Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Wielki alarm demograficzny – Włosi organizują Stany Generalne nt. Dzietności z udziałem Papieża

W piątek 14 maja br. papież Franciszek uroczyście otworzył wielki kongres zwołany przez Forum Stowarzyszeń Rodzinnych Włoch pod nazwą Stany Generalne nt. Dzietności. Inicjatywa ta powstała z powodu dramatycznej sytuacji demograficznej tak we Włoszech, jak i na całym świecie, zwłaszcza w Europie.
Z jednej strony występuje duży «niepokój z powodu niepewności pracy», z drugiej «obawy z powodu coraz mniejszych stałych środków na wychowanie dzieci» oraz «smutek» kobiet, «które w pracy są zniechęcane do posiadania dzieci lub muszą ukrywać swój brzuch» - to wszystko – powiedział Papież– są to ruchome piaski, które mogą pogrążyć społeczeństwo i spowodować, że demograficzna zima, która obecnie trwa we Włoszech, stanie się jeszcze „chłodniejsza i ciemniejsza”.

Na początku swojego wystąpienia Ojciec Święty przywołał dane mówiące, że Włochy w ubiegłym roku zanotowały spadek liczby urodzeń o 30%., ale sytuacja w innych krajach Europy jest podobna. Stwierdził, że sposobem na odwrócenie tej niekorzystnej tendencji jest zwrócenie się ku osobie ludzkiej. Zwrócił się szczególnie do młodych ludzi, których marzenia rozbiły się w zderzeniu z twardym lodem surowej zimy. Podkreślił, że zaledwie połowa z nich jest przekonana, że będzie ją stać na dwoje dzieci.

Papież zauważył, że dla zapewnienia pomyślnej przyszłości trzeba zatroszczyć się o rodziny, szczególnie młode, które są atakowane przez troski, które nie pozwalają im na realizowanie ich planów życiowych. Poparł propozycję uchwalenia powszechnego dodatku na każde dziecko.

Podał trzy konkretne wskazania, aby przywrócić demograficzną wiosnę. Jako pierwsze podkreślił prymat daru. Przypomniał, że życie jest pierwszym darem, jaki każdy otrzymał. Jesteśmy powołani, aby go dalej przekazywać. Dziecko jest największym i pierwszym darem dla wszystkich. Brak dzieci powoduje starzenie się społeczeństwa i sprawia, że wszystko kończy się na nas i świadczy o tym, że liczą się przede wszystkim nasze indywidualne korzyści. Ojciec Święty podkreślił, że o tym prymacie daru życia zapomina się przede wszystkim w społeczeństwach bardziej zamożnych i konsumpcyjnych.

Jako drugą wskazówkę Papież wymienił odwagę dawania. – Pomóżmy sobie nawzajem, drodzy przyjaciele, odkryć na nowo odwagę dawania, odwagę wyboru życia. Jest takie zdanie w Ewangelii, które może pomóc każdemu, nawet temu, kto nie wierzy, ukierunkować swoje wybory. Jezus mówi: «Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje» (Mt 6, 21). Gdzie znajduje się nasz skarb, skarb naszego społeczeństwa? W dzieciach czy w finansach? Co nas pociąga, rodzina czy obroty? – pytał Papież.

- Trzeba mieć odwagę, aby wybrać to, co jest na pierwszym miejscu, bo temu oddamy nasze serce. Odwaga wyboru życia jest twórcza, ponieważ nie gromadzi i nie pomnaża tego, co już istnieje, ale otwiera się na nowość, na niespodzianki: każde ludzkie życie jest prawdziwą nowością. Wszyscy otrzymaliśmy ten niepowtarzalny dar, a talenty, którymi dysponujemy, służą do przekazywania z pokolenia na pokolenie pierwszego daru Boga, daru życia.

Kolejnym wskazaniem Franciszka jest równowaga pokoleniowa. Nie będzie możliwe ożywiane produkcji oraz ochrona środowiska, jeżeli nie zwróci się uwagi na rodziny i dzieci. Zdaniem Ojca Świętego nie możemy kierować się krótkowzrocznymi modelami wzrostu, jakby dla przygotowania jutra wystarczyło kilka pospiesznych zmian. Dramatycznie niskie liczby urodzeń i przerażające dane związane z pandemią wzywają do poważnych zmian i odpowiedzialności.

Trzecim wskazaniem Papieża jest „solidarność”. Chodzi o solidarność strukturalną, nie tylko taką, która dotyczy rozwiązań kryzysowych, ale tworzy system wsparcia dla rodzin oraz pomoc przy narodzinach.

Papież podkreślił, że wszystkie sektory życia publicznego powinny dbać o rodziny. - Istnieje potrzeba szeroko zakrojonej, dalekowzrocznej polityki rodzinnej: nie opartej na poszukiwaniu natychmiastowego konsensusu, ale na wzroście wspólnego dobra w perspektywie długoterminowej. (...) Istnieje pilna potrzeba zapewnienia młodym ludziom gwarancji stabilnego zatrudnienia, bezpieczeństwa dla ich domów, aby nie czuli się zmuszeni do opuszczania kraju. Jest to zadanie, które ściśle dotyczy także świata ekonomii: jakże wspaniale byłoby zobaczyć wzrost liczby przedsiębiorców i firm, które oprócz przynoszenia zysków promują życie. (...) Jest to wyzwanie nie tylko dla Włoch, ale dla wielu krajów, często bogatych w zasoby, ale ubogich w nadzieję.

Przewodniczący Kongresu, Gigi De Palo, ma nadzieję, że Papież przełamie pewne schematy w myśleniu o demografii. Jego zdaniem we Włoszech pokutuje przekonanie, że dzietność to problem dla środowisk rodzinnych czy katolickich. Do polityków i przedsiębiorców wciąż nie dociera, że na kryzysie demograficznym tracą wszyscy.

Federacja Katolickich Stowarzyszeń Rodzin w Europie (FAFCE) wezwała kraje europejskie do poprawy polityki rodzinnej i demograficznej, które muszą być traktowane jako społeczne i ekonomiczne inwestycje w przyszłość Europy. Stany Generalne nt. Dzietności to konkretny krok w kierunku Europy zbudowanej wokół niezastąpionej roli rodziny.

Ten kongres ma na celu pobudzić zainteresowanie przedsiębiorstw, instytucji publicznych, mediów, związków sportowych i in., aby zainteresowały się przyszłością w obliczu katastrofalnego kryzysu demograficznego, który dodatkowo zwiększa pandemia i kryzys gospodarczy. Zadaniem Stanów Generalnych nt. Dzietności jest nakreślenie nowej narracji o rodzicielstwie w czasie, gdy Europa rozpaczliwie tego potrzebuje. Należy przypomnieć, że rodziny są kluczowe zarówno dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju, jak i dla modelowania solidarności, ponieważ wpajają  dzieciom wartości i tworzą środowisko wychowawcze dla wszystkich swoich członków.

Przewodniczący FAFCE, Vincenzo Bassi, podkreślił, że polityka demograficzna musi być traktowana jako inwestycja, ponieważ bez dzieci, bez przyszłych pracowników, nie możemy utrzymać równowagi pokoleniowej, która jest niezbędna dla przyszłości, przyszłości gospodarczej Europy, mojego kraju i całego świata.

Organizatorzy liczą, że kongres z udziałem papieża Franciszka i znaczących polityków wpłynie na podjęcie pronatalistycznej i prorodzinnej polityki w wymiarze całego świata.

Źródło: Watykan News/ FAFCE, opracowanie własne – 13 maja 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag