Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Nowe badania: hormonalne środki antykoncepcyjne zmieniają strukturę i funkcję mózgu kobiety

Nafissa Ismail, autorka badania i profesor nadzwyczajny Uniwersytetu w Ottawie (Kanada), w renomowanym czasopiśmie naukowym Hormones and Behaviour opublikowała wyniki nowego badania, które wykazało, że stosowanie hormonalnej antykoncepcji może zmienić strukturę i funkcję mózgu kobiety.

Jej wypowiedź na temat przeprowadzonych przez nią badaniach i odkryć została opublikowana w PSYPOST, specjalizującej się głównie w badaniach psychologicznych.

- Miliony kobiet na całym świecie stosują hormonalne środki antykoncepcyjne (pigułki antykoncepcyjne i inne preparaty, np. iniekcje czy implanty). Często zaczynają je przyjmować już w okresie dojrzewania, w bardzo młodym wieku – czytamy w streszczeniu badania. Zbadano reaktywność na stres oraz strukturę i funkcję mózgu u użytkowniczek hormonalnej antykoncepcji za pomocą Trier Social Stress Test oraz strukturalnego i funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (MRI). Wyniki pokazują, że stosowanie hormonalnej antykoncepcji już w okresie dojrzewania/młodości powoduje stępioną reakcję na stres i zmieniają aktywację mózgu podczas przetwarzania pamięci roboczej. Ogólnie stosowanie tych środków wiąże się również ze zwiększoną aktywacją kory przedczołowej mózgu podczas przetwarzania pamięci roboczej w celu uzyskania negatywnie pobudzających bodźców.
Podsumowanie: stosowanie hormonalnej antykoncepcji wiąże się również z istotnymi zmianami strukturalnymi w obszarach mózgu związanymi z pamięcią i przetwarzaniem emocjonalnym. Wszystkie te odkrycia podkreślają, że stosowanie tych środków wywołuje zmiany w strukturze i funkcji mózgu oraz zmienia reaktywność na stres.
Doustne środki antykoncepcyjne dla kobiet są dostępne na rynku od ponad 60 lat i obecnie stosuje je ok. 150 milionów kobiet na całym świecie. Jednak niewiele wiadomo o ich skutkach behawioralnych i neurofizjologicznych, zwłaszcza w okresie dojrzewania/ młodości, czyli w krytycznym okresie rozwoju - stwierdziła Ismail. – Byliśmy szczególnie zainteresowani zbadaniem wpływu doustnych środków antykoncepcyjnych na strukturę i funkcję mózgu, zwłaszcza u kobiet, które zaczęły przyjmować te środki już w okresie dojrzewania.

Wnioski z badania przy zastosowaniu neuroobrazowania mózgu: 75 kobiet poddano testowi pamięci roboczej, czyli systemu poznawczego stworzonego do tymczasowego przechowywania informacji, pozwalającego komuś na zapamiętanie czegoś podczas robienia czegoś innego. Ponadto 140 kobiet poddano Trier Social Stress Test. Jest to metoda laboratoryjnego testu, mająca na celu zwiększenie poziomu stresu, podczas gdy uczestnicy wykonują ćwiczenia matematyczne i jednocześnie wygłaszają przemówienie. Kobiety, które zaczęły stosować antykoncepcję w okresie dojrzewania, miały „stępioną” odpowiedź kortyzolu na test wysiłkowy.
- Odkryliśmy, że istnieją różnice w budowie i funkcjonowaniu mózgu między osobami stosującymi doustne środki antykoncepcyjne a osobami, które ich nie przyjmują. Użytkowniczki hormonalnej antykoncepcji wykazują inną aktywność mózgu podczas przetwarzania negatywnych obrazów w pamięci roboczej w porównaniu z kobietami nie stosującymi tych środków – powiedziała Ismail. – Kobiety, które zaczęły stosować doustne środki antykoncepcyjne w okresie dojrzewania, wykazują stępioną reakcję na stres i doświadczają innej aktywności mózgu podczas przetwarzania neutralnych obrazów w pamięci roboczej w porównaniu z kobietami, które zaczęły stosować doustne środki antykoncepcyjne w wieku dorosłym.
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej w okresie dojrzewania wiąże się również ze zmianami strukturalnymi w obszarach mózgu związanych z emocjami i pamięcią. Ismail wyjaśniła, że: może to wywoływać mechanizm neuronowy, który wyjaśnia, dlaczego u niektórych kobiet po zastosowaniu doustnej antykoncepcji pojawiają się zaburzenia nastroju. I dodała: - Jedną z możliwości jest wystąpienie depresji, na którą skarżą się niektóre kobiety zażywające pigułkę antykoncepcyjną. Musimy być tego świadomi i przekazać tę informację naszym lekarzem.

Istnieje wiele potencjalnych skutków ubocznych hormonalnej antykoncepcji, w tym różne problemy ze zdrowiem psychicznym. Wiele kobiet nie jest informowanych o zagrożeniach przed zastosowaniem tych preparatów, a przecież niektóre powikłania, np. skrzepy krwi i zatory mogą być nawet śmiertelne.

.
Źródło: Live Action News / Life Site News, opracowanie własne, - 2 września 2020 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag