Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Jak ochronić nienarodzone dzieci przed HIV?

System ochrony dzieci przed możliwością odmatczynego zakażenia wirusem HIV nie jest szczelny. Taką opinię przedstawił Rzecznika Praw Dziecka. Poinformował, że w 2015 r. zarejestrowano cztery zakażenia. W związku z tym, Marek Michalak zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o interwencję.
 
Najczęstszą drogą zakażenia HIV u dzieci jest droga odmatczyna. Stanowi ona około 90 proc. wszystkich rozpoznań na całym świecie. W przypadku dzieci nienarodzonych, jest to droga jedyna.
 
Najczęściej do zakażenia odmatczynego dochodzi w okresie okołoporodowym (ok. 70 proc. wszystkich zakażeń). Istnieje także możliwość zakażenia wewnątrzmacicznego  – przez łożysko, a więc po jego wytworzeniu (zwykle po 20 tygodniu ciąży). Po porodzie najczęstszą drogą transmisji wirusa jest karmienie piersią.
 
Pierwszym i najważniejszym sposobem zapobiegania zakażeniom odmatczynym jest skuteczna terapia antyretrowirusowa (ARV) u kobiety ciężarnej. Skojarzona terapia antyretrowirusowa powinna być włączona od 14. tygodnia ciąży, niezależnie od zaawansowania klinicznego, immunologicznego czy poziomu obecności wirusa we krwi.
 
Rzecznik przypomniał, że obecne przepisy zapewniają kobietom w ciąży dwukrotne badanie krwi w kierunku HIV. Pierwsze wykonywane jest w terminie do 10 tygodnia ciąży, drugie między 33 a 37 tygodniem ciąży. Dzięki badaniu, szczególnie temu drugiemu, istnieje możliwość wykrycia zakażenia i zastosowania skutecznych metod ochrony dziecka.
 
„Niestety odsetek lekarzy położników, zlecających kobietom w ciąży badania w kierunku HIV nie przekracza 30 proc. Jeżeli ograniczają ich jakieś ‘bariery’, musimy je zdiagnozować i zlikwidować” – stwierdził Rzecznik.
 
W wystąpieniu do ministra zdrowia Rzecznik Praw Dziecka poprosił o ocenę skuteczności nadzoru konsultantów w dziedzinie położnictwa w stosunku do lekarzy prowadzących opiekę nad kobietą w ciąży oraz informacje o innych działaniach podejmowanych na rzecz zwiększenia liczby kobiet ciężarnych objętych badaniem profilaktycznym.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego Rzecznika Praw Dziecka (brpd.gov.pl/aktualności) – 01.07.2016 r.; także:.aids.gov.pl/]
 
Zdjęcie: Wikipedia (FreeDigitalPhotos.net) – DP
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag