Chile: biskupi potępiają projekt nowej ustawy o aborcji

Episkopat w Chile skrytykował projekt ustawy przegłosowany przez niższą izbę parlamentu, który zezwala na przerwanie ciąży do 14 tygodnia. Pierwszym prawem człowieka jest prawo do życia, a aborcja nigdy nie jest rozwiązaniem – napisali biskupi w swoim oświadczeniu. Chilijska niższa izba parlamentu przyjęła projekt ustawy, który zostanie teraz przeanalizowany przez Komisję ds. równouprawnienia kobiet i płci, a następnie trafi do Senatu. Dotychczas aborcja w Chile była dopuszczalna w czasie pierwszych 12 tygodni ciąży, tylko w przypadku zagrożenia życia matki oraz w sytuacji, gdy nie ma szans na utrzymanie dziecka przy życiu.

Wartość życia i godność osoby ludzkiej są istotnym i niezbywalnym fundamentem życia w społeczeństwie oraz powołali się na papieskie stwierdzenie, że obrona życia nienarodzonych jest ściśle związana z przestrzeganiem wszystkich praw człowieka. Absolutnym obowiązkiem moralnym jest powstrzymanie się od zabicia niewinnej osoby, której życie zaczyna się od poczęcia, co potwierdza nauka – przypomnieli biskupi.

Stwierdzili także, że bezwarunkowy szacunek dla ludzkiego życia powinien zawsze kierować wszystkimi kwestiami etycznymi, prawnymi, ludzkimi i zdrowotnymi w obliczu rzeczywistości niechcianych ciąż. Chociaż zdarzają się sytuacje dramatyczne związane z ciążą, aborcja, jako akt przemocy, nigdy nie jest rozwiązaniem, a społeczeństwo mierzy się zdolnością do dbania o najsłabszych.

Według biskupów, chociaż przepisy proaborcyjne często są przedstawiane jako sposób zaradzenia sytuacjom wyjątkowym, doświadczenie pokazuje, że ostatecznie otwierają drogę dla tzw. prawa do aborcji i prymatu praw seksualnych i reprodukcyjnych kobiet, ignorujących istnienie i prawa innych istot ludzkich. Należy odejść od mentalności, w której dziecko jest wrogiem lub rzeczą.

Chilijscy biskupi wezwali też katolików do działania na arenie publicznej, afirmowania przekonań swojej wiary i nauczania Kościoła na temat niemoralności aborcji oraz do nieustannej modlitwy o oświecenie serc i sumień decydentów, aby w dążeniu do dobra wspólnego mogli bronić najsłabszych.

Więcej szczegółowych informacji na temat sytuacji w Chile TUTAJ

 

Źródło: Watykan News, opracowanie własne – 17 października 2021

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.