Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Administracja Bidena wnioskuje do SN o odrzucenie prawa zabraniającego finansowania aborcji z pieniędzy podatnika

W 2019 roku administracja prezydenta Trumpa przeprowadziła regulację prawną reguły pt. Title X Protect Life Rule. Zabroniono wówczas podmiotom, otrzymującym rządowe dotacje na programy z zakresu planowania rodziny, doradzania, kierowania i jakiegokolwiek promowanie aborcji. Nie wolno było także łączyć swojej działalności z placówkami aborcyjnymi, a nawet znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Z tego powodu Planned Parenthood, którego to prawo najbardziej dotyczyło, zdecydowało się na całkowite wycofanie z pobierania tych federalnych funduszy. Z tego powodu traciło ok. 60 milionów dolarów dofinansowania rocznie.

Burmistrz i rada miasta Baltimore oraz wiele stanów i grup promujących i wykonujących aborcje, zakwestionowało tę regulację prawną i zaskarżyło ją do sądu. Czwarty sąd okręgowy wydal we wrześniu orzeczenie przeciwko tej regule, natomiast dziewiąty sąd okręgowy w lutym 2020 roku utrzymał ją w mocy.

W lutym br. sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który ją przyjął do rozpatrzenia. Ma się ona odbyć jesienią 2021 roku. Administracja prezydenta Bidena i inne grupy, które zakwestionowały zasadę Title X na drodze sądowej, obecnie zwróciły się do Sądu Najwyższego o odrzucenie tej sprawy, gdyż po zmianie prezydenta są zgodni z jego proaborcyjnym stanowiskiem.

W swoim dekrecie wykonawczym z 28 stycznia br. prezydent Biden polecił Sekretarzowi Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) rewizję reguły Title X, co jest pierwszym administracyjnym krokiem w kierunku jej odwrócenia. W tej samej kolejności prezydent Biden zezwolił również, aby międzynarodowa pomoc dotycząca zdrowia, której udzielają Stany Zjednoczone, trafiała do międzynarodowych grup upowszechniających aborcję.

W tym samym czasie grupy pro-life, reprezentowane przez Alliance Defending Freedom (ADF). starają się podjąć interwencję w Sądzie Najwyższym w obronie dotychczasowych przepisów. American Association of Pro-Life Obstetricians & Gynecologists (Amerykańskie Stowarzyszenie Pro-life Położników i Ginekologów), Christian Medical and Dental Associations (Chrześcijańskie Stowarzyszenia Medyczne i Stomatologiczne) oraz Catholic Medical Association (Katolickie Stowarzyszenie Medyków) w ubiegłym tygodniu złożyły wniosek o interwencję w tej sprawie twierdząc, że zmiana przepisów dekretem prezydenta Bidena dotknie ich bezpośrednio, obcinając dofinansowania, z których korzystają.

Administracja prezydenta Trumpa poprzez zasadę Title X wprowadziła restrykcje finansowe dla tych organizacji, które w ramach doradztwa, kierują kobiety na aborcję. Zgodnie z nowymi przepisami poradnie mogą obecnie udzielać nienarzucających porad, które dotyczą także wolnego wyboru aborcji.

Organizacje pro-life argumentują, że obalenie Title X spowodowałoby ponowne przymuszanie organizacji i osób, które korzystają z tych grantów, do udzielania porad i skierowań na aborcje. Grupy pro-life twierdzą, że niektórzy z ich członków pracują w poradniach, które otrzymują dofinansowanie zgodnie z Title X. American Association of Pro-Life Obstetricians & Gynecologists ma 4 000 członków i współpracowników, Christian Medical and Dental Associations liczy 20 000 członków i ma 329 oddziałów na terenie USA. Do Catholic Medical Association należy ponad 2 400 katolickich lekarzy, pielęgniarek i pomocników medycznych. Oni wszyscy podpisują się pod oświadczeniem, że są bardzo zainteresowani zapewnieniem, aby była respektowana odmowa Kongresu dotycząca finansowania poradnictwa i orzecznictwa w zakresie aborcji za pośrednictwem publicznego systemu finansowego oraz w obronie wysiłków na rzecz ochrony sumienia, co sprawia, że ​​organizacje i świadczeniodawcy zajmujący się ochroną życia mogą brać udział w programie Title X.

Dla wyjaśnienia – Title X to federalny program dotyczący planowania rodziny, który wprowadzono w 1970 roku. Zapewniał on rodzinom o niskich dochodach planowanie rodziny i środki antykoncepcyjne, ale nie mógł być wykorzystywany w celu promowania lub wykonywania aborcji, interpretowanej jako jedna z metod planowania rodziny. Pomimo tego w czasach prezydenta Clintona od organizacji otrzymujących fundusze z tego programu wymagano udzielania porad i kierowania na przerwanie ciąży. Administracja prezydenta Trumpa w 2019 roku zablokowała tę praktykę. Dzięki temu jedna z kalifornijskich organizacji pro-life Grupa Obria, która prowadzi sieć poradni i zapewnia opiekę prenatalną, ale nie stosuje środków antykoncepcyjnych, w ramach Title X w 2019 roku otrzymała wysokie dofinansowanie swojej działalności.

Źródło: Catholic News Agency, opracowanie własne – 15 marca 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)



PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag