Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Natychmiastowe rozpoczęcie kangurowania zwiększa szanse wcześniaków na przeżycie

Nowe badana potwierdzają, że kangurowanie, czyli kontakt z noworodkiem skóra do skóry, zwiększa szanse wcześniaka na przeżycie. Naukowcy z prestiżowego Karolinska Institutet ze Szwecji, podczas badań koordynowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), odkryli, że tzw. kangurowanie (KMC) każdego roku może uratować życie 150 000 wcześniaków więcej niż przy stosowaniu obecnych zaleceń.

Obecnie WHO zaleca rozpoczęcie KMC dopiero po ustabilizowaniu dziecka w inkubatorze, co może trwać od trzech do siedmiu dni. Jednak powyższe badanie opublikowane w New England Journal of Medicine wykazało, że wśród wcześniaków, które otrzymały natychmiastową opiekę kangurowana i stały kontakt ze skórą matki, śmiertelność w ciągu pierwszych 28 dni życia zmniejszyła się o 25%.

Dr Nils Bergman, szwedzki naukowiec z Oddziału Zdrowia Kobiet i Dzieci w Karolinska Institutet, który był jednym z autorów badania, powiedział: - Idea zapewnienia kontaktu skóra do skóry bardzo małym, niestabilnym wcześniakom natychmiast po urodzeniu się spotykała się z dość silnym oporem, ale ok. 75% zgonów tych dzieci występuje zanim zostaną ocenione jako wystarczająco stabilne.

Badanie kliniczne przeprowadzono w pięciu szpitalach uniwersyteckich w Ghanie, Indiach, Malawi, Nigerii i Tanzanii, gdzie przed badaniem śmiertelność przedwcześnie urodzonych dzieci wahała się od 20% do 30%. W badaniu uczestniczyło 3 211 wcześniaków, które zostały losowo przydzielone do dwóch grup.

Pierwsza grupa od razu miała zapewnioną opiekę kangurowania skóra do skóry, co było kontynuowane przez matkę na oddziale noworodkowym. Druga grupa (kontrolna) otrzymała standardową opiekę, w której matki i noworodki znajdują się na oddzielnych oddziałach noworodkowych, a kontakt z matką mają tylko w czasie karmienia. W ciągu pierwszych 72 godzin po porodzie noworodki z pierwszej grupy otrzymywały ok. 17 godzin dziennie bezpośredniego kontaktu skóra do skóry, a w grupie kontrolnej zaledwie półtorej godziny. Śmiertelność w czasie pierwszych 28 dni życia wyniosła 12% w grupie kangurującej w porównaniu do 15,7% w grupie kontrolnej, co oznacza spadek o 25%.

Dr Rajiv Bahl, prowadzący dział d. s. noworodków w WHO, koordynator tego badania, powiedział: - Utrzymywanie bezpośredniego kontaktu matki i dziecka od momentu urodzenia bez separacji zrewolucjonizuje sposób, w jaki praktykowana jest intensywna opieka nad noworodkami urodzonymi przedwcześnie lub u małych dzieci.

Inny lekarz odpowiedzialny za przeprowadzane badania, Harish Chellani, zauważył: - Opieka zdrowotna od dziesięcioleci oddziela małe i chore dzieci od matek, z przekonaniem, że jest to dla nich najlepsze. Nowe dowody uzyskane na podstawie tego badania oznaczają, że musimy wprowadzić praktykę natychmiastowej opieki kangurowania przez matkę na całym świecie.

Kangurowanie nie jest czymś nowym. Od wieków matki wiedzą, że ich dotyk i obecność jest konieczna zwłaszcza dla dziecka słabego czy chorego. Już dwadzieścia lat temu lekarze pracujący w puszczy amazońskiej zwracali uwagę na większą przeżywalność przedwcześnie urodzonych noworodków, które matki wiązały w chuście na odsłoniętych piersiach, aby dziecko mogło bezpośredni stykać się z ciałem matki i ssać pierś, kiedy tylko będzie miało ochotę. Jednak chęć przytulenia dziecka skóra do skóry zaraz po urodzeniu spotykała się i nadal spotyka z dużymi oporami służby zdrowia, która jest przekonana, że sterylne środowisko inkubatora jest jedynym najlepszym rozwiązaniem i nie pozwala matce na utulenie dziecka skóra do skory. Jeszcze nie tak dawno/ również w Polsce, odmawiano matkom położenia noworodka na brzuchu i podania piersi w czasie porodu. Głównym argumentem była właśnie sterylność. Po długotrwałej i ciężkiej batalii o porody naturalne i rodzinne dzisiaj praktyka okołoporodowa znacznie się zmieniła i bez poważnej przyczyny nie odmawia się matce kontaktu z dzieckiem. Jednak w przypadku urodzenia się wcześniaka dziecko jest rozdzielane z matką na dłuższy czas dla jego dobra, bo za najbezpieczniejszy uważany jest inkubator, gdzie wszystko znajduje się pod kontrolą i jest w pełni sterylne. Najnowsze badania pod patronatem WHO mogą wpłynąć na zasadniczą zmianę podejścia do opieki nad przedwcześnie urodzonym noworodkiem.

 

Źródło: Right to Life GB, opracowanie własne – 12 sierpnia 2021 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag