Kongres Deputowanych Hiszpanii przegłosował legalizację eutanazji, kolejne kraje europejskie idą tą samą drogą

Izba niższa parlamentu Hiszpanii zatwierdziła ustawę legalizującą czynną eutanazję. Projekt został przegłosowany stosunkiem głosów 198 do 138. Eutanazja i wspomagane samobójstwo ma być legalne dla osób cierpiących na "poważne i nieuleczalne" lub "wyniszczające choroby", które powodują "nieznośne cierpienie".

Sprawujący władzę socjaliści przeforsowali dalsze procedowanie projektu, mimo że w październiku państwowy Komitet ds. Bioetyki (CBE) wyraził się negatywnie na ten temat. Ta związana z ministerstwem zdrowia instytucja w swoim dokumencie wskazała, że wspomagana śmierć nie tylko nie jest prawem człowieka, ale również nie niesie ze sobą postępu.

Komitet zaznaczył, że eutanazja jest sprzeczna z ideą państwa liberalnego, w którym władze publiczne nie mogą decydować o życiu obywateli.

Debata w parlamencie na temat eutanazji rozpoczęła się w Hiszpanii w lutym 2020 r., czyli na krótko przed wybuchem pandemii koronawirusa. Autorem projektu ustawy jest rząd Pedro Sancheza, oparty na koalicji socjalistów i lewicowego bloku Unidas Podemos.

Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu, który może ją poprzeć lub odesłać do Kongresu Deputowanych z poprawkami. Jeżeli senatorowie poprawek nie zgłoszą, eutanazja w Hiszpanii mogłaby być legalna od wiosny 2021 r.

Przed budynkiem parlamentu odbywał się protest przeciwników ustawy. Zapisom sprzeciwia się opozycja oraz Kościół. - Prawo do eutanazji to porażka cywilizacji i zwycięstwo kultury śmierci - powiedział Santiago Abascal, lider opozycyjnej partii Vox.

W przeddzień debaty biskupi ogłosili dzień postu i modlitwy w intencji nie dopuszczenia do pełnej legalizacji eutanazji w Hiszpanii. Hiszpańska Konferencja Biskupów w liście pasterskim Życie jest darem, eutanazja – klęską wskazali, że planów rządowych w tej sprawie nie poddano ogólnokrajowej debacie społecznej. Hierarchowie podkreślili, że zamiast dążyć do wprowadzenia eutanazji państwo powinno skupić się na zapewnieniu terminalnie chorym opieki paliatywnej.

Kolejne kraje w Europie legalizują eutanazję lub rozszerzają obowiązujące już prawo (Holandia),

Po decyzji niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który uchylił zakaz komercyjnej eutanazji, posłowie mają się zająć opracowaniem nowych regulacji prawnych o "samostanowieniu o śmierci". Michael Brand z CDU ostrzega przed "normalizacją eutanazji" i presją, jaką mogą odczuwać podczas takiej debaty ludzie "słabi, chorzy i starzy".

Zaledwie kilka dni temu austriacki Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawny zakaz udzielania pomocy w samobójstwie narusza prawo do samostanowienia i jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu podano, że prawo do swobodnego decydowania o sobie obejmuje zarówno prawo do kształtowania swojego życia, jak i prawo do godnej śmierci. Rząd austriacki ma teraz ponad rok czasu (do 1 stycznia 2022 r.) na wprowadzenie ustaw regulujących w praktyce wykonywanie tego prawa.

Więcej informacji TUTAJ

 

Źródło: Rzeczypospolita/ KAI, opracowanie własne –17 grudnia 2020 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.