Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Dominikana - kolejny kraj południowoamerykański pod presją legalizacji aborcji

Dominikana jest jednym z niewielu krajów na świecie, w których obowiązuje całkowity zakaz zabijania dzieci poczętych bez żadnego wyjątku. Prawo to zostało wprowadzone w 2009 roku poprzez uchwalenie (przeważająca większością głosów) poprawki do konstytucji, która mówi, że prawo do życia jest nienaruszalne od poczęcia aż do śmierci.

Od lata 2020 roku w Izbie Poselskiej Parlamentu Dominikany rozpoczęto debatę nad zmianą prawa karnego, które wprowadziłoby możliwość przerwania ciąży w tzw. wyjątkowych sytuacjach: gdy zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, gdy dziecko zostało poczęte na skutek gwałtu lub kazirodztwa oraz gdy jest poważnie chore i niezdolne do życia po urodzeniu się. Kongresmeni są w tej sprawie mocno podzieleni. Projekt został przekazany do dalszego procedowania w specjalnej komisji parlamentarnej.

W grudniu 2020 roku prezydent Republiki Dominikany, Luis Abinader, udzielił wywiadu dla „El País”(lewicowej gazety hiszpańskiej). Stwierdził, że nie zgadza się z pełną swobodą aborcji, podobnie jak większość społeczeństwa, nie tylko w Dominikanie, ale także na świecie, ale też jest przekonany, że w prawie powinny być uwzględnione sytuacje wyjątkowe, które uzasadniają przerwanie ciąży. Powołał się także na oficjalne stanowisko swojej partii w programie wyborczym.

Wcześniej, bo już na początku września, Krajowa Komisja ds. Duszpasterstwa i Rodziny Konferencji Episkopatu Dominikany powtórzyła konstytucyjną zasadę, że nienarodzone dziecko ma prawo do życia i nie ma żadnych powodów, które uzasadniałyby bezpośrednie i celowe jego zabicie w wieku prenatalnym. Biskupi wyjaśnili, że w sytuacji, gdy jest zagrożone życie matki, moralnie dopuszczalne jest podejmowanie jej leczenia, nawet jeżeli spowodowałoby ono niezamierzoną śmierć poczętego dziecka, ponieważ śmierć w tym przypadku nie jest celowa ani zadana bezpośrednio, ale może się zdarzyć jako niepożądana konsekwencja ratowania matki.

Według oświadczenia Konferencji Episkopatu Dominikany: Włączanie aborcji do naszego ustawodawstwa, w każdych okolicznościach jest rażącym naruszeniem konstytucji i ciosem dla socjalnego i demokratycznego państwa prawa. Zaakceptowanie tzw. trzech wyjątków byłoby poważnym naruszeniem prawa do życia, które mogłoby wynikać jedynie z błędnej interpretacji konstytucji.

Odnośnie tzw. aborcji terapeutycznej biskupi wyjaśnili, że etyka lekarska wskazuje, że w przypadku powikłań ciąży należy dołożyć starań, aby uratować i matkę, i dziecko oraz nigdy nie postrzegać zadanej z premedytacją śmierci jednego z nich jako łatwego wyjścia z trudnej sytuacji. Popierajmy rozwiązanie, które zapewnia zgodność nowelizowanego kodeksu karnego z nasza konstytucją, która pokazuje światu, że mieszańcy Republiki Dominikany kochają życie i że macierzyństwo jest jednym z największych skarbów, jakie posiadają.

We wrześniu grupa dominikańskich prawników pro-life wezwała ustawodawców do odrzucenia poprawek legalizujących aborcję w określonych wyjątkowych sytuacjach. Zaznaczyli, że ta zmiana naruszyłaby krajowy zakaz konstytucyjny wykonywania kary śmierci.

Również jesienią – 9 września obrońcy życia pod przewodnictwem abp Francisco Ozoria Acosta z Santiago zebrali się na marszu życia podchodząc pod Kongres Narodowy w stolicy. Hasłem marszu było: Ratujmy życie ich obojga! Organizatorem był Kościół katolicki, uczestniczyły też liczne rzesze chrześcijan ewangelików.

Biskupi Dominikany przykładają dużą uwagę do tej sprawy i wykazują wielkie zaangażowanie. 10 stycznia 2021 roku Konferencja Episkopatu Dominikany wydała list pasterski protestujący przeciwko legalizacji aborcji w jakimkolwiek przypadku w związku z postępującymi pracami w Kongresie Narodowym.

Biskupi napisali: Życie jest pierwszym prawem obywatelskim, o którym mowa w art. 37 naszej Konstytucji, który brzmi: Prawo do życia jest nienaruszalne od poczęcia do śmierci. Życie jest prawem ponad wszelkim ustawodawstwem. Bez życia nie ma możliwości korzystania z innego prawa.

Pomimo tego, że konstytucja Dominikany odrzuca możliwość legalizacji aborcji, radykalne działaczki feministyczne próbują ją przeprowadzić w praktyce poprzez usuniecie karalności z kodeksu karnego. Biskupi przypominają, że zgodnie z naszą konstytucją państwo nie może wprowadzić kary śmierci nawet wobec najgorszych przestępców, ponieważ mówi ona jednoznacznie: „W żadnej sytuacji nie można ustanowić, orzec ani zastosować kary śmierci”. .Jak więc można uchwalić zabijanie dzieci w okresie prenatalnym również w tych trzech wyjątkowych sytuacjach?

Legalizacja aborcji w Republice Dominikany jest mocno promowana przez międzynarodowe organizacje proaborcyjne, w tym Planned Parenthood, Women on Waves (Kobiety na Falach), Open Society George'a Sorosa, Human Rights Watch i United Nations Population Fund UNFPA (Fundusz Ludnościowy ONZ).

 

Źródło: Amerykańska Katolicka Agencja Informacyjna CNA, opracowanie własne – 11 stycznia 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag