Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Specjalna nagroda „Biznes na Plus” dla Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi

W czwartek 28 października br. w ramach uroczystego zakończenia drugiego dnia XIV Europejskiego Forum Gospodarczego – Łódzkie 2021 – w hotelu Andel`s w Łodzi odbyła się Gala Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego – Biznes na Plus. Nagrody zostały wręczone w sześciu kategoriach.

Nagrodę Specjalną „Biznes na Plus” Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi otrzymał za niezwykłe zaangażowanie i niesioną pomoc potrzebującym. Odbierała ją s. Magdalena Krawczyk, dyrektorka Domu Samotnej Matki, który prowadzą Siostry Antonianki od Chrystusa Króla.

- Jestem niezmiernie wzruszona otrzymaniem tak prestiżowej i wyjątkowej nagrody. Bogu na chwałę, ludziom na pożytek! Tę nagrodę chcę dedykować mojemu zgromadzeniu – Siostrom antoniankom, Centrum Służby Rodzinie a przede wszystkim wspaniałemu zespołowi kobiet z pasją życia i pasją pomagania. Dedykuję ją również tym szczególnym kobietom, niezwykle odważnym i dzielnym – ponad 1400 matkom, które miały odwagę przyjść do Domu Samotnej Matki, skorzystać z naszej pomocy i zmienić swoje życie. Bardzo dziękuję! – powiedziała siostra Magdalena.

Poniżej kilka słów o historii Domu Samotnej Matki w Łodzi

Początki Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej  w Łodzi są związane z powstaniem i działalnością Zgromadzenia Sióstr Antonianek od Chrystusa Króla.

Kobiety spodziewające się narodzin dziecka, a będące w trudnej sytuacji egzystencjalnej znajdowały schronienie i pomoc w domu sióstr przy ul. Mariańskiej 3 w Łodzi. Z  czasem wobec wzrastającej liczby samotnych matek warunki lokalowe przestawały być wystarczające. W latach siedemdziesiątych po kilku krótkich zmianach miejsca dom został przeniesiony na ul. Janosika 141. Zanim siostry zdążyły przygotować pomieszczenia dla kobiet, już przyjęły pierwszą samotną matkę. W niedługim czasie zamieszkało tam osiem matek z dziećmi. Kobiety były przyjmowane bez rozróżnienia co do wyznania, wieku czy rejonizacji. W latach od 1960 do 1992 roku schronienie i podstawową opiekę znalazło tam 150 matek, przy czym zaledwie 70 pochodziło z Łodzi lub okolicy. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, dom przy ul. Janosika nie mógł sprostać wciąż rosnącym potrzebom.

W roku 1981 mecenas Maria Sawicka – działaczka społeczna i adwokat (bardzo poważnie chora na serce) założyła i przez wiele lat prowadziła Telefon Zaufania dla Kobiet z Ciążą Problemową. Widząc skalę problemów, z jakimi borykają się samotne matki, zwróciła się do ks. Stanisława Kaniewskiego, ówczesnego Wikariusza Biskupiego ds. Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Łódzkiej, wskazując na konieczność powołania Domu Samotnej Matki, który mógłby pomóc znacznie większej liczbie matek i dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
Ówczesny Arcybiskup Łódzki Władysław Ziółek dekretem erygującym z  dnia 15 grudnia 1991 roku powołał Diecezjalny Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi. Dnia 10 lutego 1992 roku zawarto umowę pomiędzy Archidiecezją Łódzką a Wojewódzkim Zespołem Pomocy Społecznej, którego dyrektorem była wówczas Pani Krystyna Osada. Na mocy umowy Wojewódzki Zespół Pomocy Społecznej powierzył Archidiecezji Łódzkiej prowadzenie tej placówki.

Dnia 4 maja 1992 roku Archidiecezja Łódzka zleciła Zgromadzeniu Sióstr Antonianek od Chrystusa Króla, prowadzenie Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi przy ul. Nowe Sady 17. Lokal jednorazowo mógł pomieścić 30 matek wraz z dziećmi. Urząd Miasta przeznaczył na ten cel trzypiętrowy budynek znajdujący się w przemysłowej części miasta, którego poprzednim przeznaczeniem był hotel robotniczy dla pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Z dniem 1 stycznia 2000 roku Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej wszedł w struktury Centrum Służby Rodzinie w Łodzi, gdzie już funkcjonowała kuchnia ze stołówką, szkoła rodzenia i prowadzone było poradnictwo specjalistyczne.

Centrum Służby Rodzinnie pod kierownictwem ks. Stanisława Kaniewskiego podjęło działania zmierzające do budowy nowego domu dla samotnych matek. Rada Miejska w Łodzi w dniu 24 marca 2004 r. podjęła uchwałę w sprawie przeniesienia nieruchomości położonej w Łodzi przy ul. Broniewskiego 1a, na rzecz Kurii Archidiecezji Łódzkiej w drodze darowizny. Budowę nowego Domu rozpoczęto w październiku 2009 roku, 75% inwestycji zostało sfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Województwa Łódzkiego. Pozostała kwota to wsparcie Łodzian i darczyńców z całej Polski, którzy  przekazywali swój 1% podatku na rzecz Fundacji Służby Rodzinie "Nadzieja".

W dniu 13 października 2011 roku bp. Adam Lepa dokonał uroczystego poświęcenia nowego budynku Domu Samotnej Matki. Tydzień później mamy z dziećmi już w nim zamieszkały. Jest to obecnie największy i najnowocześniejszy ośrodek wsparcia dla kobiet w ciąży
i matek z małoletnimi dziećmi. Zadanie jest w całości finansowane z budżetu Miasta Łodzi.

Dotychczas ze wsparcia Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej skorzystały 1234 matki i 2500 dzieci.

Źródło: Archidiecezja Łódzka/ Centrum Służby Rodzinie – 29 października 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag