Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Preparaty witaminowe dla kobiet w ciąży „to strata pieniędzy"

Zestawy witaminowe dla matek oczekujących na narodziny dziecka to najzwyklejsze wyrzucanie pieniędzy. Zdecydowana większość ciężarnych kobiet nie potrzebuje suplementacji witamin. Tak twierdzą brytyjscy eksperci z Royal College of Midwives (Królewskie Kolegium Położnych).
 
W artykule opublikowanym na łamach czasopisma „Drug and Therapeutics Bulletin” badacze przyznają, że po przeanalizowaniu danych nie znaleźli żadnych dowodów potwierdzających korzystny wpływ zestawów wielowitaminowych na zdrowie matki lub dziecka.
 
Najważniejsza jest zdrowa i zbilansowana dieta, a nie suplementy. Kobiety w ciąży powinny jedynie uzupełniać kwas foliowy i witaminę D.
 
Kwas foliowy powinno się zażywać jeszcze przed poczęciem dziecka. Optymalna dawka to ok. 400 mikrogramów dziennie. Należy go przyjmować sześć tygodni przed planowanym zajściem w ciążę oraz co najmniej w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Kwas foliowy jest związkiem z grupy witamin B. U rozwijającego się w łonie matki dziecka zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej.

Natomiast witamina D powinna być zażywana przez kobiety w ciąży w dawce 10 mikrogramów. Z badań opublikowanych w 2014 r. przez "Endocrine Research" wynika, że w organizmie płodu wzmacnia ona rozwój kości i mięśni.

Autorzy opracowania ostrzegają również, że niektóre witaminy w nadmiarze mogą być szkodliwe. Jako przykład podają witaminę A, której nadmiar może powodować wady wrodzone u dzieci matek z hiperwitaminozą w czasie ciąży.

Specjaliści podkreślają, że kobiety nie powinny ulegać reklamie producentów zestawów witaminowych. Wystarczy przestrzegać zbilansowanej diety, bogatej przede wszystkim w świeże warzywa i owoce.

Janet Fyle z RCM próbuje również obalić kolejny mit. Kobiety w ciąży nie powinny kierować się zasadą "jedzenia za dwojga", czyli za siebie i swoje rozwijające się dziecko. Brzemienna matka nie potrzebuje zwiększonej ilości jedzenia, a jedynie zbilansowanej diety dostarczającej wszystkich niezbędnych składników.

Miesięcznik "Drug and Therapeutics Bulletin" ukazuje się od 50 lat i jest wydawany przez British Medical Journal Publishing Group Ltd.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health – 12.07.2016 r.; także: PAP i rynekzdrowia.pl – 13.07.2016 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (DodgertonSkillhause) - FP
 
Materiał źródłowy:
“Vitamin supplementation in pregnancy”, w: „ Drug and Therapeutics Bulletin” July 2016, Volume 54, Issue 7.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag