Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Poczęte dziecko słyszy i zapamiętuje dźwięki już w łonie matki

Boris Brott, światowej sławy kanadyjski dyrygent Hamilton Philharmonic Orchestra w Ontario podczas wywiadu dla radia wyznał, że jego muzyczna kariera rozpoczęła się jeszcze przed urodzeniem, gdy słyszał muzykę przebywając w łonie matki.

Został zapytany, w jaki sposób zetknął się z muzyką i zainteresował się nią. – To może zabrzmieć dosyć zadziwiająco – odpowiedział Brott – ale muzyka była częścią mojego życia już przed moim narodzeniem.
Jako młody człowiek – kontynuował swoje wyznanie – byłem zdziwiony posiadaniem niezwykłej umiejętności, otóż potrafiłem zagrać niektóre utwory, których nie znałem. To się objawiało w ten sposób, że prowadząc koncert, nagle pojawiała się w moim umyśle partia wiolonczeli i tak jakby mnie opanowywała. Wcześniej znałem dalszy przebieg pierwszy raz granego utworu, zanim przewróciłem stronę partytury.

- Byłem tym zafascynowany. Pewnego dnia wspomniałem o tym mojej mamie, która jest zawodową wiolonczelistką. Myślałem, że będzie zaintrygowana, ponieważ w moim umyśle zawsze była tak wyraźna linia wiolonczeli – powiedział Brott.
- Tajemnica szybko się wyjaśniła, gdy mama dowiedziała się, które utwory tak bardzo noszę w sobie. Wszystkie te utwory, z którymi – jak mi się wydawało – spotykałem się po raz pierwszy, ona grała będąc ze mną w ciąży – dodał z uśmiechem. Brott słyszał tę muzykę przebywając jeszcze w łonie matki i, co zaskakujące, pamiętał ją tak dobrze, że był w stanie dyrygować orkiestrą.

Prenatalna historia dyrygenta Brotta ukazuje inteligencję i potencjał pamięciowy dzieci w okresie prenatalnym. Nienarodzone dziecko zaczyna słyszeć dźwięki z zewnątrz po 18 tygodniach ciąży (w połowie czwartego miesiąca). Dziecko dobrze słyszy i identyfikuje głos matki, ale także inne otaczające go dźwięki, a szczególnie tonację głosu osób najbliższych, przede wszystkim ojca. Pozytywna tonacja tych głosów je uspokaja.

Badania potwierdzają, że dziecko w łonie matki wyraźnie słyszy dźwięki. Chociaż słowa są trudne do rozróżnienia, różne głosy i tonacje są przez dziecko łatwo rozpoznawalne. Muzyka jest wyraźnie słyszalna w łonie matki.

Dziecko także cały czas słyszy bicie serca swojej mamy. Także po urodzeniu puszczenie mu tętna matki, zawsze je uspokaja. Kobiety biorą dziecko z reguły na lewe ramię, aby je przytulić do serca. Także instynktownie śpiewają nienarodzonemu dziecku kołysanki i rozmawiają z nim. Po porodzie dziecko bardzo pozytywnie reaguje na te dźwięki.
Firma internetowa Womb Songs specjalizuje się w programie Sound Beginning, która pomaga mamom w nawiązywaniu kontaktu z dzieckiem w łonie poprzez śpiewaniu mu specjalnie dobranych piosenek. – Program ten ma na celu ukierunkowanie świadomości dziecka na ufny, pełen miłości, spokój – powiedział dr Brian Satt, założyciel Womb Songs.

Ta naukowa technika nosi nazwę tworzenia połączeń muzycznych. Polega ona na nauczeniu nienarodzonego dziecka określonej piosenki i użyciu jej jako narzędzia spajającego i uspokajającego przed i po porodzie.

- Ta metoda – czytamy na stronie internetowej Womb Songs – od dziesięcioleci pokazuje matkom, że ich dzieci mogą urodzić się w kochającym, bezpiecznym i ufnym środowisku, w którym po urodzeniu się są spokojne, rzadko płaczą, nawiązują kontakt wzrokowy i chętnie słuchają poznanej wcześniej muzyki.

Prenatalne doświadczenie dyrygenta Borisa Brotta wydarzyło się dlatego, że jego matka była muzykiem i w czasie ciąży grała w orkiestrze na wiolonczeli. Rozwinęło się ono w dożywotnią miłość do muzyki. Dzisiaj, gdy już wiemy, że poczęte dziecko słyszy, co do niego mówimy, wszyscy rodzice mogą świadomie stosować tę metodę: jak najwięcej rozmawiać ze swoim dzieckiem, śpiewać mu piosenki oraz puszczać odpowiednio dobraną muzykę.

 

Źródło: LifeSiteNews, SPUC, opracowanie własne – 22 czerwca 2020 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag