Sąd Apelacyjny odblokował prawo „O biciu serca” w Teksasie – następną instancją będzie Sąd Najwyższy USA

Zespół trzech sędziów 5. Okręgowego Sądu Apelacyjnego USA uchylił decyzję sędziego Roberta Pitmana, który podczas rozprawy 8 października uznał, że prawo Teksasu narusza czternastą poprawkę konstytucji USA. W uzasadnieniu tego wyroku znalazło się sformułowanie: Od chwili, gdy ustawa „O biciu serca” weszła w życie w Teksasie, bezprawnie uniemożliwiono kobietom sprawowanie kontroli nad swoim własnym życiem, co jest dobrem chronionym przez Konstytucję USA.

Więcej informacji na ten temat TUTAJ

Prawnicy reprezentujący stan Teksas natychmiast złożyli odwołanie, podejmując starania w 5. Okręgowym Sądzie Apelacyjnym o natychmiastowe wstrzymanie tej decyzji.

Więcej informacji na temat wprowadzenia prawa Teksasu zakazującego zabijania poczętego dziecka, gdy można stwierdzić, że już bije jego serce (po 6. tygodniu ciąży) TUTAJ

Prawo Teksasu zezwala też sądom przyznawanie skarżącym odszkodowań w wysokości co najmniej 10 tys. dolarów, od tych którzy dokonują lub pomagają i podżegają do nielegalnej aborcji, co mocno narusza interesy biznesu aborcyjnego. Kobiety ubiegające się o aborcję nie są karane.  

Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości Administracji Bidena, Anthony Coley, po wyroku Sądu Apelacyjnego odblokowującego zakaz aborcji w Teksasie po 6 tygodniu ciąży, oświadczył, że ​​Departament Sprawiedliwości zamierza odwołać się od tej decyzji do Sądu Najwyższego USA.

Liderzy pro-life w stanie Teksas szacują, że od 1 września prawo O biciu serca uratowało życie ponad 4700 poczętych dzieci. Niektóre placówki aborcyjne mogą zostać zmuszone do całkowitego zamknięcia działalności na stałe.

Większość aborcji w Teksasie została wstrzymana, ale wiele kobiet, podróżuje do pobliskich stanów. Ponadto co najmniej sześć placówek aborcyjnych w Teksasie wznowiło swoją działalność, chociaż było to niezgodne z prawem.

Gubernator Teksasu, Greg Abbott, podpisał też zakaz używania pigułki aborcyjnej po szóstym tygodniu ciąży, który ma wejść w życie od grudnia br.

Zwolennicy aborcji mają poważne obawy, że Sąd Najwyższy nie zablokuje ustawy pro-life w  Teksasie, gdyż obecnie po nominacjach Trumpa większość sędziów ma prawicowe poglądy.  To z kolei spowoduje w kilkunastu stanach lawinę ustaw pro-life, które są już uchwalone , ale blokowane odgórnie.

Co więcej już niedługo ma nastąpić rozprawa w sprawie prawa w stanie Missourri, co może doprowadzić do weryfikacji precedensowego wyroku Sądu Najwyższego w sprawie Roe przeciwko Wade, który zalegalizował aborcję na żądanie w całych Stanach Zjednoczonych od 1973 roku.

Wspomóż obronę życia

Sprawa zaczyna być tak poważna, że 7 października Parlament Europejski uchwalił dyrektywę zalecającą Stanom Zjednoczonym zablokowanie prawa O biciu serca w Teksasie oraz uchwalenie totalnej ustawy aborcyjnej O ochronie zdrowia kobiet, którą forsuje Partia Demokratyczna. Jest to bezprecedensowy akt naruszenia suwerenności Stanów Zjednoczonych przez Unię Europejską!

Więcej informacji na temat dyrektywy PE TUTAJ

Źródło: CNA, informacje i opracowanie własne – 15 października 2021 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.