Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Zasady przystępowania do Komunii św. przez katolickich polityków popierających aborcję

Kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, określił fakt przystępowania proaborcyjnych polityków katolickich do Komunii św. jako bluźnierstwo. Przypomniał również, że zezwolenie na tę praktykę to niechlubna spuścizna po kard. Theodore McCarricku. Przypomniał, że w roku 2004 McCarrick stał na czele komisji powołanej przez Konferencję Biskupów USA, która miała za zadanie rozpatrzyć kwestię dopuszczania do Komunii św. proaborcyjnych polityków.

Stolica Apostolska w tej kwestii wypowiedziała się jednoznacznie w liście do biskupów amerykańskich wystosowanym przez Kongregację Nauki Wiary, który podpisał jej ówczesny prefekt kard. Joseph Ratzinger. Wyraźnie stwierdzono wtedy, że należy odmawiać Eucharystii politykom katolickim popierającym aborcję czy eutanazję. Jednak McCarrick, który otrzymał ten list, ukrył go przed pozostałymi biskupami i kłamliwie stwierdził, że Stolica Apostolska nie ma nic przeciw temu, by biskupi sami zadecydowali w tej kwestii.

Nikt nie może nawiązać pełnej komunii z Jezusem Chrystusem, komunii sakramentalnej, jeśli w podstawowych kwestiach moralnych wypowiada się absolutnie wbrew woli Jezusa Chrystusa – stwierdził kard. Müller. Dodał, że nie można jednocześnie mówić Jezusowi Panie, Panie…, a z drugiej nie wypełniać Jego woli. Przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II i Benedykta XVI o ścisłym powiązaniu między wiarą a życiem.

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaznaczył, że kapłani i biskupi muszą mieć odwagę, aby osobom publicznym popierającym aborcję odmówić Komunii świętej, niezależnie od ich pozycji w społeczeństwie. Wszyscy są równi przed Bogiem, czy są książętami, prezydentami, cesarzami czy królami – powiedział kard. Müller. Przypomniał też postawę św. Ambrożego, który będąc biskupem Mediolanu odmówił wejścia do świątyni i uczestnictwa we Mszy św. cesarzowi Teodozjuszowi, ze względu na zbrodnię, jakiej się dopuścił. Również w naszych czasach musimy bardzo wyraźnie mówić: „Nie wolno ci zabijać ludzi, a jeśli tak będziesz nadal czyni

, nie możesz przyjmować Komunii świętej; jeśli zaś przyjmiesz Komunię świętą, jest to bluźnierstwo – dodał niemiecki purpurat.

Kard. Müller przypomniał, że ukrywanie listu Kongregacji Nauki Wiary było jedną z wielu szkód wyrządzonych Kościołowi przez McCarricka. Oprócz swego grzesznego życia, był on także bardziej powiązany z politykami i z władzą niż z prawdą wiary katolickiej. Nie chcę być jego publicznym oskarżycielem; będę mówił tylko o tych faktach i o skutkach jego zachowania, dodał kardynał, zaznaczając, że nie chce sądzić innych ludzi, ale mamy pełne prawo mówić o negatywnych skutkach jego działań dla Kościoła katolickiego.

Niemiecki purpurat i wybitny teolog podkreślił, że polityk, który nazywa siebie wierzącym katolikiem, nie może podejmować działań politycznych promujących aborcję jako prawo człowieka, ponieważ, jak mówi papież Franciszek, jest to zabijanie człowieka, żywego człowieka. Dodał też, że fundamentem praw człowieka jest prawo do życia, a pozostałe prawa są jego następstwem.

Uwaga: Temat jest obecnie podnoszony z powodu otwartego i aktywnego popierania aborcji przez prezydenta Bidena, który deklaruje, że jest katolikiem. Wśród biskupów amerykańskich pojawiają się krańcowo różne opinie w tej sprawie.

W Polsce mieliśmy już sytuację odmowy udzielenia Komunii św. politykowi Szymonowi Hołowni, który popiera in vitro i bardzo niejednoznacznie akceptuje aborcję jako prawo kobiety w trudnej sytuacji życiowej.

Ciekawe czy znajdzie się tak odważny ksiądz, który odmówi Komunii św. prezydentowi USA za promowanie zabijania dzieci poczętych?

Źródło: Watykan News/KAI, opracowanie własne – 14 grudnia 2020 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag