Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Rodzice i rodzina a zachowania ryzykowne nastolatków

Wiek młodzieńczy jest etapem w życiu człowieka, w którym dąży on do pewnej autonomii od rodziców i rodziny. Badania wskazują jednak, że większość nastolatków utrzymuje bliskie związki ze swoimi rodzicami, pomimo pewnych „zawirowań” towarzyszących temu okresowi.
 
Zachowania ryzykowne młodzieży są problemem złożonym. Definiuje się je jako takie działania podjęte z własnej woli, których skutki mogą być negatywne dla zdrowia. Do najpoważniejszych zachowań ryzykownych młodzieży należy m.in. podejmowanie aktywności seksualnej i wynikające z tego ciąże małoletnich.
 
Zachowania ryzykowne młodzieży są problemem złożonym. Definiuje się je jako takie działania podjęte z własnej woli, których skutki mogą być negatywne dla zdrowia. Do najpoważniejszych zachowań ryzykownych młodzieży należy m.in. podejmowanie aktywności seksualnej i wynikające z tego ciąże małoletnich.
 
Na ryzykowne zachowania nastolatków wpływ ma wiele czynników, a wśród nich relacje z rodzicami i rodzeństwem oraz dalszą rodziną. Dowiedziono, że istotne znaczenie ma zarówno struktura rodziny oraz wzajemne relacje rodzic–dziecko, jak i styl wychowawczy przyjęty przez rodziców.
 
Zaangażowanie rodziców w wychowanie młodego człowieka uważa się za niezbędne w zapobieganiu ciąży nastolatek oraz zapobieganiu innym zachowaniom ryzykownym. Jednakże, istnieje kontrowersja co do stopnia, w jakim rodziny są odpowiedzialne za decyzje nastolatków o podjęciu aktywności seksualnej.
 
Zespół badawczy z Hunter College w Nowym Jorku (USA) analizował programy edukacyjne odnoszące się do relacji nastolatek-rodzic oraz nastolatek-rodzina. Wyniki badań dowodzą, że mądre zaangażowanie rodziców jest ważnym i skutecznym elementem programów w zakresie edukacji seksualnej młodzieży.
 
Problem leży w jakości relacji między rodzicami a młodymi ludźmi. Prosty, rodzicielski nakaz abstynencji seksualnej tak naprawdę niczego nie rozwiązuje. Ponadto, w kontekście seksualności nastolatków wiele środowisk wskazuje na rzeczywiste niekompetencje rodziców w odniesieniu do zdrowia seksualnego młodzieży. Dyletanctwo rodziców jest wykorzystywane jako poważny argument na rzecz wyłączenia rodziców z programów profilaktyki zachowań ryzykownych.
 
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie abstraktu artykułu źródłowego oraz informacji własnych]
 
Zdjęcie: Wikipedia (Denali National Park and Preserve; AlbertHerring) - CC BY 2.0
 
Materiał źródłowy:
Jessica Silk, Diana Romero, “The Role of Parents and Families in Teen Pregnancy Prevention. An Analysis of Programs and Policies”, in: “Journal of Family Issues”, August 2014, vol. 35, no. 10, pp. 1339-1362.
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag