Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Zaproszenie na ogólnopolską Pielgrzymkę Rodzin Dzieci Utraconych do Łagiewnik

Wszystkie osoby, które doświadczyły utraty dziecka w rodzinie – w wyniku poronienia, w wypadkach komunikacyjnych, na skutek chorób onkologicznych czy też śmierci samobójczej – zaproszone są w sobotę 5 czerwca do udziału w czwartej już Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Dzieci Utraconych do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Pielgrzymi wezmą m.in. udział w Eucharystii oraz w nabożeństwie zawierzenia dzieci Bożemu Miłosierdziu. Modlitwie przewodniczyć będzie ks. prof. Lucjan Szczepaniak SCJ, lekarz i kapelan Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Spotkanie rodzin rozpocznie modlitwa Anioł Pański o godz. 12.00 w bazylice łagiewnickiej, po której nastąpi celebracja Mszy świętej pod przewodnictwem ks. prof. Lucjana Szczepaniaka SCJ, kapłana, który jako kapelan Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, od wielu lat towarzyszy umierającym dzieciom oraz ich rodzicom. Eucharystię dopełni nabożeństwo zawierzenia zmarłych dzieci Bożemu Miłosierdziu. Uroczystą celebrę uświetni chór sanktuaryjny.

Rodziny otrzymają na miejscu akty zawierzenia i okolicznościowe świece. W trakcie nabożeństwa zwierzenia kapłan przekaże rodzinom z paschału Światło Chrystusa Zmartwychwstałego. Rodzice z zapalonymi świecami odmówią wraz z celebransem akt zawierzenia dziecka Bożemu Miłosierdziu i odśpiewają Magnificat jako dziękczynienie za dar jego życia.

Przy wejściu do bazyliki do specjalnie przygotowanego kosza rodziny będą mogły złożyć karty z imieniem i nazwiskiem zmarłego dziecka. Karty zostaną następnie złożone na ołtarzu w procesji z darami. Imiona dzieci po zakończonej pielgrzymce będą wpisane do Księgi Dzieci Utraconych prowadzonej w sanktuarium.

Pielgrzymka adresowana jest rodzin doświadczonych śmiercią dziecka nienarodzonego i narodzonego, umierającego w wyniku poronień samoistnych, w wypadkach komunikacyjnych, na skutek chorób onkologicznych i śmierci samobójczej. Każda osoba, która czuje się dotknięta śmiercią dziecka w rodzinie, jest zaproszona do uczestnictwa w pielgrzymce.
Swoje miejsce pośród pielgrzymów odnajdą także rodzice z doświadczeniem przemocy prenatalnej.

Transmisję z pielgrzymki znaleźć będzie można na kanale TV Miłosierdzie na YouTube.

Pielgrzymkę organizuje Duszpasterstwo Rodzin Dzieci Utraconych. Jest ono jednym z duszpasterstw specjalistycznych, które działają przy Wydziale Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Zrodziło się ono w 2013 roku z oddolnej potrzeby rodziców – pragnienia, aby ktoś towarzyszył im w bólu i cierpieniu, z którym się zmagają. Inicjatorem duszpasterstwa był ks. Kazimierz Wieczorek. Obecnie funkcję duszpasterza rodzin dzieci utraconych pełni ks. Janusz Kościelniak.

Jak wyjaśnia ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie, z duszpasterstwa korzystają rodziny dzieci zmarłych przed narodzeniem, na skutek poronienia na pewnym etapie ciąży lub też w wyniku różnego rodzaju niepowodzeń położniczych, a także rodziny dzieci utraconych później – w wyniku różnych wypadków, nieszczęść, niestety również samobójstw. Ze wsparcia korzystają nie tylko rodzice dzieci, ale czasem również inni członkowie rodzin, np. rodzeństwo.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia to naturalne miejsce, gdzie osoba cierpiąca, zraniona, może szukać jakiegoś wsparcia, w pierwszej kolejności ze strony Pana Boga – mówi ks. Gałuszka. – Zrodziła się potrzeba, by w tym właśnie miejscu stworzyć przestrzeń do modlitwy, ale również specjalistycznej pomocy, terapeutycznej, psychologicznej – wyjaśnia.

W wielu sytuacjach pierwsza pomoc to bardzo konkretne działanie, polegające, np. na pomocy rodzicom w zorganizowaniu pogrzebu, udzieleniu wskazówek dotyczących kwestii prawnych związanych z pozyskaniem ciała dziecka poronionego czy martwo urodzonego w szpitalu, z procedurą związaną z określeniem płci tego dziecka oraz poinformowaniu o prawach przysługujących rodzicom, którzy na tym etapie są często bardzo pogubieni – mówi ks. Gałuszka. Jak dodaje, przestrzenią działania duszpasterstwa jest również towarzyszenie na dalszych etapach przeżywania żałoby, gdzie pustka i doświadczenie straty są bardzo dotkliwe.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach w każdy drugi piątek miesiąca, o godz. 18 odprawiana jest Eucharystia dla rodziców i bliskich dzieci utraconych. Po Mszy św. odbywa się Adoracja Najświętszego Sakramentu i indywidualne błogosławieństwo. Jest również możliwość indywidualnego kontaktu z duszpasterzem, a także ze specjalistami pracującymi w Fundacji Towarzyszenia Rodzinie, zlokalizowanej niedaleko sanktuarium. Jak informuje ks. Gałuszka, na te Msze św. przychodzi zwykle ok. 10 - 15 osób.

Duszpasterstwa rodzin dzieci utraconych dzisiaj już działają w większości polskich diecezji. Ich inicjatywy wiążą się m.in. z organizowaniem pochówków dzieci utraconych oraz modlitwie za dzieci i ich rodziny, podejmowanej zwłaszcza w związku z przypadającym 15 października Dniem Dziecka Utraconego.

Pomysł pielgrzymki o charakterze ogólnopolskim zrodził się w środowisku krakowskim, m.in. z uwagi na specyfikę miejsca, jakim są Łagiewniki. – Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce do tego, aby mówić o Bożym Miłosierdziu i próbować go doświadczyć. A tego właśnie potrzebują osoby, które są na tym etapie żałoby po dziecku, często wyczekiwanym, wymodlonym – podkreśla ks. Gałuszka.

Pielgrzymka, która zwykle planowana jest na pierwszą sobotę przypadającą po Dniu Dziecka, odbędzie się już po raz czwarty. Cieszy się dużym zainteresowaniem. W poprzednich latach, pomijając rok ubiegły, rok pandemii – uczestniczyło w niej kilkaset osób z całej Polski.

Jak informuje ks. Gałuszka, z inicjatywy krakowskiego Duszpasterstwa Rodzin Dzieci Utraconych dwukrotnie odbyły się też rekolekcje, otwarte na uczestników z całej Polski. Organizowane były m.in. w Zawichoście we współpracy z siostrami jadwiżankami.

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna/ DR Kraków – 1 czerwca 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag