Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Zmarł ks. prałat Jerzy Steckiewicz z Kaliningradu

W kaliningradzkim szpitalu w wieku 66 lat zmarł na serce ks. prałat dr Jerzy Steckiewicz – proboszcz Parafii św. Wojciecha - Adalberta, gdzie sprawował też urząd Wikariusza Biskupiego.

Ks. Jerzy Steckiewicz urodził się 15 października 1954 roku w Grodnie. Dwa lata później rodzina przyjechała do Polski. W 1975 roku wstąpił do seminarium duchownego w Szczecinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 12 kwietnia 1981 roku,  a następnie przez 10 lat  pełnił posługę kapłańską w parafiach w Dębnie, Nowogardzie, Szczecinie. Od 1 lipca 1991 r. uzyskał zgodę na pracę duszpasterską w Apostolskiej Administraturze dla katolików obrządku łacińskiego w europejskiej części Rosji (aktualnie Archidiecezja Moskiewska) i trafił na placówkę do Kaliningradu.

Był bardzo aktywnym i szanowanym kapłanem. Stworzył pierwszą w Rosji katolicką rosyjskojęzyczną gazetę „Kaliningradskij Katoliczeskij Wiestnik”. Wraz z konsulem Janem Kostrzakiem założył w 1995 roku pismo dla Polaków Głos znad Pregoły.

Ks. Jerzy był wielkim czcicielem św. Wojciecha-Adalberta. Mocno przekonany, że jego misja rozpoczęła się właśnie na tym terenie, gdzie przyszło mu żyć i pracować jako duszpasterz od 1991 roku, Zbudował duży i piękny kościół pod wezwaniem tego pierwszego misjonarza tych ziem. Wszystkim pokazywał miejsce, gdzie św. Wojciech prawdopodobnie wylądował i rozpoczął swoją misję ewangelizacyjną. Dzięki Jego staraniom 23 kwietnia 1997 roku, – dokładnie tysiąc lat po śmierci męczennika Prus – w Tenkitach/Primorsku nad brzegiem Bałtyku został ustawiony krzyż upamiętniający misję św. Wojciecha. Krzyż ten został wykonany w Elblągu, skąd drogą wodną trafił najpierw do Bałtyjska.

Ksiądz Jerzy Steckiewicz odzyskiwał i budował kolejne obiekty sakralne w Kaliningradzie. Dzięki jego wytężonej pracy katechetycznej i duszpasterskiej w obwodzie kaliningradzkim istnieje żywy Kościół katolicki. Ks. Jerzy powiedział kiedyś, że ziemia ta nie jest już pustynią, jest tam żywy Kościół, a ludzie mają możliwość praktykowania.

Historię Kościoła katolickiego w obwodzie kaliningradzkim ks. Jerzy Steckiewicz opisał w swojej książce pt.: Kościół katolicki w obwodzie kaliningradzkim w latach 1945-2009.

Ks. Jerzy Steckiewicz był tez mocno zaangażowany w promocję ochrony poczętego życia i rodziny. Stworzył poradnię rodzinną w oparciu o punkt kaliningradzkiego Caritasu, który był jego oczkiem w głowie. Dzięki temu wiele rodzin i samotnych matek w trudnej sytuacji życiowej otrzymywało pomoc. Regularnie przysyłał liderów na szkolenia organizowane przez Human Life International w Gdańsku i w Moskwie. Często też gościł w Polsce, prowadząc tysiące spraw.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 16 grudnia br., w kościele pw. św. Wojciecha Adalberta w Kaliningradzie. Msza św. pogrzebowa o godz. 11:00 czasu polskiego, a następnie złożenie ciała w grobowcu przy kościele św. Wojciecha Adalberta w Kaliningradzie.

Będzie możliwość uczestniczenia w uroczystości pogrzebowej on-line pod adresem:

https://www.youtube.com/c/%D0%A6%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%8C%D0%A1%D0%B2%D1%8F%D1%82%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%90%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%B1%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B0

Źródło: kuria Szczecińsko-kamieńska i elbląska, opracowanie własne – 15 grudnia 2020 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag