Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski bp Śmigiel o najpilniejszym zadaniu Kościoła w kwestii obrony życia

Praca na rzecz świadomości Polek i Polaków co do wartości każdego ludzkiego życia – to dziś najpilniejsze zadanie Kościoła w kwestii obrony życia – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Jak podkreśla, nie chodzi tylko o systematyczne nauczanie, choć jest ono bardzo ważne, ale również praktyczne zaangażowanie wierzących w działania na rzecz najbardziej potrzebujących pomocy.

Rozwiązania prawne to jedno, natomiast jeśli chodzi o świadomość społeczną co do wartości każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia – stwierdza bp Śmigiel mówiąc o zadaniach Kościoła w Polsce w kwestii obrony życia rok po wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznającego tzw. przesłankę eugeniczną umożliwiającą legalną aborcję za niezgodną z Konstytucją.

Relatywizowanie ludzkiego życia zawsze jest okrutne i niebezpieczne. Papież Franciszek w adhortacji Amoris laetitia zapisał, że kocha się dzieci nie dlatego, że nam odpowiadają i spełniają nasze oczekiwania, ale dlatego, że są darem, każde jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Kocha się dziecko, ponieważ jest dzieckiem: nie dlatego że jest ładne, czy dlatego, że jest takie a takie…(AL. 170).

Jak podkreśla bp Śmigiel, Kościół wciąż stara się wskazywać na wartość każdego życia – poprzez katechezę, homilie i inne formy nauczania, co nie zmienia faktu, że zawsze można zrobić więcej, ale to zadanie również dla wiernych świeckich.

Duże znaczenie w kwestii uwrażliwienia na wartość życia ludzkiego posiada też działanie katolików na rzecz najbardziej bezbronnych, chorych i potrzebujących – stwierdza Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Podkreśla też zaangażowanie Kościoła na tym polu, zwłaszcza poprzez działania Caritas, zgromadzeń zakonnych, diecezji czy środowisk katolickich. Mówi m.in. o domach samotnej matki, oknach życia, ośrodkach i inicjatywach ułatwiających adopcję oraz zgromadzeniach zakonnych, które przyjmują niepełnosprawne dzieci wymagające specjalistycznej opieki, którymi rodziny z różnych powodów nie są w stanie się zajmować. W każdej diecezji w Polsce są takie miejsca, instytucje i jest wielu ludzi dobrej woli, którzy szanują godność człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Bardzo ważna jest wrażliwość wszystkich ludzi wierzących. Powinniśmy rozglądać się wokół siebie i reagować, gdy zobaczymy, że konkretny człowiek potrzebuje pomocy – podkreśla bp Śmigiel. – Takiej pomocy może potrzebować rodzina, kobieta w stanie błogosławionym, matka lub dziecko – dodaje. Zwraca też uwagę, że tego rodzaju wrażliwość pomaga dotrzeć z profesjonalną pomocą tam, gdzie jest ona naprawdę potrzebna.

Źródło: KAI – 23 października 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag