Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Peru ma nowego prezydenta. Sprzeciwia się aborcji, eutanazji i związkom jednopłciowym

Trybunał Wyborczy potwierdził w poniedziałek 19 lipca br. zwycięstwo Pedro Castillo w wyborach prezydenckich, jakie odbyły się w Peru 6 czerwca. Castillo, który przed czterema laty był organizatorem ogólnoperuwiańskiego strajku nauczycieli, jest gorliwym katolikiem - zdecydowanie przeciwstawia się aborcji i eutanazji, potępia też związki jednopłciowe i homoseksualizm.

Po przeliczeniu 99,42 procent głosów Castillo ma poparcie 50,17 procent wyborców, podczas gdy na jego prawicową rywalkę głosowało ok. 49,82%. Ze względu na małą różnicę liczby głosów oraz zarzuty o sfałszowaniu wyborów Krajowy Trybunał Wyborczy postanowił ponownie przeliczyć głosy oddane w wyborach prezydenckich. Castillo uzyskał 50,2 proc. głosów, o 40 tys. więcej niż jego kontrkandydatka.Liczenie zakończyło się w poniedziałek. Potwierdziło zwycięstwo mało znanego przedstawiciela środowisk katolickiej lewicy , którego poparła m.in. uboga rdzenna ludność Peru zamieszkująca tereny górskie. Hasłem wyborczym Pedro Castillo był slogan: Nigdy więcej biednych ludzi w bogatym kraju!

Zwolennicy Keiko Fujimori, córki byłego prezydenta, Alberto Fujimoriego, i jej partii Siła Ludowa, to głównie zamożna część peruwiańskiego społeczeństwa skupiona w stolicy, Limie i pozostałych większych miastach.

W kwestiach gospodarczych i politycznych Castillo i jego ruch Peru Libre reprezentuje nurt radykalnie lewicowy i cieszy się poparciem biedoty. Już teraz nazywany jest prezydentem biednych.

Wśród obietnic składanych przez niego w trakcie kampanii wyborczej były m.in. zwołanie konstytuanty, by usunąć z ustawy zasadniczej zapisy faworyzujące gospodarkę rynkową, wydalenie wszystkich cudzoziemców, którzy dopuścili się w Peru przestępstw, zniechęcanie Wenezuelczyków do nielegalnej emigracji do Peru, która nasiliła się po 2017 r. i ponowne wprowadzenie kary śmierci.

W peruwiańskim Kongresie może liczyć na poparcie zaledwie 35 spośród 130 zasiadających w nim prawodawców. Prowadząc kampanię w kraju, w którym pandemia koronawirusa zabrała ponad 180 tys. istnień ludzkich – głównie spośród najuboższych Peruwiańczyków – odwiedzał przede wszystkim najuboższe regiony kraju, określane w stołecznych mediach jako zapadła prowincja.

Pedro Castillo od wczesnej młodości angażował się społecznie – co podkreślano w jego kampanii wyborczej. Należał m.in. do straży chłopskiej, która broniła wsi przed przymusowymi kontrybucjami nakładanymi na peruwiańskich rolników przez partyzantów maoistowskiego Świetlistego Szlaku i inne grupy partyzanckie.

Źródło: TVP INFO/PAP – 20 lipca 2021 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag