Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Polska wzorem dla Chorwacji w walce z aborcją

Polska ustawa dotycząca aborcji zainspirowała prawicowych polityków, Kościół i aktywistów pro-life w Chorwacji. Kraj ten od dziesięcioleci debatuje nad własną ustawą regulującą tę kwestię.

Obecne przepisy pochodzą z 1978 roku i teoretycznie zezwalają Chorwatkom na aborcję do 10.o tygodnia ciąży – niezależnie od przyczyn i bez dodatkowych warunków. W praktyce jednak realizacja tej ustawy nie jest taka prosta.


W 2003 roku znowelizowano przepisy i odtąd lekarze mają prawo do powołania się na klauzulę sumienia – wskazuje Deutsche Welle.

W ostatnim czasie w Chorwacji pojawiły się głosy podobne do tych w Polsce. Lewicowi aktywiści przekonują, że kobiety są stygmatyzowane z powodu aborcji i w celu jej przeprowadzenia muszą jeździć do sąsiedniej Słowenii.

Natomiast przedstawiciele środowisk konserwatywnych i pro-life chwalą decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Najbardziej znana chorwacka działaczka pro-life, Željka Markić, nazwała decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego uznaniem dla przeświadczenia, że życie zaczyna się od poczęcia. To czyni z Polski „latarnię morską” dla innych krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o prawa dzieci i prawa człowieka – mówi szefowa stowarzyszenia „W Imię Rodziny”.

Chorwackie siły konserwatywne w próbowały obalić w Trybunale Konstytucyjnym obowiązującą ustawę z 1978 roku. Jednak w 2017 roku Sąd Najwyższy odrzucił ich skargę i orzekł, że ustawa jest zgodna z konstytucją. Jednocześnie jednak rząd otrzymał zadanie nowelizacji starej ustawy i uzupełnienia jej o środki zapobiegawcze, aby aborcja była wyjątkiem, a nie regułą. Zadanie to powinno zostać zrealizowane w 2019 roku, ale do tej pory nic w tym kierunku się nie działo.

Chorwacja jest krajem katolickim, podobnie jak Polska. Katolicy stanowią tam 87,2% mieszkańców. Ruch obrony życia jest bardzo silny i powiązany z działalnością Kościoła katolickiego. Wielokrotnie była prowadzona dobra współpraca z polskimi ruchami obrony życia. Niestety Chorwatom dotychczas nie udało się wprowadzić zmian prawnych w obronie życia w takim zakresie, jak udało się do zrobić w Polsce.

Szeroko znaną osobą z chorwackiego ruchu pro-life był lekarz ginekolog-położnik dr Antun Lisec, który zmarł na raka 1 czerwca 2019 r. Od 1991 roku był ściśle związany z Human Life International.

Źródło: WPolityce, opracowanie własne – 24 grudnia 2020 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag