Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Prezydent Portugalii skierował ustawę o eutanazji do Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Portugalii, Marcelo Rebelo de Sousa, skierował przyjętą w styczniu przez parlament tego kraju ustawę legalizującą eutanazję do Trybunału Konstytucyjnego. Wyraził przekonanie, że dokument ten jest nieprecyzyjny w kwestii zasad, na podstawie których miałyby zapadać decyzje o zastosowaniu zabijania konkretnych osób w celu przeprowadzenia eutanazji.

W uzasadnieniu swojej decyzji prezydent de Sousa stwierdził, że ustawa jest wadliwa, gdyż nie wskazuje w sposób dokładny, w jakich sytuacjach miałyby przebiegać procedury eutanazyjne. Dodał również, że nowe prawo dałoby ogromne prerogatywy pojedynczym lekarzom w kwestii decydowania o tym, kto miałby zostać pozbawiony życia.

Prezydent, o którego weto w sprawie eutanazji zabiegało większość związków wyznaniowych i organizacji lekarskich, wyjaśnił, że skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego jest działaniem prewencyjnym.

Przyjęta 29 stycznia 2020 roku ustawa przez jednoizbowe Zgromadzenie Republiki przewiduje, że eutanazji mogłaby poddać się osoba dorosła po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Konieczne byłoby potwierdzenie, że cierpi ona w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chora.

Przeciwko nowemu „prawu” zdecydowanie protestuje Rada Stała Episkopatu Portugalii, która w swoim wystąpieniu do prezydenta wyraziła smutek i oburzenie z powodu przyjęcia przez Zgromadzenie Republiki ustawy zezwalającej na zabijanie ludzi w ramach medycznej procedury eutanazyjnej lub tzw. samobójstwa wspomaganego.

W swoim oświadczeniu biskupi napisali: - Nie możemy się zgodzić, że zadawanie śmierci może być akceptowalną reakcją na chorobę i cierpienie. Przyjęcie takiego stanowiska oznacza rezygnację z walki o ulżenie w cierpieniu oraz wyrażenie błędnego poglądu, że życie naznaczone chorobą i cierpieniem nie zasługuje już na ochronę i staje się ciężarem dla samego siebie, dla otoczenia, dla służby zdrowia i dla całego społeczeństwa. (...) Odpowiedzią na chorobę i cierpienie powinna być raczej ochrona życia, zwłaszcza gdy jest ono bardziej kruche, za pomocą wszelkich środków, a zwłaszcza poprzez dostęp do opieki paliatywnej, której większość ludności Portugalii jest nadal pozbawiona.

Więcej informacji TUTAJ TUTAJ

 

Źródło: KAI/RTP/AE, opracowanie własne – 20 lutego 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag