Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Sprzeciw wobec dziecka “trojga rodziców”

Australijscy biskupi apelują do parlamentarzystów o „głos sumienia” w sprawie nowej ustawy zezwalającej na tworzenie „dziecka z trojgiem rodziców”. Chodzi o wykorzystywanie w praktyce in vitro komórek jajowych dwóch kobiet po to, by wyeliminować genetyczne defekty mitochondriów, które matki mogą przenosić na swoje dzieci. Praktyka ta dozwolona jest już od 2015 r. w Wielkiej Brytanii.

Australijscy biskupi zachęcają do rozważnej debaty nad tym, czy dawstwo mitochondriów powinno być zalegalizowane. Wskazują na kwestie związane z bezpieczeństwem wynikającym z manipulacji ludzkim genomem, etyką, a także przyszłą tożsamością poczętego dziecka, które może mieć problem z tym, że pochodzi od trojga ludzi. Przypominają, że w tę praktykę zaangażowany jest „trzeci rodzic”, oddający swe mitochondrium, które wpłynie na rozwój dziecka. Z biegiem lat może pojawić się tu kwestia chęci poznania swej historii genetycznej, czyli dowiedzenia się, kim jest „trzeci rodzic”, co będzie bez wątpienia miało wpływ na rozwój tożsamości dziecka.

Biskupi przypominają też o nieetycznym wymiarze tej praktyki, jaką jest niszczenie jednego embrionu, aby umożliwić stworzenie innego ze zdrowym mitochondrium. Podkreślają zarazem, że dawstwo mitochondrialne nie jest praktyką ratującą życie, ale działaniem klonowania reprodukcyjnego człowieka, na co nie może być zgody.

Pierwsze dzieci trojga rodziców urodziły się już pod koniec lat 90. XX wieku. Dzieci przychodzące na świat tą metodą in vitro posiadają typowe DNA ojca i matki, a ponadto mitochondrialne DNA dawczyni dodatkowej komórki jajowej.

Mitochondria to małe pęcherzykowate struktury wewnątrz komórek ciała, wytwarzające energię dzięki utlenianiu substancji pokarmowych. Niektóre kobiety są nosicielkami genetycznych defektów mitochondriów i mogą przenosić je na swoje dzieci.

Udostępnij tę informację

Źródło: Watykan News/ Fundacja JZN – 23 marca 20121 r.

 

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag