Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Rozprawa w Sądzie Najwyższym USA na temat aborcji obnaża ignorancję i brak wiedzy niektórych proaborcyjnych sędziów

Sophie Sotomayor nominowana na sędziego Sądu Najwyższego USA przez prezydenta Obamę, jest znana ze swoich liberalnych poglądów i poparcia dla swobody aborcji. Należy do grona trzech sędziów SN, którzy według wszelkiego prawdopodobieństwa będą głosowali za zachowaniem precedensu Roe przeciwko Wade, który w 1973 roku zalegalizował zabijanie nienarodzonych dzieci w całych Stanach Zjednoczonych.

W środę 1 grudnia br. Sąd Najwyższy rozpoczął przesłuchania w sprawie Dobbs przeciwko Jackson Women Health Organization, która dotyczy prawa stanu Missisipi do zakazu aborcji powyższej 15 tygodnia ciąży. Wyrok ten powinien wyjaśnić sprzeczność z precedensowym orzeczeniem z 1973 roku i jest historycznym, długo oczekiwanym momentem stwarzającym szansę na obalenie odgórnego przymusu utrzymania legalnej aborcji w całych USA do co najmniej 24 tygodnia ciąży.

Podczas przesłuchania główny adwokat stanu Missisipi, Scott Grant Stewart, powołał się na fakt, że dzieci przed 24 tygodniem ciąży odczuwają ból, aby uzasadnić konieczność zweryfikowania precedensu Roe przeciwko Wade.

Sędzia Sophie Sotomayor nie uznała tego argumentu twierdząc, że obecność spontanicznych odruchów u nienarodzonego dziecka we wczesnych stadiach ciąży nie ma żadnego znaczenia, gdyż podobne odruchy występują także u osób zmarłych, u których orzeczono śmierć mózgową. Podkreśliła też, że tylko ekstremalna mniejszość lekarzy uznaje, że ból u płodu może występować poniżej 24 tygodnia ciąży.

Jej wypowiedź spowodowała bardzo jednoznaczną i mocną ripostę ze strony lekarzy. Dr Grazie Pozo Christie, lekarz specjalista ds. radiologii i prezenter radiowy EWTN, stwierdził, że oświadczenie sędzi Sotomayor jest zupełnie oderwane od podstawowej wiedzy naukowej: - Porównanie nienarodzonego dziecka do osoby, u której stwierdzono śmierć mózgu lub zmarłego jest lekceważeniem nauki, która mówi, że w 15. tygodniu ciąży narządy dziecka są w pełni ukształtowane, jego serce pompuje krew, a płuca już ćwiczą oddech – odpowiedział Christie. – Ta wypowiedź wskazuje na kompletną nieznajomość ogromnych postępów nauki w zakresie embriologii. Już w ubiegłym roku w Journal of Medical Ethics pojawił się artykuł lekarzy specjalistów, którzy stwierdzili: - Obecne dowody neurobiologiczne potwierdzają możliwość wystąpienia bólu płodu przed ustaloną granicą 24 tygodni i podkreślili, ze ból może być już odczuwany w 12. tygodniu.

Wskazał także na powszechne stosowanie procedury znieczulania nienarodzonych dzieci przed operacjami w okresie prenatalnym także przed 24. tygodniem ciąży oraz wcześniaków urodzonych w 21- 22 tygodniu ciąży.

Naukowcy z Instytutu Charlotte Lozier przypomnieli, że przez dziesięciolecia większość badaczy układu nerwowego człowieka zakładała, że odczuwanie bólu nie jest możliwe przed pełnym wyksztalceniem się kory mózgowej, co następuje pomiędzy 24 a 30 tygodniem ciąży. Jednakże już od wielu lat istnieją badania (zwłaszcza dwa z 2016 roku) potwierdzające, że pełne wykształcenie się kory mózgowej nie jest konieczne, gdyż ból przenoszą także niższe (podkorowe) struktury kory mózgowej, które rozwijają się znacznie wcześniej niż 24 do 30 tygodni ciąży.

Dr Stuart Derbyshire, neurobiolog z Narodowego Uniwersytetu Singapuru, który popiera aborcję, w 2020 roku opublikował. analizę wyjaśniającą powody, dla których obecnie uznaje, że ​​zdolność nienarodzonego dziecka do odczuwania bólu zaczyna się po około 12 tygodniach ciąży, a nie po 24 tygodniach, jak sugerowały jego wcześniejsze badania.

Pomimo tych najnowszych, rzetelnych badań niektóre grupy popierające aborcję, nadal powołują się na stare, nieaktualne już badania Derbyshire i twierdzą, podobnie jak sędzia Sotomayor, że nienarodzone dzieci nie są w stanie odczuwać ból przez co najmniej 24 tygodnie. Jest to wyraźnie ideologiczne podchodzenie do zagadnienia, gdyż nie przyjmuje się do wiadomości wyników najnowszych badań z tego powodu, że nie potwierdzają one starych przekonań, potwierdzających ideologiczne tezy.

Dr David Prentice, wiceprezes ds. badań w Instytucie Charlotte Lozier, ekspert w dziedzinie badań nad komórkami macierzystymi, wezwał sędzię Sotomayor do uznania, że ​​nauka nie stoi w miejscu i od 1973 roku, gdy zapadł wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade, wiele zagadnień zostało przebadanych i wyjaśnionych. – Współczesne badania pokazują, że nienarodzone dzieci odczuwają ból już we wczesnym stadium rozwoju. Osiągnięcia tych badań naukowych są regularnie wykorzystywane podczas rutynowych procedur w czasie operacji w okresie prenatalnym – powiedział Prentice.

Niektóre badania stawiają tezę, że odczuwanie bólu przez płód jest możliwe nawet już w 6. tygodniu od poczęcia (8 tygodniu ciąży).

Więcej informacji na temat odczuwania bólu w okresie prenatalnym TUTAJ

Źródło: Life News, opracowanie własne – 2 grudnia 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag