Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

USA: rada bioetyczna odrzuca finansowanie 13 na 14 projektów badawczych z powodu wykorzystywania tkanek abortowanych dzieci

Nowo powołana przez prezydenta Trumpa rada ds. bioetycznych – National Institutes of Health (NIH) – opublikowała we wtorek 18 sierpnia swój pierwszy raport, w którym zaleciła rządowi odrzucenie finansowania 13 na 14 projektów badawczych, w których planowano wykorzystywanie części ciał abortowanych dzieci.

The New York Times nazwał zalecenia rady bioetycznej skierowane do sekretarza Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA (HHS) Alexa M. Azara II de facto rządowym zakazem finansowania badań naukowych wykorzystujących komórki czy tkanki abortowanych dzieci.

Te negatywne rekomendacje są dobrą wiadomością dla obrońców życia, od lat bowiem wzywali administrację prezydenta Trumpa do zaprzestania wydawania pieniędzy amerykańskich podatników na finansowanie nieetycznych badań. W okresie prezydentury Baracka Obamy miliony dolarów od podatników były przeznaczane na finansowanie niepokojących badań naukowych, w tym na tworzenie humanizowanych myszy z wykorzystaniem tkanek abortowanych dzieci potencjalnie zdrowych i zdolnych do życia.

Administracja prezydenta Trumpa anulowała tego kontraktu oraz podjęła kolejne kroki w celu zaprzestania finansowania nieetycznych badań. W tym celu została powołana nowa rada bioetyczna.

Rada ta przeanalizowała 14 wniosków o dofinansowanie badań w oparciu o złożone w dokumentacji wnioski uzasadniające zastosowanie oraz ilość wykorzystywanej ludzkiej tkanki płodowej (HFT) oraz tworzenie modeli alternatywnych. Zwracano także uwagę czy istniała świadoma, formalna zgoda matek na oddanie tkanki abortowanych dzieci do tych badawczych eksperymentów.

Większością głosów członków rady odrzucono wszystkie wnioski o finansowanie z wyjątkiem jednego. W raporcie stwierdzono, że wielu członków rady wyraziło poparcie dla złożonych projektów badawczych pod warunkiem, że zamiast ludzkiej tkanki płodowej od abortowanych dzieci użyto by materiału nie budzącego wątpliwości etycznych.

Dotyczyło to kilku projektów, w których w ramach badań nad wytworzeniem, zademonstrowaniem i zweryfikowaniem alternatywnych eksperymentalnych modeli tkanki ludzkiej zaproponowano bezpośrednie porównania do modeli pochodzących z ludzkiej tkanki płodowej– podano w raporcie.

Należy zauważyć, że w 2018 roku Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA (HHS) Departament of Health and Human Services (HHS) utworzył nową dotację w wysokości 20 milionów dolarów na inwestycje w etyczne alternatywy badań w stosunku do nieetycznego wykorzystywania ludzkiej tkanki abortowanych płodów. Był to element strategii administracji Trumpa, mającej na celu wspieranie postępu naukowego i zachęcanie naukowców do wykorzystywania w tym celu materiałów akceptowalnych etycznie.

Raport rady został przekazany do Sekretarza HHS Azara, który powinien wykonać jego zalecenia.

Nie obyło się bez protestu. Dwóch członków rady, których nazwisk raport nie wymienia, złożyło swój sprzeciw.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Źródło: Life News, opracowanie własne – 19 sierpnia 2020 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag