Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

USA: prawo Teksasu „O biciu serca” już w Sądzie Najwyższym – ale na razie nie jest zablokowane

Amerykański Departament Sprawiedliwości Administracji prezydenta Bidena w poniedziałek 18 października br. zwrócił się do Sądu Najwyższego USA o zablokowanie obowiązującej od września ustawy O biciu serca w stanie Teksas, która zakazuje aborcji po wykryciu bicia serca u poczętego dziecka oraz pozwala na prywatne pozwy do sądu o wysokie odszkodowania składane przez obywateli przeciwko aborcjonistom.

We wniosku do Sądu Najwyższego Departament Sprawiedliwości argumentował, że Teksas pominął orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie Roe przeciwko Wade i Planned Parenthood przeciwko Casey, w związku z czym zwraca się z wnioskiem o uchylenie niedawno wydanego orzeczenia sądu apelacyjnego, który przywrócił prawo O biciu serca w Teksasie po tymczasowej blokadzie przez sąd niższej instancji. Panel trzech sędziów 5. Okręgowego Sądu Apelacyjnego USA tymczasowo uchylił tę decyzję 8 października.

Więcej informacji TUTAJ

Walka się nasila i jest już na najwyższym podium, Dotychczas Teksas z powodzeniem unieważnił jednoosobową decyzję sędziego federalnego, dzięki decyzji sądu apelacyjnego i prawo O biciu serca nadal w Teksasie obowiązuje.

Składając kolejne odwołanie Departament Sprawiedliwości USA argumentuje, że pozwolenie na utrzymanie tego prawa utrwaliłoby trwające nieodwracalne szkody dla tysięcy kobiet z Teksasu, którym odmawia się ich konstytucyjnych praw.

Należy zwrócić uwagę, że w kolejnych pozwach strona proaborcyjna zdecydowanie i konsekwentnie odwołuje się do nieistniejących praw konstytucyjnych kobiet, które w przypadku przyznania im racji przez Sąd Najwyższy stałyby się absolutnie niepodważalne. Z tego powodu wpisuje się aborcję pod ochronę zdrowia, życia i wolności obywatelskich, Są to chwyty propagandowe, które jednak mogą wpłynąć na wyrok sądu w zależności od indywidualnych poglądów poszczególnych sędziów, którzy nie są wybierani, ale mianowani na dożywotnią kadencję.

Można się spodziewać, że sprawa prawa O biciu serca, obowiązująca obecnie w Teksasie, zostanie w Sądzie Najwyższym powiązana z zapowiadanym już posiedzeniem SN w sprawie prawa uchwalonego przez stan Mississipi, które ogranicza możliwość dokonania aborcji do 15 tygodni ciąży, co jest niezgodne z precedensem sadowym Roe przeciwko Wade.

Istnieje duże prawdopodobieństwo podważenia tego precedensu, a to z kolei zasadniczo zmieniłoby prawo do legalnej aborcji w całych Stanach Zjednoczonych i przesunęło legislację do poszczególnych stanów, z których kilkanaście już takie ustawy uchwaliło. Badania opinii publicznej potwierdzają także, ze większość Amerykanów chce zasadniczego ograniczenia aborcji, zwłaszcza późnych.

Batalia trwa, a może raczej właśnie się zaczyna na poważnie!

 

Źródło: CNA, opracowanie własne –18 października 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag