Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Kanada: „Systemowy ageizm” – dyskryminacja ze względu na wiek w okresie pandemii i zwiększona liczba przypadków eutanazji

Toronto Sun opisał szczególnie nieżyczliwe traktowanie starszych pacjentów przez palcówki pomocowe w prowincji Quebec w Kanadzie. Podano, że 10% mieszkańców domów opieki zmarło z powodu katastrofalnie złej opieki podczas pierwszej fali zakażenia COVID-19. Jak się okazuje złe traktowanie seniorów to nie tylko skandal w Nowym Jorku pod rządami byłego już gubernatora Andrew Cuomo, odpowiedzialnego za zakażenie i śmierć kilkunastu tysięcy pensjonariuszy. Obecnie na światło dzienne wychodzi traktowanie seniorów w Kanadzie.

Toronto Sun w artykule pt. Ageizm systemowy opisał, w jaki sposób reformy rządowe doprowadziły do braku modernizacji tych placówek, co przyczyniło się do tragedii, która rozegrała się w domach długoterminowej opieki dla osób starszych podczas pierwszej fali pandemii. Były minister zdrowia, lekarz gerontolog, Réjean Hébert, z Liberalnej Partii Kanady, członek Zgromadzenia Narodowego Quebecu w latach 2012–2014, na pytania koronera, Géhane Kamela, stwierdził, że prawie 10% pacjentów objętych opieką długoterminową na terenie prowincji Quebecu zmarło na COVID-19 w pierwszych miesiącach pandemii. Jest to wskaźnik pięciokrotnie wyższy niż w całej Kanadzie.

Hébert powiedział, że jeszcze przed pandemią istniała tendencja do przesuwania zasobów opieki zdrowotnej w kierunku innych priorytetów, co prowadziło do braku lekarzy i pielęgniarek w opiece nad wrażliwymi seniorami w domach opieki. W rezultacie placówki te tym bardziej nie były w stanie zapewnić odpowiedniej opieki w sytuacji zakażenia, zmuszając swoich pensjonariuszy do przeniesienia się do szpitala, a to jest niezwykle trudne dla osób z demencją. Wskazał również placówki, w których pacjenci nie otrzymywali odpowiedniej wentylacji i pomimo zakażenia byli zmuszani do dzielenia pokoi i łazienek ze współlokatorami, co oczywiście także przyczyniało się do zwiększonej śmiertelności.

Wesley J. Smith, JD, jest specjalnym konsultantem Centrum Bioetyki i Kultury oraz prawnikiem ze specjalizacją bioetyczną. Zadaje on pytanie czy nie jest to wyraźne ostrzeżenie o zagrożeniu dla starszych osób z powodu przekroczenia tzw. wieku systemowego poprzez zastosowanie możliwości skorzystania z medycznej pomocy w umieraniu (czyli eutanazji).

W ciągu ostatnich dwóch lat kanadyjskie domy opieki dla seniorów i osób niepełnosprawnych, które nie wyraziły zgody na stosowanie praktyk eutanazyjnych, nakazanych przez prawo, utraciły dofinansowania i zostały zamknięte.

Więcej informacji TUTAJ

Zjawisko to Smith nazywa Krainą Eutanazji – magicznym światem pełnym ćwierkających ptaków i fruwających motyli, w którym nie widzi się systemowych zaniedbań w opiece zdrowotnej i polityce społecznej, a aborcję i eutanazję jao wybawienie wykonuje tylko profesjonalny personel medyczny, troskliwy i współczujący, zachowując najbardziej rygorystyczne procedury. Jednak ta utopijna kraina nie jest prawdziwa! Tak samo nie mówi się o zaniedbaniach, jak o decyzji lekarza o uśmierceniu pacjenta, chociaż mają taki sam skutek.

Znana jest sprawa Kanadyjki, która została poddana eutanazji, ponieważ nie chciała być samotna podczas lockdownu. Zabroniono jej wszelkich kontaktów z rodziną, odwiedzania znajomych, na długi czas zamknięto ją w samotności. Rodzinę mogła zobaczyć dopiero podczas procedury eutanazyjnej, gdy lekarz robił jej śmiertelny zastrzyk.

Nie była jedyną taką ofiarą. Badanie rządu kanadyjskiego wykazało, że setki osób, które zmarły w wyniku eutanazji w 2019 roku, zażądały śmierci, jako jeden z powodów wymieniając samotność i izolację w okresie pandemii.

Jim Hughes, założyciel i honorowy prezydent Campaign Life Coalition, w rozmowie z HLI – Polska stwierdził, że według informacji, które do niego docierają, zwiększona liczba przypadków śmierci z powodu COVID-19 jest związana z systemowymi zaniedbaniami oraz ze stosowaniem eutanazji wobec poważnie chorych osób, którym non-stop są składane kuszące propozycje wyzwolenia z cierpienia w ramach pomocy lekarza w umieraniu.

Wesley J. Smith postuluje, aby nie pomijać tych problemów. Należy rozpocząć ważną dyskusję o tym, w jaki sposób złe traktowanie osób starszych i chorych w niedofinasowanych domach opieki oraz wprowadzane obecnie rozwiązania systemowe, związane z pandemią, wpływają na rozszerzenie praktyki eutanazji. Ma jednak poważne wątpliwości czy przeprowadzenie takiej dysputy w rzeczywistości Kanady jest w obecnej sytuacji w ogóle możliwe.

 

Źródło: Life News, informacje i opracowanie własne – 14 grudnia 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag