Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Dowody na cierpienie abortowanego dziecka w brytyjskim parlamencie

Grupa brytyjskich posłów pro-life opracowała wniosek parlamentarny, przedstawiający najnowsze dowody na odczuwanie bólu przez dziecko w życiu płodowym. Odnotowując najnowsze ustalenia naukowców wzywają rząd do pilnego przeglądu oficjalnych wytycznych w dziedzinie medycznych interwencji, w tym aborcji.

Budowanie poparcia dla tego typu inicjatyw, w przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie aborcja jest mocno zakorzeniona kulturowo może zająć nawet wiele kolejnych lat.

Dużo zależy od zaangażowania społeczeństwa. Przede wszystkim można wysłać email do posła ze swojego okręgu z prośbą o podpisanie wniosku Early Day Motion 1340 (EDM 1340). Gotowy list w tej sprawie proponuje m.in. portal Right to Life (righttolife.org.uk).

Międzypartyjna Parlamentarna Grupa Pro-Life opublikowała niedawno raport na temat wrażliwości i bólu płodu. Z badań naukowców wynika, że prawdopodobnie od 12 tygodnia ciąży dziecko poczęte, w macicy, może odczuwać ból, a istnieją dowody, sugerujące że dzieje się to nawet wcześniej.

W raporcie zwrócono uwagę na drastyczne niespójności brytyjskiego prawa. Obecnie zabijanie tzw. „chronionych zwierząt” w okresie „dwóch trzecich” ciąży podlega ściślejszym przepisom prawnym niż aborcja nienarodzonych ludzi na tym samym etapie rozwoju. Poszczególne partie ustawy z 1986 roku określają, w jaki sposób należy zabijać płody zwierząt w sposób „humanitarny”, podczas gdy nie istnieją równoległe przepisy prawne dotyczące poczętych dzieci.

Ponadto, rząd Wielkiej Brytanii przyznał niedawno, że nienarodzone dzieci przechodzące operację rozszczepu kręgosłupa w ramach publicznej służby zdrowia (NHS) od 20. tygodnia życia otrzymują znieczulenie. Tymczasem, jak stwierdza poselski raport, nie mają na nie szans dzieci między 14. a 24. tygodniem życia, poddawane aborcji poprzez rozczłonkowanie ich ciała. Tak samo jest w przypadku aborcji dokonywanej chlorkiem potasu, wstrzykiwanym do serca dziecka w 22. tygodniu życia. Jak odnotowuje organizacja Human Rights Watch: chlorek potasu podawany jest w zastrzyku więźniom skazanym na karę śmierci. Podany bez znieczulenia przynosi „potworny ból”.

W 2019 roku w Anglii i Walii wykonano 3323 aborcje po 20. tygodniu życia dziecka. Ana Maria Tudor, cytowana w raporcie, usuwając dziecko w 23. tygodniu ciąży twierdzi, że nigdy nie została poinformowana, że jej nienarodzone dziecko może cierpieć podczas przerwania ciąży. Kobieta uważa, że nie dysponując tą informacją nie była w pełni świadoma przy podejmowaniu decyzji o aborcji, dlatego wniosła sprawę do sądu.

We wniosku Early Day Motion 1340 (EDM 1340) posłowie wzywają rząd do zmiany przepisów prawa i objęcia prawem do znieczulenia dzieci w okresie prenatalnym po 12. tygodniu życia we wszystkich inwazyjnych procedurach medycznych, w tym aborcji.

Raport dołączony do wniosku przytacza badania naukowców: dr Stuarta WG Derbyshire i Johna C Bockmanna PA opublikowane w Journal of Medical Ethics, które potwierdzają pogląd, że dzieci w łonie matki mogą odczuwać ból już od 12. tygodnia ciąży. Tymczasem jest to kwestia, której unika medyczny establishment, stojąc na stanowisku, że płód nie może odczuwać bólu przed upływem 24. tygodni. Akurat taki jest limit czasowy większości aborcji dokonywanych w Wielkiej Brytanii. Jak komentuje organizacja Right to Life: Kiedy pojawiają się dowody na to, że płód może odczuwać ból, a posłowie zwracają uwagę na ten fakt, miejmy nadzieję, że ten konsensus zacznie się rozpadać. Dowody na to, że poczęte dzieci mogą odczuwać ból w okresie prenatalnym, także podczas aborcji, podkreślają człowieczeństwo nienarodzonego dziecka i stanowią kolejny ważny powód do wprowadzenia przepisów je chroniących.

Wnioski składane przez brytyjskich posłów w formie EDM to skuteczny środek zwracania uwagi na ważną kwestię. Rzadko zdarza się, aby EDM (Early Day Motions) były przedmiotem debaty.

Uwaga HLI Polska: Pierwsze poważne opracowanie na temat bólu odczuwanego przez nienarodzone dziecko zostało opracowane i wydane na polecenie Specjalnej Komisji Parlamentu Brytyjskiego ponad dwadzieścia lat temu.. Wypowiedzieli się w tej sprawie najbardziej znani wówczas naukowcy z całego świata. Już wtedy badania jednoznacznie wykazywały, że nienarodzone dziecko z pewnością odczuwa ból w 12. tygodniu ciąży. Jednak niektórzy naukowcy podkreślali, że dla ogólnego odczuwania bólu nie jest konieczne wytworzenie się pełnego pnia mózgu. Taki rodzaj bólu poczęte dziecko może już odczuwać od 6. tygodnia ciąży. Ten dokument Komisji Parlamentu Brytyjskiego w postaci broszury pt. Zdolność odczuwania bólu przed urodzeniem został przetłumaczony na język polski i wydany przez HLI Polska. Jest on jeszcze dostępny TUTAJ

Niestety przedstawianie rzetelnych badań naukowych na temat bólu, jaki odczuwa dziecko w łonie matki w żaden sposób nie zostało uwzględnione przez zwolenników tzw. „wolnego wyboru” podczas procedur aborcyjnych. Dyskusja bywa przesuwana w kierunku ewentualnego wprowadzenia znieczulenia przy zabijaniu nienarodzonego dziecka, a nie w celu jego ochrony. Ten absurd pokazuje, że dzisiaj wiele osób traktuje fakty biologiczne, jednoznacznie potwierdzane przez rzetelne badania naukowe, jako swoistą ideologię, w którą się „nie wierzy” i odrzuca zależnie od własnych poglądów, potrzeb i wygody.

Więcej informacji na temat odczuwania bólu przez dziecko poczęte TUTAJ

 

Źródło: Right to Life GB/ Watykan News, KAI - 3 marca 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag