Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Trybunał Konstytucyjny Portugalii uznał ustawę legalizującą eutanazję za niezgodną z konstytucją

Eutanazja jest niezgodna z konstytucją – orzekł w poniedziałek 15 marca br. portugalski Trybunał Konstytucyjny, uchylając tym samym ustawę przyjętą przez parlament. Decyzję sędziowie podjęli większością głosów 7:5. Lewica zapowiedziała dostosowanie się do treści wyroku.
Sędziowie TK wskazali, że ustawa o eutanazji naruszała w swoich czterech artykułach przepisy zawarte w konstytucji Portugalii.

Wypowiadający się w imieniu Trybunału Konstytucyjnego sędzia Pedro Machete wskazał, że uchwalona w styczniu przez parlament Portugalii ustawa przede wszystkim koliduje z zawartą w konstytucji zasadą nienaruszalności ludzkiego życia.

Poniedziałkowa decyzja TK jest odpowiedzią na złożony 19 lutego przez prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousę wniosek o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją. Szef państwa wyraził przekonanie, że przyjęte przez parlament przepisy są nieprecyzyjne, m.in. w kwestii zasad, na podstawie których miałyby zapadać decyzje o dopuszczeniu konkretnych osób do eutanazji.

We wniosku prezydent stwierdził, że ustawa jest wadliwa, gdyż nie wskazuje, jak miałyby przebiegać procedury dotyczące poddania pacjentów eutanazji, a jednocześnie daje zbyt duże prerogatywy pojedynczym lekarzom w tej materii.

Ustawa, uchwalona 29 stycznia 2021 roku przez jednoizbowy parlament, tzw. Zgromadzenie Republiki, przewidywała, że eutanazji mogłaby się poddać osoba dorosła po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Konieczne byłoby potwierdzenie, że cierpi ona w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chora.

Udostępnij tę informację

Źródło: TVP INFO – 15.03.2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag