Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Wkładka sterylizująca Essure –firma Bayer musi zapłacić kobietom w USA 1,6 mld odszkodowań za powikłania

W USA skandal i proces zbiorowy trwa już od kilku miesięcy. Do amerykańskich sądów wpłynęły tysiące skarg z żądaniami o odszkodowanie dla kobiet, które stosowały wkładkę sterylizacyjną Essure, reklamowaną jako bezpieczny, łatwy do założenia i bezproblemowy środek trwałej antykoncepcji czyli sterylizacji. Kobiety te doświadczyły wielu bardzo poważnych powikłań i trwałego uszczerbku na zdrowiu, skarżą więc producenta, co jest zgodne z amerykańskim prawem.

Wniosków tych jest tak dużo i zgromadzono tak wiele niepodważalnych dowodów, że producent tego środka, niemiecka firma Bayer, postanowił wypłacić 1,6 miliarda dolarów odszkodowań w ramach ugody ze skarżącymi kobietami.

Firma Bayer ogłosiła, że doszło do porozumienia z kancelariami prawnymi, prowadzącymi te sprawy w imieniu skarżących kobiet i wypłacone pieniądze mają rozwiązać ok. 90% z prawie 39 tys. pozwów, jakie wpłynęły na skutek powikłań po stosowaniu Essure.

Essure jest implantem – czterocentymetrową metalową wkładką, która jest zakładana przez lekarza ginekologa przez pochwę, szyjkę oraz drogą śródmaciczną do światła jajowodu. Wywołuje ona reakcję włóknienia i stopniowego zarastania światła jajowodu w ciągu trzech cykli kobiecych, co powoduje trwałą niepłodność. Wkładka ma wygląd podwójnej sprężynki, jest elastyczna, wykonana ze stopu tytanu i niklu i jest powleczona politereftalenem etylenu.

W USA Essure została zaaprobowana przez Urząd ds. Żywności i Leków (U.S. Food and Drug Administration - FDA) w 2002 roku pomimo poważnych zastrzeżeń do bezpieczeństwa jej stosowania. Była reklamowana jako całkowicie bezpieczna metoda nowoczesnej sterylizacji, bardzo szybka i łatwa w zastosowaniu, gdyż jej założenie nie wymaga znieczulenia ogólnego, ani zabiegu operacyjnego. Według producenta skuteczność sterylizacji tą metodą po trzech miesiącach dochodzi do 96,5%, a po 6. wynosi 99,8%.

Jak podała katolicka agencja CNA, co najmniej jedna kobieta zginęła w wyniku stosowania Essure, gdyż jej narządy rodne uległy martwicy. Essure była także przyczyną około 300 przypadków śmierci nienarodzonych i martwo urodzonych dzieci.

Zdarzały się przypadki pęknięcia wkładki , której elementy migrowały po ciele kobiety. Powodowało to konieczność wykonania histerektomii czyli chirurgicznego usunięcia szyjki i trzonu macicy oraz jajników i jajowodów. Zdarzały się także ciąże pozamaciczne i bardzo silne reakcje alergiczne na materiał, z którego te wkładki zostały wykonane.

Pod koniec 2018 roku firma Bayer zaprzestała sprzedaży wkładek Essure na terenie USA. Producent asekurancko nazwał ten krok dobrowolną decyzją biznesową i podkreślił, że nie miało to związku z bezpieczeństwem stosowania i skutecznością implantu. Najprawdopodobniej nie chciano blokować sprzedaży przynoszącej olbrzymie zyski w wymiarze międzynarodowym, gdyż w wielu krajach pacjentki nie mają możliwości skarżenia firmy farmaceutycznej za ubytek na zdrowiu, jak to ma miejsce w USA.

Wstrzymanie sprzedaży Essure na terenie USA to efekt nacisków ze strony FDA, która otrzymywała liczne skargi na temat powikłań, jednak pomimo tego nie zakazała stosowania tego implantu. Zleciła natomiast badanie kontrolne zgłoszonych przypadków. Jego wstępne wyniki ogłoszono w lipcu br. Ponad 9% uczestniczek badania po zabiegu sterylizacji przy pomocy Essure zgłosiło występowanie przewlekłego bólu podbrzusza i / lub miednicy. Ponad 16% zgłosiło nieprawidłowe krwawienia z macicy, a prawie jedna czwarta uczestniczek miała problemy z powodu reakcji alergicznych.

Wkładka Essure była i JEST reklamowana w Polsce jako łatwa i bezpieczna metoda sterylizacji. Polki nie mają możliwości skarżenia potentatów farmakologicznych za wprowadzanie w błąd i spowodowanie poważnego ubytku na zdrowiu. O powikłaniach na razie wcale się nie mówi, a na stronach internetowych nadal figuruje informacja w języku polskim jest Essure jest środkiem wyjątkowo bezpiecznym.

Human Life International jest przeciwna sterylizacji z powodów antykoncepcyjnych. Na zagrożenia związane z prowadzeniem Essure na rynek amerykański zwracaliśmy uwagę już w marcu 2016 roku. Artykuł na ten temat można przeczytać TUTAJ

 

Źródło: CNA/ Life Site News, opracowanie własne – 25 sierpnia 2020 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag