Ogólnopolska pielgrzymka rodzin dzieci utraconych do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Wspólna modlitwa zgromadzi w najbliższą sobotę 6 czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rodziny pogrążone w żałobie po utracie swoich dzieci. Przybędą one z terenu całej Polski.

Pielgrzymka ta jest adresowana przede wszystkim do rodzin, które przedwcześnie utraciły swoje dzieci, nienarodzone i narodzone, bez względu na wiek dziecka i okoliczności jego śmierci.

Pielgrzymka rozpocznie się wspólną modlitwą Anioł Pański o godz. 12:00 w samo południe, a następnie bp Jan Zając będzie przewodniczył Mszy świętej w intencji zmarłych dzieci i ich rodzin. Później odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z koronką do Bożego Miłosierdzia oraz aktem zawierzenia zmarłego dziecka Bożemu Miłosierdziu.

Wszystkie rodziny przeżywające utratę dziecka, które w związku z aktualną pandemią nie będą mogły przyjechać, będą mogły uczestniczyć duchowo oraz za pomocą łaczy internetowych – TV Miłosierdzie (www.milosierdzie.pl oraz na kanale YouTube „sanktuariumbozegomil”).

Organizatorzy proszą, aby rodzice, którzy będą uczestniczyć w pielgrzymce, przywieźli ze sobą karty z imieniem swojego dziecka oraz świecę. Imiona dzieci, zapisane na kartach, zostaną złożone na ołtarzu podczas Eucharystii. Jeżeli rodzice nie mogą przybyć osobiście, są proszeni o wypisanie imienia swojego dziecka w specjalnej Księdze Dzieci Utraconych na stronie www.du.miłosierdzie.pl

Koordynatorem pielgrzymki jest ks. dr Janusz Kościelniak, od 2009 roku posługujący w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Duszpasterstwem rodziców dzieci utraconych opiekuje się już od kilku lat. Dwukrotnie prowadził już rekolekcje dla tych rodziców. Odprawia także comiesięczną Mszę św. dla rodziców w żałobie po utracie dziecka. Był współorganizatorem dwóch Pielgrzymek Rodziców Dzieci Utraconych do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Z okazji jednej z nich powstał Modlitewnik dla Rodziców Dzieci Utraconych. Od 7 stycznia br. pełni funkcję duszpasterza rodzin dzieci utraconych w archidiecezji krakowskiej.

Na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego przypada 15 października. To szczególny dzień pamięci o zmarłych dzieciach, zarówno tych, które odeszły przed urodzeniem, jak i tych które zmarły po urodzeniu. Statystyki wskazują, że ok. 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem lub przedwczesnym porodem z czego do ok. 80% poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży. Pożegnanie dziecka jest wielkim pragnieniem serca pogrążonej w smutku rodziny.

W wielu miastach Polski w Dniu Dziecka Utraconego celebrowane są Msze św. w ich intencji. Praktyka ta spotyka się z dużym zainteresowanie i potrzebą społeczną, więc coraz bardziej się upowszechnia. Organizowane są także spotkania, podczas których rodzice mogą podzielić się swoim bólem oraz doświadczyć wspólnoty z osobami, które również przezywają żałobę po stracie dziecka.

Źródło: Niedziela/KAI , opracowanie własne – 4 czerwca 2020 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.