Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Kolejna propozycja ustawy zwiększającej ochronę życia weszła pod obrady Rady Narodowej Republiki Słowacji

Kolejny raz słowaccy obrońcy życia usiłują przegłosować w swoim parlamencie ustawę zwiększającą ochronę dzieci w okresie prenatalnym i pomoc dla ich matek. Tym razem nacisk położono na zwiększenie systemowej pomocy dla kobiet w ciąży oraz zmniejszenie liczby aborcji. Projekt nowej ustawy wnieśli posłowie z ruchu OĽaNO, któremu przewodniczy była eurodeputowana Anna Zaborska, od wielu lat silnie związana ze słowackim ruchem obrony życia. – Chodzi nam o to, aby matka nie tylko wybrała życie swojego dziecka, ale także o zapewnienie jej pomocy w podjęciu tej decyzji – napisała Zaborska na swoim Facebooku.

Pierwsze zaprezentowanie ustawy odbyło się 5 listopada br., a sprawozdawcami byli posłowie OĽaNO.

Projekt ustawy o pomocy dla kobiet w ciąży, który jest procedowany od 31 sierpnia br., ma wydłuży

obowiązkowy okres oczekiwania na wykonanie planowanej aborcji, zabronić jej reklamowania oraz zaoferować większe wsparcie finansowe dla młodych matek, które nie dotyczy tylko pomocy finansowej. Kobiety mają otrzymać wszechstronne informacje biologiczno-medyczne za pośrednictwem swojego lekarza, ale również wsparcie społeczne, psychologiczne , jeżeli podejmą decyzję o urodzeniu dziecka.

W projekcie ustawy zaproponowano, aby przedłużyć obowiązkowy okres oczekiwania na aborcję z 48 do 96 godzin, o ile nie istnieje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia kobiety.

Obecnie w Słowacji aborcja na żądanie jest legalna do 12. tygodnia ciąży oraz później w przypadku zagrożenia życia matki. Papież Franciszek, który odwiedził liczącą 5 i pół miliona mieszkańców Słowację w dniach 12-15 września, podczas konferencji prasowej w czasie lotu powrotnego do Rzymu, powiedział bardzo jednoznacznie: - Aborcja to coś więcej niż problem. Aborcja to zabójstwo! Nie ma terminów pośrednich. Ten, kto dokonuje aborcji, zabija.

Jak zawsze w takich sytuacjach zwolennicy aborcji przygotowali ostry atak z Amnesty International na czele. Także komisarz ds. praw człowieka Rady Europy, Dunja Mijatović, w dniu 15 października napisała, ż ustawa ta wprowadzi Republikę Słowacką w konflikt z jej międzynarodowymi zobowiązaniami w zakresie praw człowieka i zagrozi zdrowiu i prawom reprodukcyjnym kobiet. Jest to obecnie nieustannie powtarzana argumentacja, która nie ma żadnego potwierdzenia w prawie międzynarodowym.

Natomiast w dniu 3 listopada Zaborska oświadczyła na Facebooku: - Odpowiedzialna decyzja musi być oparta na faktach. Właśnie takie podejście proponuje nasza propozycja ustawy.

To kolejna próba, gdyż w październiku 2020 roku w słowacki parlament odrzucił propozycję ustawy wprowadzającej ograniczenia w wykonywaniu przerywania ciąży. Zabrakło wówczas tylko jednego głosu.

Więcej informacji na ten temat TUTAJ

 

Źródło: CNA, opracowanie własne – 9 listopada 2021 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag