Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Polski rząd podjął interwencję ws. pacjenta RS, Polaka w stanie wegetatywnym skazanego przez brytyjski sąd na eutanazję

Minister Spraw Zagranicznych RP, Zbigniew Rau, wystosował oficjalny list do ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Dominica Raaba w sprawie pacjenta RS, który jest obywatelem Polski. Minister Rau poprosił o pilną „pomoc i interwencję” w celu dostarczenia żywności i wody z powrotem, znajdującemu się w ciężkim stanie w szpitalu w Wielkiej Brytanii, pacjentowi RS, aby zapobiec jego śmierci z głodu i odwodnienia.

Odstawienie sztucznego pojenia i odżywiania miało nastąpić w Wigilię Bożego Narodzenia. Na skutek tej interwencji po kilku dniach wznowiono leczenie pacjenta, które jak na razie ma być kontynuowane do 7 stycznia 2021 r. Obywatel Polski, znany jako RS, znajduje się w brytyjskim szpitalu, który wnioskował do sądu o odłączenie go od aparatury podtrzymującej życie. Interwencja polskiego rządu nastąpiła na prośbę najbliższej rodziny biologicznej chorego, która mieszka w Polsce.

Wobec pacjenta „RS” 28 grudnia wznowiono odżywianie i nawadnianie. Potrafi on samodzielnie oddychać. Jego siostra twierdzi, że co prawda jego stan jest ciężki, jednak reaguje on na bodźce, a więc nie znajduje się w stanie śpiączki.

W dniu 31 grudnia 2020 roku sędzia Cohen zezwolił na ponowne podłączenie aparatury podającej choremu pożywienie i wodę do godziny16:00 7 stycznia. Jest to czas oczekiwania na decyzję Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w tym określonym przypadku.

Wcześniej ten sam sędzia w wyroku z 15 grudnia wyraził zgodę na odłączenie pacjenta od aparatury, co w jego stanie jest równoznaczne ze skazaniem na śmierć z odwodnienia i głodu.

Sędzia odrzucił wniosek rodziny i rządu polskiego o przewiezienie pacjenta RS drogą lotniczą do Polski i dalszą terapię w kraju, którego jest obywatelem. Sędzia popiera opinię angielskich lekarzy, że RS przechodzi obecnie ze śpiączki w tzw. stan wegetatywny i uważa, że dalsze utrzymywanie go przy życiu dzięki sztucznemu pojeniu i karmieniu nie leży w najlepszym interesie pacjenta.

Decyzja o odroczeniu odstawienia terapii była następstwem wzmożonej aktywności polskiego rządu na rzecz chorego. Brytyjski „Christian Concern” podaje, że po tym jak w Wigilię odmówiono pacjentowi RS dostępu do wody i odżywiania, polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wystosował oficjalny list do ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii z prośbą o pilną pomoc i interwencję.

List zawierał prośbę o współpracę Wielkiej Brytanii w repatriacji RS do Polski przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, gdzie miałby być leczony w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW – poinformował „Christian Concern” w komunikacie prasowym. Następnie polski rząd złożył pilną apelację do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, powtarzając argument najbliższej rodziny biologicznej pacjenta RS, że prawo RS do życia jest naruszane przez Wielką Brytanię, i prosząc ETPC o nakazanie jego repatriacji do Polski.

ETPC odrzucił jednak oba wnioski. Bieżąca sprawa wciąż jednak wymaga rozpatrzenia. Podczas rozprawy sądowej po godzinach pracy, wieczorem 28 grudnia, Justice Holman zawiesił decyzję o odstawieniu pojenia i karmienia pacjenta RS do czasu ponownego rozpatrzenia sprawy przez sędziego Cohena.

29 grudnia jeden z lekarzy dokonał nagrania wideo w celu oceny stanu pacjenta RS i wnioskował, że jego brak reakcji sugeruje stan wegetatywny. 30 grudnia sędzia Cohen wysłuchał zeznań neurologa, który obejrzał nagrania na wideo wykonane przez siostrzenicę RS i jej rodzinę. Na podstawie tego materiału lekarz ten zeznał, że jego zdaniem stan RS może się poprawić. Jednak 31 grudnia sędzia Cohen stwierdził, że nagrania wykonane przez rodzinę, w sumie 3 minutowe wideo, były nagrane bez zgody lekarzy, szpitala lub żony, która jest za zakończeniem życia RS. Stwierdził więc, że nie uznaje tego neurologa za w pełni wiarygodnego świadka i przestał brać pod uwagę dowody przekazane przez rodzinę. Jako argument przedstawił fakt, że od decyzji 15 grudnia nie nastąpiła poprawa stanu RS, Sędzia stwierdził także, że nie ma powodu, dla którego w najlepszym interesie RS byłoby kontynuowanie leczenia podtrzymującego jego życie (pojenia i karmienia).

Więcej informacji TUTAJ

W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na sytuację, która może spotkać każdego obywatela Polski, który poważnie zachoruje w kraju, gdzie eutanazja jest legalna. W przypadku pacjenta RS jest to ten sam szpital, który uśmiercił Alfiego Evansa, pomimo protestów rodziny i propozycji wywiezienia dziecka do Kliniki Dzieciątka Jezus w Rzymie na dalsze leczenie. W tym przypadku chodzi o obywatela innego kraju, w którym prawo nie dopuszcza legalnej eutanazji. Na dodatek karmienie i pojenie nieprzytomnego pacjenta jest uważane za podtrzymywanie niezbędnych funkcji organizmu, nie chodzi więc o tzw. uporczywą terapię.

Polska Fundacja „AKOGO” Ewy Błaszczyk specjalizuje się w leczeniu chorych w stanie wegetatywnym i po wielu miesiącach terapii wielu z nich udaje się wybudzić i przywrócić im podstawowe funkcje życiowe. Angielski sędzia jednak kategorycznie sprzeciwia się przewiezieniu polskiego obywatela do ojczyzny w zamian proponując śmierć z głodu i pragnienia.

W tym kontekście wyjątkowo fałszywie rozbrzmiewają prowokacyjne słowa Wandy Nowickiej, która pyta, kiedy wreszcie Polska stanie się na tyle cywilizowanym krajem, aby wreszcie zalegalizować eutanazję. Wanda Nowicka, była posłanka, swoją karierę zaczęła od atakowania za obronę życia Ojca Świętego Jana Pawła II podczas Szczytu Ludnościowego w Kairze i jest związana z największym na świecie promotorem aborcji – Planned Parenthood Federation. Zabijanie małych, słabych i chorych jest jak widać programowym elementem działań tego środowiska.

 

Źródło: Life Site News, opracowanie własne – 31 grudnia 2020 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag