Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Kanada przed decyzją o eutanazji

Kanadyjski Senat przygotowuje się do głosowania nad ustawą o wspomaganym samobójstwie. Izba niższa parlamentu, stosunkiem głosów 186 do 137, przyjęła ustawę w wersji zaproponowanej przez rząd.
 
Ustawa depenalizuje pomoc lekarza w popełnieniu samobójstwa. Projekt budził wielkie kontrowersje i burzliwe dyskusje. Co ciekawe, nie był to wcale konflikt między zwolennikami i przeciwnikami eutanazji, ale spór o warunki niezbędne do spełnienia prośby o śmierć.
 
Ostatecznie przegłosowano, że „prawo do wspomaganego samobójstwa” będzie przysługiwać tylko osobom świadomym swoich decyzji, cierpiącym "nie do zniesienia" i tak chorym, że ich śmierć może nastąpić w "przewidywalnej przyszłości". Deputowani konsekwentnie odrzucali liczne poprawki, które poszerzały krąg osób „uprawnionych” do eutanazji.
 
"Kanada jest szczególnym krajem wśród tych, których parlamenty zajęły się projektami ustaw +o prawie do śmierci+, ponieważ do podjęcia prac legislacyjnych zobowiązało nas orzeczenie sądu" – powiedział dziennikarzom PAP dr Jeff Blackmer, bioetyk, wiceprezes Kanadyjskiego Stowarzyszenia Lekarzy (CMA).
 
W lutym 2015 r. Sąd Najwyższy orzekł, że prawo zakazujące udzielania pomocy w samobójstwie śmiertelnie chorym jest niekonstytucyjne. "Osoba chora ma dwie możliwości: odebrać sobie życie przedwcześnie, często w sposób dramatyczny, lub cierpieć aż do śmierci. Wybór jest okrutny" - napisali sędziowie w uzasadnieniu swojej decyzji.
 
Kanadyjskie społeczeństwo dawno już wyrobiło sobie zdanie w tej sprawie. Jak pokazywały sondaże Ipsos, 80 proc. Kanadyjczyków uważa, że lekarska pomoc w zakończeniu życia powinna być możliwa w sytuacjach, gdy dana osoba świadomie wyraża takie życzenie w momencie zdiagnozowania poważnej i nieuleczalnej choroby, nawet jeśli potem nie jest władna powtórzyć tego życzenia.
 
Debata toczyła się nie tylko w środowiskach politycznych, ale także zawodowych. "Część lekarzy uważa, że środowisko medyczne nie powinno uczestniczyć w tej dyskusji. Bardzo trudne było określenie podejścia, jakie powinno się przyjmować w indywidualnych przypadkach. To dla nas zupełnie nowe, to nie my inicjowaliśmy debatę nad +prawem do śmierci+" - mówił PAP wiceprezes CMA. Zarówno CMA, jak i Stowarzyszenie Farmaceutów Kanadyjskich ostatecznie poparły nowe prawo i wypracowały zalecenia dla swoich członków.
 
W powszechnej opinii wszystkich środowisk, w tym również pacjentów, obecna ustawa to dopiero początek dyskusji.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP (kw) - 04.06.2016]
 
Zdjęcie: MorgueFile - FP
eutanazja, kanada
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag