Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Abp Salwadoru dziękuje prezydentowi za obietnicę niezatwierdzenia proaborcyjnych zmian konstytucyjnych

Arcybiskup José Luis Escobar Alas, przewodniczący konferencji biskupów Salwadoru, w sobotę 18 września br. podziękował prezydentowi Salwadoru Nayibowi Bukele za jego deklarację, że nie zaakceptuje zmian w konstytucji, które dotyczą liberalizacji prawa w odniesieniu do aborcji, ideologii gender czy eutanazji, chociaż o takie poprawki wnioskował powołany przez niego rząd. Salwador jest jednym z nielicznych krajów na świecie, gdzie obowiązuje prawo całkowicie chroniące życie poczętych dzieci. Od 1998 roku przerywanie ciąży jest całkowicie zakazane i objęte odpowiedzialnością karną. Z tego powodu Salwador jest nieustannie atakowany i poddawany międzynarodowej presji.

Więcej informacji TUTAJ

W homilii wygłoszonej 18 września podczas Mszy św. z okazji dwusetnej rocznicy powstania Salwadoru, arcybiskup José Luis Escobar Alas powiedział: - Chcemy skorzystać z tej ważnej chwili, aby podziękować prezydentowi republiki za zaangażowanie i deklarację swojego poparcia, aby nie zmieniać tych artykułów naszej konstytucji, które odnoszą się do poszanowania ludzkiego życia od jego poczęcia do końcowej fazy ludzkiej egzystencji.

Podziękował także prezydentowi Bukele za jego zobowiązanie, że nie zatwierdzi eutanazji, a także za jego zaangażowanie w obronę szacunku dla małżeństwa jako związku ustanowionego przez Boga pomiędzy mężczyzną i kobietą.

Była to odpowiedź arcybiskupa San Salwadoru na post z 17 września, który prezydent Bukele umieścił na Facebooku. Napisał w nim: - zdecydowałem (aby nie było wątpliwości), że nie będę proponować żadnego rodzaju zmian w żadnym artykule, który ma związek z prawem do życia (od poczęcia), z małżeństwem (zachowując tylko oryginalny wzorzec mężczyzna i kobieta) lub z eutanazją.

Kilka dni wcześniej 13 września br. koalicja 75. organizacji pro-life i prorodzinnych poprosiła prezydenta Bukele o odrzucenie proponowanych przez rząd zmian w konstytucji. Petycję internetową, zorganizowaną przez CitizenGO, która ostrzega przed niebezpieczeństwami związanymi z proponowanymi zmianami podpisało 26 000 osób. (Salwador ma mniej niż 6 i pół miliona mieszkańców.)

Konstytucja Salwadoru w artykule 1 uznaje za osobę każdą istotę ludzką od poczęcia. Proponowana zmiana miała na celu dodanie terminu ogólnie, co mogłoby otworzyć drzwi do dekryminalizacji aborcji. Ponadto zmiany te miały na celu narzucenie eutanazji, dopisując prawo do uprzednio uzgodnionej śmierci z godnością.

Zmiany w konstytucji miały również na celu wyeliminowanie zapisu o związku mężczyzny i kobiety w art. 33, który mówi o relacjach rodzinnych, Do art. 32 miało też być dodane stwierdzenie, że rodzina będzie chroniona.

Konferencja biskupów Salwadoru w dniu 13 września wyraziła swój sprzeciw wobec wszelkich prób otwarcia drzwi dla aborcji, eutanazji czy ideologii gender. Jednak grupy pro-life nadal ostrzegają, że proponowane zmiany w konstytucji z modyfikacjami zaproponowanymi przez prezydenta Bukele, nadal otwierają możliwości promowania ideologii gender oraz zagrażają wolności religijnej.

Platforma Salvemos a la Familia w niedawnym oświadczeniu wezwała do nie wprowadzania zmian w artykułach 25, 26, 57 i 58 obecnej konstytucji w odniesieniu do podstawowego prawa do wolności religijnej i prawa rodziców, jako pierwszego, podstawowego i niezastąpionego wychowawcy swoich dzieci, aby mogli decydować o typie edukacji, którą uważają za najbardziej odpowiednią.

 

Więcej informacji na temat propozycji prezydenta Bukele i sprzeciwów społecznych TUTAJ

Źródło: CNA/ ACI Prensa, opracowanie własne – 23 września 2021 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag