Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Dominikana: sprzeciw wobec próby zalegalizowania aborcji w tzw. wyjątkowych sytuacjach

Republika Dominikany jest jednym z nielicznych krajów Ameryki Łacińskiej, który całkowicie chroni ludzkie życie. Artykuł 37 konstytucji Republiki Dominikany stanowi, że prawo do życia jest nienaruszalne od poczęcia do śmierci. W żadnym przypadku nie można ustanowić, skazać ani zastosować kary śmierci.

Tymczasem do Parlamentu trafił projekt ustawy zezwalający na zabicie dziecka w okresie prenatalnym w tzw. szczególnych przypadkach: gdy zagrożone jest życie lub zdrowie matki, gdy dziecko zostało poczęte na skutek gwałtu oraz gdy nie ma szans na przeżycie poza łonem matki.

Przedstawiciele organizacji „Prawnicy w Obronie Życia i Konstytucji”, skupiającej prawników opowiadających się za życiem, wezwali ustawodawców do odrzucenia projektu ustawy zezwalającej na przerywanie ciąży w ww. przypadkach. Powołują się oni na zapis konstytucji i twierdzą, że legalizacja aborcji naruszyłaby krajowy zakaz wykonywania kary śmierci.

W swoim komunikacie prasowym, prawnicy poinformowali, że 10 września ich przedstawiciele złożyli wizytę Alfredo Pacheco, przewodniczącemu Izby Deputowanych, niższego organu ustawodawczego Dominikany. Podczas spotkania przekazali petycję
wzywającą do zachowania bez zmian dotychczas obowiązujących przepisów prawa dotyczącego ochrony ludzkiego życia. Argumentowali, że legalizacja aborcji byłaby pogwałceniem Konstytucji Dominikany.

Przewodniczący Izby Deputowanych, Alfredo Pacheco, obiecał przesłać przekazany przez nas dokument każdemu ze swoich zastępców – oświadczyli prawnicy w swoim komunikacie prasowym.

W ubiegłym miesiącu Izba Poselska rozpoczęła pracę nad projektem liberalizującym zakaz aborcji. Lokalne media informują, że posłowie w sprawie tego projektu ustawy są podzieleni. Po pierwszym czytaniu został on przekazany do dalszych prac w specjalnie powołanej komisji parlamentarnej.

Na początku września Komisja Konferencji Episkopatu Dominikany ds. Duszpasterstwa ogólnego oraz Komisja ds. Rodziny z naciskiem powtórzyły, że każde nienarodzone dziecko ma prawo do życia i nie ma podstaw, które uzasadniałyby wprowadzenie prawa pozwalającego na jego bezpośrednie i celowe zabijanie.

Biskupi wyjaśnili, że w wyjątkowej sytuacji, gdy zagrożone jest życie kobiety, moralnie dopuszczalne jest jej leczenie, nawet jeżeli prowadzi ono do śmierci dziecka, ponieważ śmierć w tym przypadku nie jest ani ani zamierzona, ani spowodowana przez bezpośrednie działanie, lecz jest niepożądaną konsekwencją podjętej, koniecznej terapii.

 

Źródło: Catholic News Agency (CNA), opracowanie własne – 15 września 2020 r

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag