Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Badacze hodują w laboratoriach ludzkie mózgi! Jakie są granice takich eksperymentów?

Rosną poważne obawy o granice etyczne prowadzonych obecnie badań naukowych, w których badacze tworzą syntetyczne embriony, hybrydy ludzko-zwierzęce czy też miesiącami hodują w warunkach laboratoryjnych ludzkie mózgi. Według Science Alert coraz większe obawy etyczne budzi nowy eksperyment przeprowadzany w Szpitalu Uniwersyteckim w Düsseldorfie w Niemczech. W opublikowanym sprawozdaniu z tych badań pojawił się komunikat, że wyhodowano organoidy ludzkiego mózgu, które spontanicznie wytwarzają małe wersje ludzkich narządów, np. oczy.

Badacze twierdzą, że możliwość wytwarzania ludzkich organoidów mózgowych in vitro na płytce Petriego stwarza nowe, wręcz rewolucyjne możliwości leczenia zaburzeń neurologicznych. Europejscy naukowcy, prowadzący projekt Mini Brains finansowany przez ERBN, opracowali trójwymiarowy system hodowli organoidów oparty na komórkach macierzystych, nazywany techniką wytwarzania organoidów mózgowych.

W podsumowaniu badań pojawia się stwierdzenie, że na maleńkich organoidach mózgowych, pochodzących od człowieka i wyhodowanych w warunkach laboratoryjnych, zaobserwowano wzrost dwóch obustronnie symetrycznych gałek optycznych, podobny do rozwoju struktur oka w ludzkich embrionach. Te szczątkowe oczy rozpoznawały światło i wysyłały informacje do mózgu.

Wyniki tych badań są bardzo kontrowersyjne i budzą mnóstwo wątpliwości natury etycznej. Pomimo to uznano je za epokowe odkrycie i nową drogę leczenia.

W sprawozdaniu z badań napisano: Ten niesamowity wynik pomoże nam lepiej zrozumieć proces różnicowania i rozwoju oczu, a także choroby oczu. Nasza praca podkreśla niezwykłą zdolność organoidów mózgowych do generowania prymitywnych struktur czuciowych, które są wrażliwe na światło i zawierają typy komórek podobnych do znajdujących się w ciele człowieka.

W ostatnich latach w czasopismach naukowych pojawiają się także doniesienia o innych eksperymentach dotyczących ludzkich mózgów. Na przykład w 2020 roku naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego w wywiadzie dla Nature oświadczyli, że udało się im zarejestrować fale mózgowe z organoidów ludzkiego mózgu, które rosły w laboratorium przez sześć do ośmiu miesięcy. Sprawozdanie z badan zaczynało się następująco: …setki miniaturowych ludzkich mózgów, wielkości ziarenek sezamu, unoszą się na płytkach Petriego, iskrząc się dzięki wytwarzanej przez nie energii – zaczynał się raport.

Alysson Muotri, wykładowca Departamentu Pediatrii, Medycyny Komórkowej i Molekularnej na Uniwersytecie Kalifornijskim, w wywiadzie dla Nature powiedział, że wzorce fal mózgowych obserwowanych u organoidów bardzo przypominają te, które można zaobserwować u wcześniaków.

Wiele osób jednak zadaje poważne pytania dotyczące etyki takich eksperymentów. … - Zatrzymaj się i zastanów, co się dzieje! – powiedział Jazz Shaw, redaktor naczelny Hot Air. – Hodujemy ludzkie mózgi, które są tworzone z rzeczywistych ludzkich komórek mózgowych. A po pewnym czasie rosną i wytwarzają fale mózgowe. Czy to oznacza, że ​​myślą? A może śnią?

Shaw postawił nie tylko pytanie, czy te wyhodowane w laboratorium mózgowe organoidy są zdolne do myślenia, ale także zastanawiał się czy z religijnego punktu widzenia można uznać, że mają duszę. I dodał: - jeżeli jest ci obca idea nieśmiertelnej duszy, to co powiesz na samą świadomość? Jeżeli tak, to pojawiają się bardzo poważne pytania dotyczące tego, jakie mamy prawo do majstrowania przy tych mózgach, nie mówiąc już o niszczeniu ich po zakończeniu eksperymentu? – zapytał Shaw.

Podobne pytania pojawiają się w odniesieniu do eksperymentów z hybrydami ludzko-zwierzęcymi i tworzenia embrionów ludzkich od trojga rodziców. W kwietniu w czasopiśmie Cell międzynarodowy zespół naukowców opublikował artykuł opisujący, w jaki sposób utworzyli oni embriony z komórek człowieka i małpy. Celem miało być zbadanie możliwości hodowania narządów dla osób potrzebujących przeszczepów. Natomiast nie pojawiło się ani słowo na temat etycznego wymiaru tych badań.

W większości krajów prawo zabrania takich kontrowersyjnych eksperymentów, ale zawsze znajdzie się takie miejsce, gdzie są one prowadzone i na dodatek dobrze dofinansowane.

Więcej informacji na temat eksperymentów tworzenia syntetycznych embrionów TUTAJ

Źródło: Life News, opracowanie własne – 17 sierpnia 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)



PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag