Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Jedna matka, dwie macice, dwoje dzieci i dwa porody jednocześnie

Angielka Kelly Fairhurst była naprawdę mocno zszokowana, gdy przy trzeciej ciąży lekarze oznajmili jej, że ma dwie macice i w każdej z nich rozwija się dziecko.

Anomalie anatomiczne czasami się zdarzają. Szacuje się, że dwie macice u kobiet zdarzają się średnio raz na 50 tys. przypadków. Ale sytuacja, że jednocześnie w obu macicach pocznie się dwoje dzieci zdarza się raz na 50 milionów przypadków.

Zaskoczona Kelly powiedziała: - Pomyślałam – Mój Boże, to szokujące! To sprawia, że czuję się niesamowicie wdzięczna Bogu za to co mi się przytrafiło i mogę urodzić dwoje wspaniałych dzieci jednocześnie.

28 letnia Kelly już wcześniej urodziła kolejno dwie córeczki. Obie urodziły się przedwcześnie. Pierwsza Agyness, na obecnie cztery lata, ale urodziła się osiem tygodni przed terminem, druga Margot, ma trzy lata i przyszła na świat sześć tygodni wcześniej. Teraz czeka na urodzenie się kolejnych dwóch córek.
Kelly robiła wszystkie zalecone badania i nikt nie zauważył, że jest zbudowana „trochę” nietypowo. Powiedziano jej, że ma macicę dwurożną. Taki kształt macicy występuje u różnych ssaków, ale u kobiet zdarza się zaledwie w 0,4% przypadków. Mocno zaznaczona dwurożność macicy u kobiety stwarza poważne ryzyko poronień samoistnych i nawykowych oraz porodów przedwczesnych. Oba porody Kelly były przedwczesne, co wydawało się potwierdzać postawioną diagnozę. Dopiero podczas trzeciej ciąży, która okazała się bliźniacza, podczas badania USG w dwunastym tygodniu było wyraźnie widać, że każde dziecko znajduje się w osobnej macicy.

Sytuacja jest wyjątkowa, gdyż w przypadku dwóch macic, poczęte dziecko rozwija się w jednej z nich. Nie jest możliwe poczęcie kolejnego dziecka, które mogłoby wykorzystać drugą macicę, gdy w pierwszej już rozwija się dziecko. Na skutek przemian hormonalnych po poczęciu i implantacji pierwszego dziecka następuje blokada progesteronowa, która uniemożliwia kolejną owulację. Tak więc dzieci muszą się począć jednocześnie, chociaż później każde z nich trafi do innej macicy. Właśnie z tego powodu są to tak niezwykle rzadkie przypadki.

Takie wyjątkowe przypadki zawsze budzą obawy lekarzy czy nie będzie powikłań. Zdecydowali, że dzieci powinny się urodzić przy pomocy zaplanowanego cesarskiego cięcia. Na razie ciąża przebiega prawidłowo, bliźniaczki rosną, a Kelly ma dobra opiekę lekarską. Nie wiadomo czy podobnie jak poprzednio, Kelly nie zacznie rodzić wcześniej, ale wszyscy są przygotowani także na taką ewentualność.  

Nietypowa budowa może różnie wyglądać u konkretnych kobiet. Czasami wszystko jest zdublowane i macica, i szyjka macicy i pochwa, ale nie zawsze wszystko jest wykształcone prawidłowo. Kobiety najczęściej o tym nie wiedzą, dopóki nie pojawią się problemy z poczęciem dziecka i jego donoszeniem. Obecność podwójnych narządów rodnych bywa wykrywana podczas bardziej szczegółowych badań, gdy kobieta ma bardzo obfite, bolesne menstruacje, problemy ze współżyciem lub nawykowe poronienia. Czasami nietypowa budowa anatomiczna nie powoduje żadnych objawów.

Profesor Asma Khalil, specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa w St. George's Hospital w Tooting w południowym Londynie, powiedział: - Macica podwójna jest wrodzoną nieprawidłowością (...) Na całym świecie istnieje tylko kilka zarejestrowanych przypadków kobiet z podwójną macicą, które urodziły bliźniaki - jest to niezwykle rzadkie.

Pierwszą kobietą, która poczęła dwoje dzieci w dwóch osobnych macicach, donosiła je i urodziła, jest Rumunka, Maricica Tescu. Jej synowie, Catalin i Valentin zasłynęli jako pierwsze w historii medycyny bliźnięta z dwóch macic.

Co ciekawe, dzieci pani Tescu nie przyszły na świat jednocześnie. Jeden z chłopców urodził się dwa miesiące przed terminem. Drugi spokojnie „przeczekał” akcję porodową i urodził się o czasie. Obaj chłopcy byli zdrowi.

Źrodło: The Sun/ Interia, opracowanie własne - 26 czerwca/ 3 lipca 2020 r.

 

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag