Uzależnione od narkotyków

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Jedno na 500 dzieci rodzi się uzależnione od narkotyków, które ich matki zażywały w czasie ciąży. To dane z angielskich szpitali, które ustalił portal „Freedom of Information”. Dziennikarze redagujący witrynę zwrócili się do szpitali prowadzonych przez NHS (odpowiednik polskiego NFZ) z prośbą o informacje dotyczące stanu zdrowia noworodków urodzonych w latach 2011-2015.
 
Odpowiedź nadeszła z 72 szpitali. Średni wskaźnik urodzeń dzieci z noworodkowym zespołem abstynencji wynosi 0,2 proc. Oznacza to, że w ostatnim roku urodziło się około 800 tzw. „drug babies”, czyli dzieci uzależnionych od narkotyków.
 
Dane statystyki medycznej pokazują duże zróżnicowanie regionalne zjawiska. W szpitalu w Bedford (wschodnia Anglia) jedno na 100 nowonarodzonych dzieci wykazywało objawy zespołu abstynencji. W tym samym czasie, w szpitalu w Leicester (środkowa Anglia) odnotowano najniższy wskaźnik – „tylko” jeden na 5000 noworodków był uzależniony.
 
Dziennikarze opisali historię 37-letniej mieszkanki Bradford (północna Anglia). Kobieta urodziła czworo dzieci uzależnionych od heroiny. „Nie obchodziło mnie, że moje dzieci są uzależnione. Bardziej obchodziło mnie, skąd ja wezmę kolejną działkę. Wiem, że to egoistyczne, ale tak właśnie wtedy czułam i myślałam”.
 
Noworodki zostały poddane specjalistycznemu leczeniu odwykowemu. W terapii korzystano z metadonu, opioidowego leku przeciwbólowego stosowanego w terapii zespołu abstynencji u osób uzależnionych od heroiny.
 
"Pamiętam wizyty u dzieci w szpitalu. Widziałam, jak cierpią po odstawieniu metadonu. Pamiętam, jak drżały i trzęsły się w swoich łóżeczkach. Muszę przyznać, że byłam złą matką. Ale już zmieniłam swoje życie”.
 
Kobieta obecnie odzyskuje zdrowie po wielu latach uzależnienia od narkotyków. Zaangażowała się również w działalność ruchu Anonimowych Narkomanów, aby pomagać innym w wychodzeniu z nałogu.
 
Na szczęście, dane pokazują, że w ciągu ostatnich czterech lat nastąpił spadek liczby dzieci z rozpoznaniem noworodkowego zespołu abstynencji.
 
Osoby zajmujące się leczeniem uzależnionych matek i dzieci twierdzą, że większość rodziców, którymi się zajmują, pochodzi z rodzin żyjących w złych warunkach społeczno-ekonomicznych, z historią nadużywania środków psychoaktywnych, takich jak heroina, kokaina czy alkohol.
 
Susan Flynn, położna w Leeds, która pomaga w leczeniu matek-narkomanek, stwierdziła: "Wiem, że od trzech lat liczby pokazują zmniejszanie skali zjawiska narkotyzowania się w ciąży. Nie sądzę, że możemy wskazać jeden czynnik tej pozytywnej zmiany, ale może do kobiet wreszcie dociera komunikat, że nie masz prawa brać narkotyków i pić alkoholu, gdy jesteś w ciąży”.
 
I dodaje: „Są oczywiście ludzie, którzy twierdzą, że kobiety biorące narkotyki w ciąży nie powinny mieć dzieci. Ale ja uważam, że każdy powinien dostać szansę na zmianę swojego życia".
 
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health – 05.07.2016 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (gosia79) - FP
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.