Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Brazylia: sąd zakazał grupie proaborcyjnej używania w nazwie określenia „katolicka”

27 października br. brazylijski sąd orzekł, że organizacja promująca aborcję o nazwie „Katolicy za Prawem do Wolnego Wyboru” musi usunąć termin „katolicka”, ponieważ cele organizacji są niezgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego. Jest ona założona przez znaną amerykańską organizację Catholics for Choice (Katolicy za Wyborem), która opowiada się za propagowaniem powszechnego dostępu do aborcji na życzenie bez żadnych ograniczeń. Od wielu lat posługują się nazwą „katolicka” wprowadzają w błąd ludzi nie tylko w USA, ale także w wymiarze międzynarodowym. Po raz pierwszy w Brazylii zakazano im tej oszukańczej mistyfikacji.

Sędzia Jose Carlos Ferreira podczas procesu sądowego w San Paulo powiedział:
Na skutek propagowania prawa do swobodnego wyboru aborcji, co Kościół katolicki zdecydowanie potępia, dochodzi do wyraźnego dysonansu pomiędzy stosowaną przez tę organizację nazwą a jej specyficznymi celami i działaniami statutowymi, które bezpośrednio atakują moralność i dobre obyczaje, a także wprowadzają w błąd, co szkodzi dobru i interesom publicznym.

Pozew został wniesiony przez Don Bosco Centre for Faith and Culture Association (Stowarzyszenie ks. Bosko na rzecz Wiary i Kultury). Argumentowało ono, że używanie terminu „katolicki” przez grupę pro-choice (za wyborem,) wprowadza w błąd, ponieważ pod pretekstem obrony„ praw reprodukcyjnych kobiet de facto promuje zabijanie dzieci w łonach matek.

Sąd niższej instancji odrzucił skargę jako bezzasadną i stwierdził, że tylko organ kościelny ma prawo taką skargę wnieść. Stowarzyszenie ks. Bosko jednak odwołało się od tej decyzji. Sąd drugiej instancji wydał wyrok zgodny z oczekiwaniami oskarżyciela.

Sędzia Ferreira w uzasadnieniu swojej decyzji napisał, że Katolicy za Prawem do Wolnego Wyboru notorycznie prowadzą publiczną działalność całkowicie niezgodną i absolutnie sprzeczną z wartościami zawartymi w nauczeniu Kościoła katolickiego.

Ponadto sędzia orzekł, że „wolność słowa w najmniejszym stopniu nie zostanie zagrożona, a stowarzyszenie za wolnym wyborem może bronić swoich wartości i idei (w tym aborcji), o ile uzna to za stosowne pod warunkiem, że będzie używać spójnej nazwy, bez przedstawiania się społeczeństwu pod nazwą innej instytucji, która publicznie i w widoczny sposób przyjmuje przeciwstawne wartości.

Chris Tonietto, brazylijski adwokat, który zajmował się tą sprawą, po ogłoszeniu wyroku powiedział, że nazwa ta została uznana za wywrotową, ponieważ wypacza znaczenie samego katolicyzmu i spowodowała mieszanie pojęć i celów.Ta organizacja zawsze i celowo wprowadzała zamieszanie. Używanie nazwy Katolicy za Prawem do Wolnego Wyboru z pewnością było nadużyciem i w żaden sposób nie było uzasadnione – dodał.

Na swojej stronie na Facebooku stowarzyszenie to oświadczyło, że ​​„nie zostało oficjalnie powiadomione” o decyzji sądu i „o decyzji dowiedziało się za pośrednictwem prasy”.

Jednak po otrzymaniu wyroku sądowego zostało zmuszone do złożenia zobowiązania, że podejmie odpowiednie kroki prawne w celu zmiany nazwy.

Organizacja Katolicy za Prawem do Wolnego Wyboru została założona w 1993 roku, gdy amerykańska organizacja macierzysta Catholics for Choice (Katolicy za Wyborem) rozszerzyła działalność na Amerykę Łacińską. W ostatnich latach organizacja ta przekazała miliony dolarów w promocję legalizacji aborcji w krajach Ameryki Łacińskiej.

W październiku 2012 roku rzecznik konferencji biskupów USA kolejny raz powiedział dziennikarzom, że organizacja „Catholics for Choice” nie jest organizacją katolicką.
Nigdy nie była, gdyż została założona, aby przeciwstawiać się katolickiemu stanowisku w sprawie aborcji – dodał rzecznik. Posiada także akredytację w ONZ, gdzie promuje aborcję w ramach programów zdrowia reprodukcyjnego i jednoznacznie atakuje stanowisko Stolicy Apostolskiej.

Źródło: CNA, opracowanie własne – 1 listopada 2020 r.

 

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag