Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Naukowcy tworzą nowego Frankensteina – dzieci, które są hybrydami małpy i człowieka

Prawodawcy federalni w USA usiłują zakazać tworzenia hybryd lub chimer ludzko-zwierzęcych po tym, gdy na światło dzienne wyszły eksperymenty prowadzone przez amerykańskich naukowców z Kalifornii oraz z Chin. Wstrzykują oni ludzkie embrionalne komórki macierzyste do zarodków małp i dalej je hodują w celach eksperymentalnych. The Washington Times poinformował, że amerykański senator Mike Braun, republikanin ze stanu Indiana, zainicjował uchwalenie ustawy, która ostatecznie zabroniłaby podobnych praktyk.

W swoim wywiadzie powiedział że eksperymenty wytworzenia Frankensteina rodzą poważne pytania etyczne i podważają świętość ludzkiego życia. – Ujmijmy to w ten sposób – obecnie każdy z nas mógłby spekulować na temat koncepcji Frankensteina w aspekcie tego, do czego to prowadzi – powiedział Braun. – Jestem przekonany, że istnieje prawdziwe zainteresowanie, aby pozbawić nas wielu zasad, które wypracowaliśmy dzięki analizie DNA, poznaniu genomu – nie tylko ludzkiego, ale także wielu zwierząt. Pojawia się więc silna pokusa, aby wyjść poza te elementarne zasady pod pretekstem altruistycznego wysiłku wytworzenia metody leczenia na niektóre niezwykle dokuczliwe dolegliwości, np. stwardnienie rozsiane czy chorobę Alzheimera…

W kwietniu br. międzynarodowy zespół naukowców opublikował artykuł w czasopiśmie Cell, opisujący sposób tworzenia hybrydowych embrionów z macierzystych komórek ludzkich i małpich. Naukowcy wykorzystali zarodki małp, którym wstrzyknięto określone ludzkie komórki macierzyste, aby zbadać możliwość hodowania ludzkich narządów w ich ciele i móc je później wykorzystywać do przeszczepów koniecznych dla ratowania ciężko chorych ludzi.

Obecnie amerykańskie prawo zabrania finansowania badań tego typu przez podatników, ale zgodnie z inicjatywą senatora Brauna oraz niektórych naukowców, tworzenie hybryd lub chimer ludzko-zwierzęcych powinno być całkowicie zakazane.

Po koniec maja br. sen. Brown, razem z senatorami Jamesem Lankfordem (republikaninem ze stanu Oklahoma) oraz Stevem Dainesem (republikaninem ze stanu Montana) usiłowali wprowadzić poprawkę do ustawy o finansowaniu przez Senat USA badań naukowych, która miałaby zakazać nieetycznych badań. Niestety, inicjatywa nie ta nie została zaakceptowana przez Senat USA z powodu blokady ze strony Demokratów.

Podczas wywiadu sen. Lankford stwierdził, że jest zszokowany sprzeciwem Demokratów wobec tej inicjatywy. – Uznaliśmy, że jest ważne, aby postawić barierę i powiedzieć: - nie! Społeczeństwo USA nie jest przekonane, że słuszne jest krzyżowanie zwierząt i ludzi w celu eksperymentowania lub prób wyprodukowania narządów do przeszczepów tylko dlatego, że robią to Chiny i są bliskie „sukcesu” – implantowania takich hybryd i pozwolenia im na dorastanie do stadium nowo narodzonego dziecka. To zupełnie nowy bardzo niebezpieczny kierunek – podsumował sen. Lankford.

Podczas procedury przygotowywania poprawki jako inicjatywy Senatu USA, wnioskodawcy zwrócili się również do National Institutes of Health (NIH – Narodowych Instytutów Zdrowia) o przekazanie posiadanych informacji na temat badań nad hybrydami i chimerami ludzko-zwierzęcymi oraz wszelkich przeprowadzonych analiz, dotyczących oceny etycznej takich eksperymentów.

Okazało się, że NIH oraz Dana Foundation (prywatna fundacji zajmująca się badaniem mózgu) wspólnie sfinansowały badanie opublikowane w kwietniu br. przez powołany ad hoc specjalny komitet Narodowej Akademii Nauk, Inżynierii i Medycyny w celu zbadania kwestii etycznych, regulacyjnych i naukowych związanych z chimerami neuronalnymi i badaniami organoidów nerwowych…

W podsumowaniu tego raportu stwierdzono, że istnieją potencjalne korzyści prowadzenia eksperymentów na hybrydach ludzi i zwierząt, ale naukowcy powinni używać określeń i terminów, które nie przyciągają uwagi ogółu społeczeństwa, gdyż może czuć się ono poczuć mocno zaniepokojone.

Główne grupy pro-life popierają ustawodawstwo zabraniające tworzenia hybryd ludzko-zwierzęcych, w tym Family Research Council, Susan B. Anthony List, National Right to Life, Amerykańska Konferencja Biskupów Katolickich, Population Research Institute, Human Life International oraz wiele innych.

Bioetycy kwestionują równię pochyłą, na której znajdują się wszelkie eksperymenty na ludziach oraz wyznaczanie względnych (przesuwających się) granic określających, jak daleko badacze mogą się posunąć w sytuacji tworzenia i hodowania dziecka ze sztucznie wytworzonej ludzko-zwierzęcej chimery, która będzie miała mózg podobny do człowieka. .

Źródło: Life News/ The Washington Times, opracowanie własne – 2 czerwca 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag