Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Badanie: stres pandemiczny zwiększa odczuwany lęk ciężarnych przed porodem

Fenomen stresu pandemicznego wiąże się ze zwiększonym odczuwaniem lęku przed porodem i powinien być uwzględniony w planowaniu opieki nad ciężarną - uważają badaczki, które sprawdziły poziom stresu w czasie pandemii u Polek w ciąży.

Raport z badań ukazał się w czasopiśmie Midwifery. Badania przeprowadziły dr Michalina Ilska, dr Anna Kołodziej-Zaleska oraz dr Anna Brandt-Salmeri z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z prof. Marci Lobel i prof. Heidi Preis z Uniwersytetu Stony Brook w USA. Wyniki podsumowano w komunikacie na stronie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Badania ankietowe przeprowadzono w kwietniu i maju ub.r. na grupie 1148 kobiet w ciąży zrekrutowanych przez media społecznościowe.

Z medycznego i psychologicznego punktu widzenia ciąża jest niezwykle dynamicznym okresem przynoszącym szereg głębokich zmian na poziomie biologicznym i psychologicznym. Dlatego też można powiedzieć, że kobiety w ciąży są grupą szczególnie narażoną na stres, a bezprecedensowa sytuacja pandemii sprawiła, że muszą sobie radzić z dodatkowym obciążeniem, jakim jest tzw. stres pandemiczny – czytamy na stronie wydziału.

Analizy badaczek wykazały, że stres pandemiczny w okresie ciąży jest nowym zjawiskiem, niejednorodnym w swej naturze, a do jego komponentów należą obawy związane z przygotowaniem do porodu w warunkach pandemii oraz ryzyko zakażenia okołoporodowego siebie lub dziecka.

Kobiety w ciąży odczuwają podwyższony stres z powodu samej ciąży i towarzyszących jej zmian, ale i konieczności dostosowania się do ograniczeń narzuconych przez pandemię oraz doświadczania obaw dotyczących okołoporodowego zakażenia COVID-19.

Badania pokazały również, iż grupami ryzyka podwyższonego stresu pandemicznego są: kobiety rodzące po raz pierwszy; kobiety w II i III trymestrze ciąży; kobiety po doświadczeniach leczenia niepłodności, a także kobiety będące w ciążach wysokiego ryzyka.

Fenomen stresu pandemicznego wiąże się ze zwiększonym odczuwaniem lęku przed porodem i powinien być uwzględniony w planowaniu opieki nad ciężarną - czytamy komunikacie.

Autorki badania zwracają uwagę, że w dobie pandemii szczególnego znaczenia nabiera konieczność prowadzenia badań przesiewowych monitorujących potencjalne problemy ze zdrowiem psychicznym w okresie prenatalnym lub poporodowym. Do tego potrzebne są skuteczne i rzetelne narzędzia do pomiaru stresu pandemicznego u kobiet w ciąży. Takim narzędziem jest PREPS (Pandemic-Related Pregnancy Stress Scale). Przybliżenie jego właściwości było głównym celem badań zaprezentowanych w artykule.

Polska wersja takiego narzędzia może być wykorzystywana przez lekarzy, położne, przez klinicystów do oceny konkretnych obaw doświadczanych podczas pandemii przez kobiety w ciąży oraz do identyfikacji pacjentek wymagających interwencji psychologicznych podejmowanych w celu niwelowania objawów stresu, również tego związanego z pandemią.

Badania zaprezentowane w artykule są częścią szerszego, międzynarodowego projektu naukowego „I Cope Project”, kierowanego przez prof. Marci Lobel (USA). Biorą w nim udział badacze z USA, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii, Izraela oraz Polski. Jego celem jest rozpoznanie sygnałów stresu oraz sposobów radzenia sobie przez kobiety ciężarne w czasie pandemii COVID-19. Polskie badaczki planują kolejne publikacje w międzynarodowej kooperacji.

Źródło: PAP/ Nauka w Polsce – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – 23 lutego 2021 r.

 

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag