Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Papież Franciszek z okazji Dnia Osób z Zespołem Downa: wszystkie dzieci powinny być mile widziane i kochane!

W związku z obchodzonym dziś Międzynarodowym Dniem Osób z zespołem Downa Papież Franciszek podkreślił, że każde poczęte dziecko jest darem zmieniającym historię swojej rodziny. Wszystkie dzieci powinny być mile widziane, kochane i otoczone opieką, bez wyjątków! – napisał Ojciec Święty Franciszek na Twitterze.
Pandemia koronawirusa doprowadziła w ostatnich miesiącach do pogorszenia się sytuacji osób urodzonych z dodatkowym chromosomem.

Na całym świecie coraz bardziej rozwija się trend zwany Down Syndrome Free (Wyzwolenie od Zespołu Downa). W krajach takich jak Dania i Islandia 98% kobiet będących w ciąży z dzieckiem, u którego zdiagnozowano trisomię 21 powodującą zespół Downa, wybiera aborcję. Lekarze podkreślają, że te diagnozy nie zawsze są prawidłowe.

Zdaniem obrońców życia taka postawa jest przykładem potępianej przez Papieża Franciszka kultury odrzucenia, która pozbywa się najsłabszych członków społeczeństwa. Zdjęcia z audiencji są pełne spotkań Franciszka z osobami z zespołem Downa. To nie przypadek. Za tymi scenami kryje się wrażliwość Ojca Świętego wobec najsłabszych – uważa Vittorio Scelzo z Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Również podczas wizyty w Iraku Papież spotkał z kilkoma osobami z zespołem Downa. Zaprasza nas w ten sposób do odnowienia zaangażowania duszpasterskiego w kierunku coraz większej integracji osób niepełnosprawnych. Dlatego w naszej dykasterii rozpoczęliśmy refleksję nad tym, jak towarzyszyć duszpasterstwu takich osób – powiedział papieskiej rozgłośni Vittorio Scelzo. – Kościół zawsze był blisko słabych. Papież Franciszek w jednym z ostatnich orędzi na Dzień Osób Niepełnosprawnych napisał, że ich aktywny udział w katechezie stanowi wielkie bogactwo dla życia parafii. Niepełnosprawni są także darem i szansą dla rodzin, aby wzrastać we wzajemnej pomocy i jedności. Są źródłem radości i jedności zarówno w naszych domach, jak i w kościołach.

Dzisiejsza data (21 marca) przypomina o obecności dodatkowego chromosomu 21, typowego dla zespołu Downa. Dzień ten powstał z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (Down Syndrome International, DSI). Został ustanowiony w 2005 roku, od 2012 roku patronuje mu Organizacja Narodów Zjednoczonych w celu szerzenia wiedzy na temat tej choroby.

Słowo, które w tym roku towarzyszy obchodom, to „Connect”, czyli połączenie. Chodzi o stworzenie międzynarodowej społeczności osób cierpiących na zespół Downa, a także związanych ze środowiskiem niepełnosprawnych, aby skuteczniej działać na rzecz wspierania ich równych praw i możliwości.

We Włoszech żyje obecnie 48 tys. osób z zespołem Downa (W Polsce ok. 60 tys.). Wiele z nich pracuje i aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, także dzięki licznym stowarzyszeniom, które je wspierają. Jednak nadal wiele osób niesamodzielnych żyje w izolacji i samotności. W związku z tym CoorDown, organizacja koordynująca działanie stowarzyszeń wspierających osoby z zespołem Downa w Italii, zainicjowała międzynarodową kampanię, której celem jest potwierdzenie, że integracja zawodowa osób niepełnosprawnych jest nie tylko ich prawem, ale także przynosi korzyści społeczeństwu jako całości. Zdaniem organizatorów osoby z zespołem Downa często mają duże trudności w pracy, napotykają na bariery i uprzedzenia. Celem kampanii jest zapewnienie tym osobom równych szans, co pozwoli im na rozwój zarówno zawodowy, jak i osobisty.

Źródło: Watykan News – 21 marca 2021 r. 

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag