Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Szokujące eksperymenty umieszczania ludzkich komórek macierzystych w embrionach małp – makaków

Zawsze znajdą się na świecie tacy naukowcy, którzy dla sławy i zysku są zdolni do prowadzenia nawet najbardziej kontrowersyjnych i niemoralnych eksperymentów na ludziach.
W doniesieniach medialnych pojawiły się ostatnio informacje, że badaczom udało się stworzyć embriony, które posiadają komórki i małpie, i ludzkie. Zespół badawczy zastosował iniekcję 25 ludzkich komórek (tzw. indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych) do embrionów małp - makaków. Badacze ci raportują, że już po jednym dniu obserwacji są w stanie wykryć żywe ludzkie komórki w 132 rozwijających się zarodkach. Obecne prawo pozwala im obserwować je przez 19 dni.

Prof. Juan Carlos Izpisua Belmonte z Laboratorium Ekspresji Genów w Salk Institute for Biological Sciences i współautor badania, którego wyniki opublikowano w naukowym czasopiśmie Cell, stwierdza: - To obecnie jeden z głównych problemów medycyny – przeszczepianie narządów. Wyniki tych badań zostały opublikowane przez National Public Radio (NPR) w artykule z 15 kwietnia br. Prof. Belmonte podkreśla w nim jednoznacznie: - Popyt na to jest znacznie wyższy niż podaż. Chodzi więc nie tylko o zwiększenie możliwości leczenia ludzi, ale przede wszystkim o zyski.

Jednak nie wszyscy bioetycy dostrzegają zagrożenie i wysoką nieetyczność prowadzonych badań. Insoo Hyun, bioetyk z Case Western Reserve University i Harvard University, publicznie oświadczył: - Nie uważam, aby tego typu badania były etycznie problematyczne. Mają przecież na celu wzniosłe cele humanitarne.

Tok tych badań rodzi jednak wiele pytań i wątpliwości czy w ogóle należy je przeprowadzać. Kirstin Matthews, pracownik naukowy i techniczny w Baker Institute na Rice University oświadczyła:

- Moje pierwsze i podstawowe pytanie brzmi, w jakim celu się to robi? Jestem przekonana, że opinia publiczna będzie mocno zaniepokojona i ja też jestem. W pewnym sensie nauka idzie naprzód, ale bez odpowiedniej debaty o tym, co powinniśmy, a czego nie powinniśmy robić!

I dodała: - Powstaje mnóstwo pytań i wątpliwości: Czy taki zarodek powinien być chroniony jako ludzki, ponieważ zawiera znaczną część ludzkich komórek? A może powinien być traktowany tak samo, jak zwierzęcy? A może jeszcze inaczej? W którym momencie masz prawo użyć takiej istoty do transplantacji narządów, jeżeli de facto zaczyna ona logicznie myśleć?

Hank Greely, bioetyk z Uniwersytetu Stanforda powiedział: - Nikt tak naprawdę nie chce, aby małpy biegały wyposażone w ludzkie komórki jajowe i ludzkie plemniki. Greely jest współautorem artykułu w tym samym numerze czasopisma, w którym krytykuje się omawiane eksperymenty. Podkreślił, że potencjalnie jest możliwa taka sytuacja, gdy małpa posiadająca ludzkie nasienie spotka małpę z ludzkimi komórkami jajowymi. Nikt przecież nie chce ludzkiego embrionu w macicy małpy! Moglibyśmy się znaleźć na krawędzi w stylu Planety Małp.

- Jestem przekonany, że niewielu jest takich zbuntowanych naukowców, ale niestety się zdarzają. Tak więc, teraz jest właściwy czas, abyśmy włączyli myślenie i zastanowili się czy kiedykolwiek powinniśmy pozwolić im wyjść poza szalkę Petriego (szkiełko laboratoryjne) – podkreśla Greely..

 

Udostępnij tę historię:

Źródło: Life News, opracowania własne – 16 kwietnia 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag