Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

USA: Demokraci chcą szybko uchwalić nową ustawę totalnie aborcyjną w miejsce precedensowego wyroku SN – Roe przeciwko Wade

Sąd Najwyższy USA rozpoczął rozprawę, która może spowodować zmianę prawa do aborcji na życzenie, o ile obalony zostanie precedensowy wyrok z 1973 roku Roe przeciwko Wade. Wydaje się to tak bardzo prawdopodobne, że znajdujący się obecnie przy władzy Demokraci próbują jak najszybciej uchwalić ustawę totalnie aborcyjną aż do urodzenia. Zamierzają więc za pomocą władzy ustawodawczej zniwelować decyzję Sądu Najwyższego.

Demokratyczna senator Amy Klobuchar ze stanu Minnesota w wywiadzie dla NBC oświadczyła, że najlepszym sposobem ochrony prawa do aborcji w USA jest skodyfikowanie sprawy Roe przeciwko Wade w postaci ustawy i jak najszybsze wprowadzenie jej w życie.

Poniżej publikujemy niezwykle ciekawy wywiad dla The Daily Signal z Melanie Israel, analitykiem The Heritage Foundation, znakomicie wyjaśniający obecną sytuację.

The Daily Signal (D.S.): Jaki jest plan lewicy, aby wprowadzić ustawę aborcyjną w miejsce precedensu sądowego Roe przeciwko. Wade?

Melanie Israel (M.I.): Kiedy lewica mówi, że chce skodyfikować decyzję Sądu Najwyższego Roe przeciwko Wade, tak naprawdę mówi o propozycji ustawy, która nosi fałszywą nazwę O ochronie zdrowia kobiet. Wszelkie sugestie, że ta ustawa po prostu tylko kodyfikuje Roe, są mylące i niedokładne. Ustawa ta idzie zdecydowanie dalej. Skutecznie uchyliłaby istniejące już prawa stanowe, jednoznacznie zabroniłaby uchwalania w przyszłości jakichkolwiek przepisów regulujących problemy związane z aborcją i przemysłem aborcyjnym, a także zagroziłaby wieloletniej polityce federalnej, którą odzwierciedla ponad 40 lat ponadpartyjnego konsensusu m. in. w sprawie finansowania aborcji z kieszeni podatnika. Zagroziłaby także prawu do ochrony sumienia, wymagania świadomej zgody rodziców i pacjentki, okresów oczekiwania w celu refleksji itd.

D.S.: Jak szybko mogą to zrobić?

M.I.: Już jesienią ta ustawa została zaakceptowana przez Izbę Reprezentantów, gdzie Demokraci mają większość. W dniu rozpoczęcia ustnych przesłuchań w Sądzie Najwyższym w sprawie Missisipi (1 grudnia br.) demokratyczny senator Richard Blumenthal, główny inicjator tej ustawy w Senacie, wezwał do głosowania nad ochroną zdrowia kobiet. Ustawa jednak nie ma szans na uzyskanie poparcia 60 senatorów, co jest konieczne do przełamania tzw. filibuster (blokady większościowej w najważniejszych sprawach). W tej sytuacji, jeszcze tego samego dnia, senator Ed Markey zwrócił się do senatorów z Partii Demokratycznej, aby wezwali Senat do zniesienia tego ograniczenia w przypadku ustawy O ochronie zdrowia kobiet w celu umożliwienia przyjęcia jej zwykłą większością głosów.

D.S.: Dlaczego Kongres nie zrobił tego wcześniej?

M.I.: Aby propozycja ustawy stała się obowiązującym prawem, musi ją zaakceptować zarówno Izba Reprezentantów, jak i Senat, a następnie konieczny jest podpis prezydenta. Obecnie jednak zwolennicy aborcji na żądanie nie mają ani głosów, ani poparcia narodu amerykańskiego w tej sprawie, co utrudnia im przeprowadzenie tej ustawy.

D.S.: Jeżeli podczas obecnej rozprawy Sąd Najwyższy unieważni wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade, w jaki sposób zmieni to lewicową próbę narzucenia federalnego prawa aborcyjnego?

M.I.: Lewica już próbuje skonsolidować swoje radykalne podejście do aborcji. (...) Ustawodawcy opowiadający się za aborcją mają większość w Izbie Reprezentantów, ale , Senat jest równo podzielony pomiędzy Republikanów i Demokratów. W przypadku remisu decydujący jest głos wiceprezydenta, a Kamala Harris jest gorącą zwolenniczką aborcji. Także prezydent Biden jest mocno zaangażowany we wspieranie polityki proaborcyjnej i jednoznacznie, wielokrotnie już zgłasza swoje poparcie dla tej ustawy. Jednak krajobraz batalii dotyczącej aborcji jest w Senacie bardziej dynamiczny niż kiedykolwiek i sprawa nie jest jednoznaczna. Jednak lewica będzie wywierać olbrzymią presję na przyjęcie radykalnego programu aborcyjnego, także przy pomocy Administracji prezydenta Bidena.

D.S.: Czego możemy oczekiwać ze strony ruchu pro-life, jeżeli Sąd Najwyższy podważy wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade?

M.I.: Obecnie Stany Zjednoczone są jednym z zaledwie siedmiu krajów na świecie, które pozwalają na aborcję po 20. tygodniu ciąży – obok Chin czy Korei Północnej, które łamią prawa człowieka. Podważenie wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade ma kluczowe znaczenie dla pełniejszej ochrony życia i rozwiązania problemu przestarzałej i skrajnej polityki aborcyjnej. Może to także być początek nowej fazy budowania cywilizacji życia. W wymiarze ogólnoświatowym wiele krajów w okresie późniejszym, niż decyzja ws. Roe przeciwko Wade, zdołało wprowadzić wiele aspektów polityki afirmującej życie, które chronią nienarodzone dzieci. Placówki pomocowe i informacyjne dla kobiet w ciąży w USA, tylko w 2019 roku przyjęły prawie 2 miliony osób oraz zapewniły usługi i pomoc o wartości 266 milionów dolarów. One nadal będą wspierać kobiety i rodziny w trudnej sytuacji życiowej związanej z ciążą i rodzicielstwem.

Uwaga: Obrońcy życia duże nadziej wiążą z dwoma senatorami z Partii Demokratycznej, którzy zdecydowanie opowiadają się za życiem. Przyjęcie ustawy aborcyjnej może zostać przez nich zablokowane. Jednak jej przyjęcie miałoby fatalne skutki, znacznie gorsze niż decyzja w sprawie Roe przeciwko Wade. Byłoby też trudne do cofnięcia.

 

Więcej informacji na ten temat TUTAJ

 

Źródło: The Daily Signal/ Life News, opracowanie własne – 9 grudnia 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag