Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Watykański szpital Bambino Gesù opublikował film pokazujący operację na dziecku w łonie matki

Lekarze w Watykańskim Szpitalu Dziecięcym Bambino Gesù z powodzeniem przeprowadzili rzadką operację 28-tygodniowego nienarodzonego dziecka z poważną wrodzoną anomalią, co znacznie zwiększyło jego szanse na przeżycie. Dziecko miało przepuklinę przeponową. Anomalia ta występuje „gdy przepona – mięsień oddzielający klatkę piersiową od brzucha – nie zamyka się w odpowiednim czasie rozwoju prenatalnego. Powoduje to migrację narządów z brzucha (żołądka, jelit czy wątroby) do klatki piersiowej, co hamuje wzrost i rozwój płuc. Następuje tzw. hipoplazja płucna – płuca i naczynia krwionośne słabiej się rozwijają, co powoduje wysokie ciśnienie krwi w płucach. Uszkodzenie płuc jest groźne dla życia dziecka po urodzeniu. Bez interwencji chirurgicznej dzieci te z reguły szybko umierają.

Operacja trwa 45 min. i jest uznawana za mało inwazyjną. Szpital pediatryczny w Filadelfii (USA) już wykonuje podobne operacje w ramach badań klinicznych, chociaż jeszcze procedury tej nie zatwierdziła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Jest to więc metoda zupełnie nowa, która przynosi bardzo dobre rezultaty i pokazuje, w jaki sposób można wykorzystywać osiągnięcia współczesnej medycyny w celu leczenia poczętego dziecka.

Podczas tej procedury w drogach oddechowych dziecka umieszczany jest odpowiednio dostosowany balonik. Blokuje on drogi oddechowe dziecka, pozostając na miejscu przez kilka tygodni. Płyn się gromadzi i płuca mogą rosnąć, co decydująco zwiększa szansę na przeżycie. W okresie prenatalnym dziecko otrzymuje tlen poprzez łożysko od matki, w tym czasie płuca muszą się odpowiednio rozwinąć, aby po urodzeniu się mogło zacząć oddychać powietrzem. Kilka tygodni później balonik jest usuwany, aby płuca dziecka mogły prawidłowo dojrzewać do podjęcia swojej funkcji po porodzie. Obie te procedury są przeprowadzane na dziecku, które jeszcze znajduje się w macicy matki. Dlatego nazwano je FETO.
Szpital poinformował, że badanie USG u tego operowanego dziecka wykonane 10 dni po operacji, wykazało, że nastąpił znaczny wzrost objętości płuc.

Dr Lester A. Ruppersberger, specjalista ginekolog-położnik, były prezes Katolickiego Stowarzyszenia Medycznego, powiedział agencji informacyjnej LifeSiteNews: - możliwość dokonywania podobnych operacji już w łonie matki ma wielkie znaczenie nie tylko dla ratowania życia tego konkretnego dziecka, ale procedura FETO jest jednoznacznym przypomnieniem, że życie jest ważne i bezcenne od chwili, gdy poczyna się w łonie matki.

Wyraził też nadzieję, że te leczenie operacyjne dzieci przed narodzeniem pomoże zmienić zdanie i serca oponentów. Im więcej sukcesów odniesie medycyna w procedurach FETO, tym mniej zostanie wykonanych aborcji z powodu poważnej choroby dziecka, zagrażającej jego życiu. Postępy w chirurgii płodu doprowadziły do ​​uratowania życia wielu dzieciom, które zostałyby abortowane, często na polecenie lekarzy.

Charlotte Lozier Institute cytuje artykuł z „American Journal of Obstetrics and Gynecology”, który w 2012 roku podał, że specjaliści medycyny „matczyno-płodowej” częściej niż pediatrzy zajmujący się dziećmi w okresie prenatalnym (medycyny płodu) wspierają urodzenie dziecka z rozszczepem kręgosłupa. Podobnie, nowsze badanie z 2017 roku wykazało, że specjaliści medycyny płodu częściej niż neonatolodzy czy chirurdzy zalecają przerwanie ciąży z powodu rozszczepu kręgosłupa u dziecka i rzadziej zalecają operację prenatalną.

Więcej informacji TUTAJ

Kilku rodziców zgłosiło, że lekarze wywierali na nich presję, aby po otrzymaniu diagnozy prenatalnej o ciężkim wrodzonym zaburzeniu rozwojowym zgodzili się na terminację ciąży. Dr Ruppersberger podkreślił, że terapia płodu jest jedną z najbardziej obiecujących dziedzin chirurgii dziecięcej, a chirurgia prenatalna staje się opcją dla rosnącej liczby dzieci z wadami wrodzonymi i rozwojowymi.
Wspomniał też o różnych operacjach wykonywanych na dzieciach w okresie prenatalnym, które są obecnie coraz częściej stosowane i dają pozytywne rezultaty, np. w przypadkach w torbieli bronchogennej, wrodzonej przepukliny przeponowej, przepukliny rdzeniowo-oponowej, wodogłowia, niedrożności dolnych dróg moczowych, rozszczepu kręgosłupa, opon mózgowo-rdzeniowych i wiele innych. Zwrócił też uwagę na operacje związane z ciążą, które są bardziej skoncentrowane na korekcji patologii mających wpływ na życie i zdrowie matki oraz przebieg i wynik ciąży, np. torbiele jajników, patologie szyjki macicy, zapalenie wyrostka robaczkowego czy pęcherzyka żółciowego, niedrożność jelit, urazy itd.


Film będący sprawozdaniem z operacji FETO opublikowany przez szpital można obejrzeć na Instagramie TUTAJ

Źródło: Life Site News, opracowanie własne – 17 czerwca 2020 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag