Łotwa – Sejm odrzucił propozycję ustawy legalizującej eutanazję

W czwartek 25 marca po długiej debacie łotewski Sejm odrzucił inicjatywę ustawodawczą O dobrej śmierci, która miała zalegalizować eutanazję (medyczną pomoc w śmierci) w przypadku śmiertelnych chorób. Wyniki głosowania były następujące: 49 posłów głosowało za odrzuceniem, 38 było przeciwko i 2 wstrzymało się od głosu.

Na początku lutego portal inicjatywy publicznej Manabalss.lv zebrał niezbędne 10 000 podpisów pod inicjatywą projektu obywatelskiego dotyczącego legalizacji eutanazji na Łotwie.

Przed głosowaniem na posiedzeniu plenarnym odbyło się wysłuchanie zespołu ekspertów, który składał się z czterech delegatów różnych wyznań oraz dwóch ekspertów ds. zdrowia, podczas obrad Komisji ds. Mandatów, Etyki i Zgłoszeń łotewskiego Sejmu. Inicjatywa ta została przez tę komisję odrzucona.

Podczas debaty przed głosowaniem na sesji plenarnej kilku posłów uznało tę inicjatywę, popartą przez podpisy wielu obywateli, za wołanie o pomoc, które ma na celu zwrócenie uwagi polityków na poważne braki w opiece paliatywnej i leczeniu bólu.

Poseł Artuss Kaimiņš podkreślił, że jego zdaniem żądanie eutanazji oznacza co najmniej siedem lub osiem dalszych kroków w rozwoju opieki medycznej na Łotwie. Zaznaczył, że ​​w opiece paliatywnej i medycynie diagnostycznej nie wprowadzono jeszcze szeregu nowych osiągnięć medycyny, co jest konieczne, aby posłowie w ogóle mogli podejmować jakąkolwiek decyzję na temat eutanazji.

Podobną opinię wyraził poseł Ilmārs Dūrītis (Rozwój / Za!). Wyjaśnił, że ta inicjatywa skłania polityków do zastanowienia się nad warunkami, w jakich ciężko chorzy umierają. Podkreślił, że ta inicjatywa przyczyni się do rozwoju opieki paliatywnej na Łotwie, ale zaznaczył, że nie jesteśmy dziś przygotowani do wprowadzenia aktywnego procesu eutanazji, ponieważ nie możemy zapewnić odpowiednich warunków osobom, które znalazły się w takiej sytuacji.

Z kolei poseł opozycji Viktors Valainis (Związek Zielonych i Rolników) powiedział, że eutanazja byłaby najłatwiejszym sposobem uniknięcia nieznośnego bólu przez ciężko chorych, ale jest ona absolutnie niedopuszczalna, ponieważ pomija szereg problemów w opiece paliatywnej. Jednocześnie oświadczył, że jest przygotowany do podjęcia wszelkich możliwych działań, aby zmodernizować służbę zdrowia na Łotwie.

Udostępnij tę informację.

 

Źródło: ONE OF US Federation NEWS/ eng.lsm.lv (łotewska telewizja publiczna) – 25 marca 2021 r.

 

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.