Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Firma Johnson & Johnson musi zapłacić 2,1 miliarda dolarów odszkodowań za zasypkę dla dzieci, powodującą raka jajnika

We wtorek 1 czerwca Sąd Najwyższy USA odrzucił apelację firmy Johnson & Johnson o kasację wyroku sądu stanowego w Missouri w sprawie zasypki dla dzieci, która wywołała raka jajnika u kobiet. Firma ta musi wypłacić 2 miliardy 100 milionów dolarów odszkodowań dla 22 kobiet, które złożyły pozwy za spowodowanie u nich groźnej choroby na skutek stosowania tej zasypki. Firma Johnson & Johnson twierdziła, że wyrok sądu stanowego nie był sprawiedliwy i żądała jego kasacji. Początkowo sąd stanowy zasądził odszkodowanie wysokości 4,7 miliarda dolarów. W kolejnej instancji w czerwcu 2020 roku sąd apelacyjny w stanie Missouri sumę tę zmniejszył do 2,1 miliarda, a obecnie Sąd Najwyższy zatwierdził tę decyzję.

Firma Johnson & Johnson przestała sprzedawać tę zasypkę w USA i Kanadzie w ubiegłym roku, ale nadal stoi w obliczu kolejnych ponad 21 800 pozwów sądowych, w których zarzuca się, że sproszkowany azbest w produkowanej przez nią zasypce dla dzieci powodował raka.

Prokurator reprezentujący poszkodowane kobiety, Ken Starr, w materiałach informacyjnych napisał, że firma farmaceutyczna Johnson & Johnson od dziesięcioleci wiedziała, że ​​produkowana przez nich zasypka dla dzieci zawiera azbest, wysoce rakotwórczą substancję, której poziom bezpieczeństwa jest nieznany.

Napisał też: Mogli chronić klientów, przestawiając się ze stosowania sproszkowanego azbestu na skrobię kukurydzianą, jak proponowali ich właśni specjaliści już w 1973 roku. Ale azbest był tańszy, a obecnie składający odwołanie nie chcieli poświęcać swoich zysków na rzecz bezpieczniejszego produktu.

Johnson & Johnson nadal utrzymuje, że zasypka dla niemowląt jest bezpieczna oraz ani nie zawiera azbestu, ani nie powoduje raka. Procesy sądowe dotyczące powiązania pomiędzy produkowaną zasypką dla niemowląt z rakiem jajnika nie są pierwszym przypadkiem, w którym Johnson & Johnson została pozwana w sprawach dotyczących bezpieczeństwa jej produktów.

Lista spraw sądowych dotyczących Johnson & Johnson w sprawach dotyczących konieczności wycofania z rynku wadliwych produktów:

• 1995:r. – grzywna w wysokości 7,5 miliona dolarów za zniszczenie dokumentów w celu ukrycia śledztwa w sprawie niezgodnego z prawem marketingu kremu na trądzik Retin-A, usuwającego zmarszczki.

• 1996 r. – nieujawniona ugoda w sprawie fałszywych twierdzeń dotyczących ochrony, jaką daje stosowanie prezerwatyw w zapobieganiu HIV oraz innym chorobom przenoszonym drogą płciową.

• 2001r. – wypłacenie 860 milionów dolarów odszkodowania w pozwie zbiorowym za wprowadzenie klientów w błąd, powodujących przedwczesne wyrzucanie miękkich soczewek kontaktowych 1-Day Acuvue. Johnson & Johnson zalecił, aby używać je tylko jednorazowo, chociaż soczewki te nie różniły się od zwykłych soczewek Acuvue, które można bezpiecznie stosować przez dwa tygodnie.

• 2010 r. – 81 milionów dolarów ugody za lek przeciwpadaczkowy Topamax, stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych oraz zatrudnienie zewnętrznych lekarzy, którzy dołączyli do działu sprzedaży w celu promocji tego leku niezgodnie z przeznaczeniem. W następnym roku Johnson & Johnson zapłacił 85 milionów dolarów odszkodowania za podobne zarzuty przeciwko ich lekowi nasercowemu Natrecor.

• 2011 r. – Odkryto, że kilka produktów Johnson & Johnson dla dzieci zawiera składniki rakotwórcze.

• 2013 r. – Departament Sprawiedliwości USA nałożył na Johnson & Johnson grzywnę w wysokości 2,2 miliarda dolarów za sprzedaż leku przeciwpsychotycznego Risperdal, niezgodnie z dozwolonym zastosowaniem, co powodowało m. in. autyzm. W tej aferze czterdzieści pięć stanów złożyło wówczas pozwy cywilne przeciwko Johnson & Johnson. Inne poważne działania niepożądane Risperdalu, zgłaszane przez FDA, obejmują cukrzycę, hiperprolaktynemię, senność, depresję, lęk, zachowania psychotyczne, samobójstwo i śmierć.

Firma Johnson & Johnson sprzedaje swoje produkty również w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że raczej mało prawdopodobne jest uzyskanie w Polsce tak wysokiego odszkodowania, jak w USA, wskazana jest duża ostrożność, aby nie narażać się na zakup kosmetyków czy leków, które w USA zostały uznane za szkodliwe.

Źródło: © Children’s Health Defense, Inc./ Life News – 4 czerwca 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag