Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Argentyńskie prawo legalizujące aborcję niezgodne z konstytucją?

María Eugenia Bona, sędzia w prowincji San Luis w Argentynie, w dniu 18 marca br. wydała orzeczenie, że prawo legalizujące aborcję, które przyjął argentyński Parlament, jest niezgodne z konstytucją – poinformowała Katolicka Agencja Informacyjna USA. Jednak orzeczenie to dotyczy prowincji San Luis i musi zostać ratyfikowane przez sądy wyższej instancji. Podobne zastrzeżenie wysunął już w styczniu sąd w prowincji Chaco.

Giselle Vargas wyjaśnia, że aborcja na żądanie została zalegalizowana w Argentynie 30 grudnia 2020 roku. Wcześniej argentyńskie prawo zezwalało na przerwanie ciąży tylko w sytuacji, gdy zagrożone było życie lub zdrowie matki lub w przypadku gwałtu. (...) Ustawa legalizująca aborcję była obietnicą wyborczą prezydenta Alberto Fernándeza. i była przedmiotem debaty zaledwie w czasie niecałego miesiąca w obu izbach Kongresu – dodaje.

Sędzia María Eugenia Bona wydała orzeczenie w odpowiedzi na pozew wniesiony przez byłą senator Lilianę Negre, która wystąpiła przeciwko prowincji San Luis w celu zakończenia „stanu niepewności” spowodowanego sprzecznością między artykułami zawartymi w ustawie aborcyjnej a prawem cywilnym i kodeksem handlowym.

Sędzia orzekła, że w pełni obowiązuje art. 19 kodeksu cywilnego i handlowego, który uznaje istnienie osoby ludzkiej od poczęcia. Na tej podstawie stwierdziła również, że kilka artykułów argentyńskiego prawa aborcyjnego, które zezwalają na aborcję planową do czternastego tygodnia ciąży, jest niezgodne z konstytucją. Dotyczy to zapisów mówiących o prawie do swobodnej decyzji o przeprowadzeniu aborcji, do usług aborcyjnych w ramach opieki zdrowotnej oraz do leczenia w zakresie opieki poaborcyjnej.

Orzeczenie to jest zgodne z zapisami w Konwencji Wiedeńskiej, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz w Pakcie z San José w Kostaryce. Odwołuje się również do Narodowej Konstytucji Argentyny oraz Konstytucji Prowincji San Luis.

Sędzia Bona zauważyła, że ​​prawo dotyczące kompleksowej ochrony dzieci i młodzieży daje pierwszeństwo prawu dziecka w obliczu konfliktu. Jednak, jak wyjaśnił Negre w rozmowie z ACI Prensa: aborcje będą nadal dokonywane w argentyńskiej prowincji San Luis, dopóki wyrok nie zostanie ratyfikowany. W tym celu musi przejść przez kilka instancji sądowych, aż dotrze do Sądu Najwyższego Argentyny – wyjaśniła Vargas.

Więcej informacjo TUTAJ

Udostępnij tę informację

Źródło: Life News / CNA, opracowanie własne – 25 marca 2021 r. 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag