Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Urodziła się taka maleńka, że nawet ubranka dla lalek były za duże!

The Daily Record opublikował historię rodziców, 23-letniej Channae Kirkwood i 28-letniego Jamiego Murray’a mieszkających w Kilmarnock w Szkocji. Dziecko urodziło się przedwcześnie 14 lipca br. w 28 tygodniu ciąży. Było tak małe, że obawiali się najgorszego. Ich modlitwy zostały wysłuchane, gdyż ich maleńka córeczka pokonała wszystkie trudności wynikające z wcześniactwa i mogli zabrać ją do domu.

Mama Kirkwood opowiedziała swoją historię. Przyznała się, że poczęcie się dziecka było dla niej niespodzianką. Na początku nie byli zachwyceni, ale mieli dużą nadzieje, że będzie dobrze. Jednak w 24. tygodniu ​​zaczęła krwawić i była zmuszona kilka tygodni spędzić w szpitalu.

Komplikacje w przebiegu ciąży przywoływały traumatyczne wspomnienia z synem Calebem, który urodził się martwy w 19 tygodniu ciąży. – To wyglądało bardzo podobnie, więc niezmiernie się bałam, że też skończy się tak samo. Jednak z Lacey udało mi się dotrwać do 28 tygodnia, więc z każdą chwilą nabierałam więcej nadziei i modliłam się, aby sytuacja się nie powtórzyła.

Przedwcześnie 9 lipca odeszły jej wody płodowe i trafiła do szpitala. Pięć dni później w 28 tygodniu urodziła Lacey. Córeczka była bardzo mała, ważyła 650 gramów. – Była tak maleńka, że przez kilka dni w ogóle nie mogłam wziąć jej na ręce. Bałam się nawet jej dotknąć, bo wydawało mi się, że mogłabym ją zranić, tak była delikatna. W szpitalnym inkubatorze musieli użyć specjalnej folii bąbelkowej, aby utrzymać ją w cieple.

- Była tak maleńka, że wszystkie ubranka dla wcześniaków były na nią zdecydowanie za duże. Miałam w domu kilka starych lalek i próbowałam wykorzystać dla niej ich małe ubranka, ale i te okazały się za duże – wspominała.

Mała Lacey 13 tygodni spędziła w szpitalu, później już na tyle wyrosła i nabrała sił, że 8 października rodzice mogli zabrać ją do domu. Teraz już waży dwa i pól kilograma i rozwija się dobrze. – Nadal jest bardzo malutka, ale przynajmniej mogę już kupić dla niej ubranka oferowane dla wcześniaków, które już prawie na nią pasują – powiedziała Kirkwood.

Tak małe wcześniaki, jak Lacey, jeszcze nie tak dawno uznawano za niezdolne do życia i w ogóle nie podejmowano intensywnej terapii. Dzisiaj poziom opieki medycznej dak dalece poszedł naprzód, że większość z nich przeżywa i dalej rozwija się prawidłowo.

Na początku 2020 roku Księga Rekordów Guinnessa ogłosiła, że ​​Richard Scott William Hutchinson z Wisconsin w USA jest najmniejszym wcześniakiem, jaki kiedykolwiek zdołał przeżyć. Urodził się przedwcześnie w 21. tygodniu ciąży – 131 dni przed terminem – ważąc zaledwie 337 gramów.

Przeżywalność poza łonem matki to ruchoma granica. W latach 70. uważano, że wcześniaki osiągają zdolność do przeżycia dopiero ok. 28 tygodnia ciąży, ale wraz z postępem medycyny linia cofnęła się do 24 tygodni. Obecnie to około 22 tygodnie, chociaż niektóre dzieci przeżywają jeszcze wcześniej.

Badania i dobre wyniki dotyczące poprawy przeżywalności wcześniaków niedawno skłoniły Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne do wydania nowych wytycznych zalecających podejmowanie intensywnej terapii wobec dzieci urodzonych w 22 tygodniu ciąży. Wcześniejsze rekomendacje nie zalecały ratowania wcześniaków urodzonych przed 24 tygodniem ciąży, chociaż urodziły się żywe.

Kwestia obniżenia wieku przeżywalności wcześniaków jest obecnie mocnym argumentem w dyskusji o konieczności podważania precedensu sądowego Roe przeciwko Wade, który uznał bezwzględne prawo kobiety do aborcji na życzenie do czasu, gdy dziecko ma szansę przeżyć poza łonem matki. W 1973 roku tą granicą był 24 tydzień ciąży. Wiele stanów uchwala zmianę prawa, znacznie obniżając czas dozwolonej aborcji na 16 tygodni, a nawet, jak w Teksasie na 6 tygodni. To stanowe ustawodawstwo jest blokowane właśnie przez precedens Roe przeciwko Wade. Sąd Najwyższy USA ma się zając tą sprawą w najbliższym czasie, co budzi wielkie nadzieje obrońców życia.

Dzisiaj przezywa wiele wcześniaków urodzonych w 22 tygodniu, a nawet w 21 tygodniu ciąży. Jest to więc granica ruchoma, na której nie powinno bazować żadne prawo.

 

Źródło: Life News, opracowanie własne – 4 listopada 2021 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag