Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Polska: rząd planuje wprowadzenie wielkiej strategii demograficznej

Marlena Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podczas jednego z paneli Forum Ekonomicznego w Karpaczu zapowiedziała, że w październiku pojawią się pierwsze odsłony wielkiej strategii demograficznej. Podkreśliła, że zarówno Rada Rodziny, jak i eksperci oraz pełnomocnik rządu ds. demografii, Barbara Socha, intensywnie pracują nad wielką strategią demograficzną Polski. Pierwsze odsłony tej strategii mają pojawić się już w październiku.

W wywiadzie udzielonym na początku września dla Polskiej Agencji Prasowej wiceminister Barbara Socha przyznała, że jest dużo instrumentów, które rząd będzie chciał wykorzystać w celu poprawy dzietności w Polsce. Zapowiedziała, że wytyczne na ten temat znajdą się w strategii demograficznej, która jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszona.

Strategia demograficzna w aspekcie merytorycznym jest już gotowa, trwają ostatnie szlify. W dokumencie zidentyfikowaliśmy 10 kluczowych obszarów, w ramach których działania rządu czy samorządów mają wpływ na dzietność. Są tam zarówno obszary związane z ekonomią, np. transfery do rodzin, czy kwestie związane z organizacją opieki nad dziećmi i godzeniem życia zawodowego z wychowywaniem dzieci – wskazała Socha. Podkreśliła, że potrzebna jest inwestycja w kompleksową politykę prorodzinną. Zwróciła też uwagę, że od początku lat 90. dzietność w Polsce bardzo wyraźnie spadała, dlatego ostatnie 30 lat jest nazywane czasem "zimy demograficznej" Wskaźnik dzietności w 2013 r. wynosił 1,28. To jest bardzo niski wskaźnik – przyznała.

Obecny wskaźnik dzietności wynosi 1,42. Eksperci szacują, że do zastępowalności pokoleń potrzebny jest wskaźnik na poziomie 2,1. Nigdzie w Europie nie ma takiego wskaźnika. Najwyższy, w okolicach 2, jest we Francji, tylko oni taką politykę, jaką my rozpoczęliśmy 5 lat temu, prowadzą od zakończenia II wojny światowej – zaznaczyła Socha.

Więcej informacji TUTAJ

 

Źródło: PAP/ Forsal.pl, opracowanie własne – 8 września 2020 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag