Rosja: Mniejsza liczba aborcji po konsultacjach w specjalnych punktach

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Według oficjalnych danych resortu zdrowia Federacji Rosyjskiej, jedna czwarta kobiet planujących dokonać aborcji zmieniła decyzję po konsultacji w specjalnych punktach.
 
Prawie 67 tys. kobiet z blisko 270 tys. zamierzających przerwać ciążę i zgłaszających się na obowiązkowe konsultacje odstąpiło od swojej decyzji. W placówkach medycznych Ministerstwa Zdrowia Federacji Rosyjskiej działają obecnie 894 punkty konsultacyjne.

Zadaniem konsultantów jest wsparcie kobiet w ciąży, szczególnie w tzw. ciąży kryzysowej, oraz uświadomienie ich o istocie zabiegu i zagrożeniach wynikających z poddania się aborcji.

Pełnomocnik prezydenta ds. obrony praw dziecka Paweł Astachow oznajmił, że spadkowi liczby aborcji sprzyja przyjęcie prawa „O podstawach ochrony zdrowia”. Ustawa zobowiązuje placówki medyczne do pracy z kobietami zgłaszającymi zamiar dokonania aborcji. Celem konsultacji jest odwiedzenie kobiety od dramatycznej decyzji i ukazanie realnych możliwości przyjęcia poczętego dziecka.

Astachow dodał, że wskaźnik urodzeń drugich dzieci w rodzinach rosyjskich przewyższa obecnie wskaźniki większości krajów europejskich. Co więcej, w Rosji znacznie poprawiła się dzietność. W ciągu kilkunastu lat (2000-2013) znacznie wzrosła bezwzględna liczba urodzeń (z 1266,8 tys. do 1885,8 tys.) oraz liczba urodzeń w przeliczeniu na 1000 ludności (z 8,6 do 13,2).

[Na podstawie serwisu informacyjnego: Radio Watykan (W. Raster) – 18.05.2016 r.; także: Eurostat/ database]

Zdjęcie: Wikipedia (DienteDeLeon – praca własna) - CC BY-SA 3.0
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.